lichaamsritmes oog gevoeligheid biologische klok Colofon De Wonen en Tuinen verschijnt begin oktober als bijlage bij Wegener NieuwsMedia: Brabants Dagblad, BN/De Stem, De Gelderlander, de Stentor, De Twentsche Courant Tubantia, Eindhovens Dagblad, Provinciale Zeeuwse Courant. Oplage: 870.000 exemplaren. Post kan naar: Specials, centrale redactie, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen. Bladmanager Antoinette van Dijk Productie en eindredactie Moniek Hüsken Vormgeving Henk te Boekhorst Beeldredactie Ronald Visser Medewerkers Hans Jacobs, Folly van Dijk, Marco Krijnsen, Eva Wassenburg, Jolenta Weijers, Mariëtte van Wissen Druk Wegener Nieuwsdruk Gelderland Contact Wegener NieuwsMedia BV, Marketing Communicatie, Postbus 26, 7300 BH Apeldoorn, www.wegenernieuwsmedia.nl WONENSrTUINEN 2 OKTOBER 2008 BIOLOGISCH VISUEEL De nieuwe booster ter voorkoming van een dip en voor een goede stemming heet licht. Koel, blauw-wit licht als je actief wilt zijn, warm rood-wit licht als je wilt ont- spannen.„Schat, zet je de lichtther- mostaat even op blauw?" door Moniek Hiisken Als prof ir. Wout van Bommel, Philips Ligh ting oud president van de Internationale Licht Society CIE en voorzitter van de Stichting Onderzoek Licht en Ge zondheid (SOLG) iemand zou moeten voordragen voor de Nobel prijs, zou hij het wel weten: dat zou de Amerikaanse medicus Da vid Berson worden. Dat zo'n 'jonge vent' zo'n revolu tionaire ontdekking doet, vindt hij geweldig. „Met zijn ontdekking in 2002 vielen voor mij alle puzzels tukjes in elkaar. We wisten al lan ge tijd dat licht invloed heeft op onze gemoedstoestand, maar we wisten nooit precies hoe. Dankzij Berson, weten we nu ook echt hoe het werkt." David Berson toonde aan dat er een verband bestaat tussen licht en ons gevoel van welbehagen en dat je dat gevoel kunt beïnvloeden met licht. De Amerikaan ontdekte dat in ons oog niet alleen staafjes en kegeltjes zitten die er voor zor gen dat we vormen en kleuren kunnen zien, maar nog een derde soort lichtgevoelige cellen die licht en donker meten, de zogenaamde retinale ganglioncellen. Zij staan in verbinding met de biologische klok in onze hersenen, die verant woordelijk is voor allerlei cyclische processen in ons lichaam waaron der ons slaap-waakritme. Onze biologische klok regelt via onze pijnappelklier onder andere de aanmaak en afbraak van de hor monen Cortisol (stresshormoon) en melatonine (slaaphormoon). Is er veel van het één in je bloed, dan weinig van het ander. De ver houding tussen deze twee loopt via een bepaald ritme (zie plaatje i).'s Ochtends hoort er veel Corti sol in je bloed te zitten, 's nachts weinig. Is dit ritme verstoord dan voelen wij ons niet fit. Onze con centratie, alertheid en goede stem ming vermindert. „Licht is zo belangrijk, omdat het het sturingsmechanisme is van dit ritme", zegt Van Bommel. „Om goed te functioneren, heeft de bio logische klok voldoende licht no dig op het juiste moment. En dat is in onze geïndustrialiseerde om geving niet altijd het geval. Tot zo'n 200 jaar geleden, kregen we al lemaal voldoende daglicht, want toen leefden we voornamelijk bui ten. In de moderne tijd kan het zijn dat je niet voldoende licht krijgt omdat je bijvoorbeeld de he le dag binnen zit, in een slecht ver licht kantoor. Als dat een dag ge beurt, heb je hier geen last van, ge beurt het structureel dan wel. Maar er treedt ook een verstoring van dat ritme op als je in een vlieg tuig stapt en naar de andere kant van de wereld vliegt. Dan heb je een jetlag. De hormoonhuishou TT JL8_ ding raakt ook verstoord als je in de ploegendienst werkt. Collega's van Berson ontdekte nog iets belangrijks: de lichtgevoelige cellen blijken extreem gevoelig te zijn voor koel, blauw licht. Door gebruik te maken van koel, blauw (kunst)licht is onze biologische klok weer gelijk te zetten als ie uit zijn ritme is. Dit moet wel gedo seerd gebeuren met de juiste hoe veelheid, duur en golflengte. Volgens Wout van Bommel, staat de wereld mede dankzij de Ameri kaan aan de vooravond van een re volutie op lichtgebied. Onze lichtinstallaties gaan verande ren, is zijn overtuiging. Hij denkt dat wij in de nabije toekomst ge bruik maken van dynamische licht- systemen die ons slaap-waakritme kunnen ondersteunen en corrige ren. „Je ziet het nu al gebeuren in bejaardenhuizen en op kantoren. „Maar in de toekomst zullen deze systemen ook doordringen in on ze privésituatie. „Daar zijn het nu nog losse units, maar in de toe komst zullen er geïntegreerde sys temen komen die gemakkelijk kun nen worden ingebouwd en gemak kelijk zijn te bedienen. De nieuwe efficiënte LED lichtbronnen zullen hierbij een belangrijke rol spelen" Naast een verwarmingsthermo staat, hebben we straks waarschijn lijk ook een lichtthermostaat in huis. Prof.ir. Wout van Bommel wist al dat licht belangrijk is voor onze stemming. De ontdekking van Berson maakte duidelijk waarom. foto Vincent v/d Hoogen Supra Chiasmatic Nuclei De verhouding cortisol/melatonine verandert gedurende een etmaal voortdu rend. Een afwijkende blootstelling aan licht en donker kan dit ritme in de war sturen. Dit is bijvoorbeeld het geval bij een jetlag of bij ploegendienst of als je in de winter in het donker naar een niet optimaal verlicht kantoor of fabriek bent gegaan, grafiek: Wout van Bommel Naast lichtgevoelige cellen die we nodig hebben om te zien (staafjes voor de grove vormen en kegeltjes voor de fijne vormen en kleuren) zitten er ook niet-visuele fotoreceptorcellen in het netvlies van het oog. Deze in 2002 door David Berson ontdekte cellen geven signalen door aan de biologische klok in de hersenen en spelen een rol bij functies als slaap, stemming en alertheid. Hun lichtgevoeligheid wijkt af van die van de staafjes en de kegeltjes (zie stip pellijn). Ze zijn extreem gevoelig voor blauw licht (dikke lijn) waardoor boven staande functies zijn te beïnvloeden. grafiek: Wout van Bommel De niet visuele cellen staan via zenuw verbindingen in verband met onze bio logische klok. De biologische klok is een klein 'erwtje' in het midden van onze hersenen die op zijn beurt weer is verbonden met de pijnappelklier die zorgt voor de aanmaak en afbraak van de hormonen Cortisol (waakhor- moon) en melatonine (slaaphor moon). illustratie: Eus van Someren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89