Schilderen doe je met... LICHT Lip Goede gordijnen De kwaliteit van het licht overdag, be paalt ook de kwaliteit van de nacht rust 's nachts. Wie overdag te weinig licht krijgt, zal 's nachts slechter sla pen. Maar ook de kwaliteit van het donker is belangrijk.„Slaap niet zon der gordijnen", zegt Wout van Bom mel. „Mensen die in ploegendienst werken moeten er bij de aanschaf van gordijnen extra opletten dat ze de slaapkamer hiermee goed kunnen ver duisteren. In plaats van 5 of 10 lux 's nachts moeten die gordijnen 10.000 tot 100.000 lux daglicht tegenhou den." Foto bp^en: het LAC is'alleen toe- ga n kelïjk Voof profession als, niet voor particulieren.itfcJe architecten ruimte kunnen zij zien, wat het ef fect is van licht op verschillende ma terialen. foto Philips De tijd dat kunstlicht alleen maar functioneel was, is voorbij. Met licht kun je schilderen. Manipule ren, zo je wilt. Licht is nu nog een ondergeschoven kindje, maar wordt in de toekomst de sfeerbepaler bij uitstek denken ze in het Light Appli cation Centre (LAC) van Philips Lighting. door Moniek Hüsken Goede verlichting maakt het verschil uit tussen een kille, saaie omge ving waarin niets flat teert, of een sprankelend geheel waarin alles er net iets beter uit ziet. Of lekkerder. In de nagebouwde supermarkt in het Light Application Centre (LAC)van Philips Lighting in Eind hoven laat gids Claudie Verhagen zien wat ze bedoelt. Eerst wordt de winkel met koel wit licht dat van boven komt uitgelicht. De win kel oogt als een discount en de to maten zien er bleekjes uit. Geen consument die ze zal kopen. Maar met een druk op de knop krijgt de super opeens een heel an dere sfeer. „Ik heb het algemene lichtniveau gedimd en wat lokale helderheden toegevoegd waar warm licht uitstraalt. Dat zorgt voor een intieme sfeer. Niet alleen zien de tomaten er nu lekker uit, de consument zal in deze lichtscè- ne langer rondwandelen. En uitein delijk meer kopen, omdat het pret tig is hier tijd door te brengen", al dus Verhagen. Goede verlichting maakt het verschil uit tussen je af schermen voor je omgeving en je openstellen en je op je gemak voe len. Licht is niet langer alleen func tioneel en decoratief, maar steeds meer emotie, is de overtuiging bij Philips Lighting. Wordt bij een ver huizing wel veel aandacht besteedt aan het uitzoeken van vloer en wandbekleding; licht staat bij de consument op het laatste plan. Ter wijl er zo veel mogelijkheden zijn en licht een sfeerbepaler bij uit stek is. Om aan professionals als architec ten, eindgebruikers en installa teurs te laten zien hoe men kan spelen met licht, geeft Philips sinds 1991 rondleidingen in het Light Application Centre (LAC) aan de Mathildelaan. In het LAC heeft Philips een industriehal, su permarkt, kledingzaak, etalages, hotelkamer en architectenruimte nagebouwd waarin de dynamiek en potentie van licht zichtbaar worden. Het doel van een juiste verlichting is de optimale balans vinden tus sen functionele basisverlichting en decoratieve lichtaccenten. Wie dat wil bereiken moet zich gedragen als een schilder en net zolang men gen totdat ie de juiste samenstel ling heeft. Daglicht, het soort licht dat wij het prettigst vinden, is ook nooit hetzelfde. Het verandert in de loop van de dag en het seizoen, en beïnvloedt orize emoties, stem ming, onze waarneming en onze prestaties. Variatie van verschillende licht bronnen, afwisseling tussen warm en koud licht, en gebruik van ge kleurd licht zijn enkele ingrediën ten. En niet te vergeten de plek waar verlichting wordt aange bracht. Omdat onze oerverlich- ting, de zon, van boven komt, zijn wij geneigd al onze kunstverlich ting ook van boven te laten ko men. „Licht dat van beneden komt vinden wij niet zo natuurlijk omdat wij gewend zijn dat de zon boven ons staat. Het daglicht is on ze natuurlijke referentie", aldus Verhagen.Het effect van een licht bron die niet van boven komt, kan echter heel verrassend zijn „Het aanlichten van een plafond kan een ruimte hoger doen lijken, en gericht licht door middel van spot jes op de wanden maakt een ruim te groter en levendiger." Leidend is de vraag welke functie licht in een ruimte heeft. In de wachtkamer van een ziekenhuis wil je dat de patiënt zich op zijn gemak voelt en zou je warm licht kunnen gebruiken. In de pal daar naast gelegen behandelkamer moet de dokter zijn werk goed kunnen doen en is koel licht wel licht op zijn plek. In de nagebouwde kantoortuin laat Verhagen eerst zien hoe het kantoor er uitziet met verlichting die aan alle Nederlandse normen voldoet. Daarna laat ze het kan toor zien met verlichting waar net even iets langer over is nagedacht. Dezelfde plek krijgt opeens een to taal andere uitstraling. In het eer ste geval saai en duf, in het tweede geval sprankelend en dynamisch. „Het juiste gebruik van licht heeft een toegevoegde waarde op het welzijn van mensen. In deze kan toortuin is geprobeerd met licht de alertheid en creativiteit van de werknemers te stimuleren." In de hotelkamer zorgen inge bouwde spots ervoor dat de ka mer levendig en groot lijkt. Bij de tafel is een goede taakverlichting aangebracht zodat de hotelgast zijn e-mail goed kan checken en wil hij ontspannen met een boek, dan maakt hij gebruik van de ver lichting naast zijn bed. Moet hij 's nachts naar het toilet dan gaat er automatisch een lampje aan dat wordt geactiveerd door beweging en 's ochtends wordt hij wakker met licht dat langzaam sterker wordt. In de badkamer kan hij ver schillende lichtsferen oproepen al naar gelang het moment van de dag: 's ochtends activerend, 's avonds ontspannend. En zelfs aan de schoonmaakers is gedacht. Voor hen is in diezelfde kamer spe ciale verlichting zodat er geen vuil tje over het hoofd wordt gezien. De in opkomst zijnde gekleurde verlichting biedt veel perspectief als marketinginstrument voor win keliers. Door gebruik te maken van transparante wanden met ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90