tip 2 Rood licht tip 3 Naar buiten Als we ouder worden vergeelt onze lens geleidelijk. Volgens Wout van Bommel heeft dat niet alleen als na deel dat je minder goed gaat zien, maar ook dat er geleidelijk alleen nog maar geel licht door de lens kan en steeds minder andere kleuren. „Dat betekent dus ook dat er minder blauw licht door heen kan, en dat is nu net zo belangrijk om actief te zijn." Vooral ouderen moeten er daarom op letten dat ze veel naar buiten gaan. Hier stellen ze zich bloot aan een h WONEN&TUINEN 2 OKTOBER 2008 Rood licht is ideaal om 's nachts te gebruiken als lampje om naar het toilet te gaan. ,,'s Nachts wil je natuurlijk wel zien waar je loopt en doet normaliter het licht aan. Daarmee verhoogt echter het waakhormoon Cortisol in je bloed tijdelijk en slaap je daarna moeilijker in." Omdat de niet visuele lichtge voelige cellen in ons oog alleen gevoelig zijn voor blauw licht, en helemaal niet voor rood licht, is rood licht perfect geschikt als nachtlicht. Volgens Wout van Bommel zijn er inmiddels bejaardenhuizen met rode ledlampjes in de vloer als nachtverlichting. Ook de Living Colourslamp van Philips is goed te gebruiken als nachtverlichting. Deze lamp kun je instellen in iedere ge wenste kleur. Als je 'm 's nachts instelt op rood, zie je wel waar je loopt, maar blijft lekker slaperig omdat de aanmaak van Cortisol niet wordt gesti muleerd. Van de Living Colourslamp zijn meer dan 250.000 exemplaren ver kocht in Europa. In september komen er miniversies op de markt. Foto rechtsonder: transparante wan den met gekleurde verlichting erach ter zorgen voor steeds een andere sfeer in winkels. foto linksonder: door variatie aan te brengen in lichtbronnen, krijgt een saaie kantoortuin een sprankelende uitstraling. foto's Philips kleurde verlichting erachter kan een winkelier elke keer een andere sfeer op roepen, bijvoorbeeld die van de verschillende seizoenen. Over belangstelling heeft het cen trum niet te klagen: tussen de twaalf a dertienduizend bezoekers uit vele landen worden jaarlijks op sleeptouw genomen langs alle ver schillende 'lichtsettings'. Vaak val len ze van de ene in de andere ver bazing. „Ik hoor vaak na zo'n rond leiding: we hebben nooit geweten dat er zo veel kon", aldus Verha gen. „En wat nu alleen nog voor professionals bereikbaar is, is dat in de toekomst ook voor de gewo ne consument. Wat we in het LAC zien, vertaalt zich ook vaak naar de huiskamer." Licht is lux Lux is eenheid die de verlichtingssterkte aangeeft. Daglicht varieert tussen de 10.000 lux op een sombere dag tot 100.000 lux op een zonnige dag. Volle maan geeft zo'n 0,5 lux, woonstraatverlichting in Nederland zo'n 3 lux, autowegverlichting 10 a 20 lux. De normen voor kantoorverlichting geven aan dat minimaal 500 lux in kantoren aanwezig moet zijn. In operatiekamers kan lokaal tot zo'n 10.000 a 20.000 lux aanwezig zijn om de chirurg voldoende zicht te geven op het 'operatieveld'. Licht en dynamiek Rijkswaterstaat in Utrecht is een van de kantoren die gebruik maakt van een dynamisch lichtsysteem. 's Och tends om acht uur schijnt er een koel wit licht dat het natuurlijk daglicht nabootst en de aanmaak van het stresshormoon Cortisol stimuleert. Tegen lunchtijd wordt het licht roder opdat iedereen wat rustiger aan doet. Na de lunch schijnt er weer koel wit licht, dat activeert. Aan het einde van de werkdag wordt het licht langzaam roder om naar het einde van de werkdag toe te werken. Licht op kantoor Dr. Myriam Aries van de TU Eindhoven onderzocht de invloed van licht op prestaties van kantoorpersoneel. Op 87 werkplekken meette ze de lichtsterkte. Die bleek te variëren van 100 lux tot 2000 lux. De mensen die hier werkten kregen een vragenlijst over hun lichamelijke gesteldheid. Uit de combinatie van deze gege vens leidde ze af dat slecht verlichte kantoren de biologische klok van mensen kunnen ontregelen. Kantoor personeel met te weinig licht op de werkplek had meer last van vermoeidheid overdag en sliep slechter. hoog lichtgehalte en dringt er makke lijk ook genoeg blauw licht door de lens. „Naar buiten, naar buiten, naar buiten", is het advies. Ouderen die niet naar buiten kunnen en die binnen moeten blijven adviseert hij zo dicht mogelijk bij het raam te zitten zodat ze toch nog daglicht krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91