een dure bril Voor niks' Ziekenhuizen gaan de teugels aanhalen Schepen op drift door harde wind Noordzee PZC Donderdag 2 oktober 2008 7 Belastingvoordeel circa 418 Medewerkers verlaten boorplatformen na dreigende botsing. DEN HELDER - De Kustwacht heeft de handen vol aan de harde wind. Dinsdag en gisterochtend vroeg raakten drie schepen stuurloos op de Noordzee. Dat liet een woord voerder van de Kustwacht weten. Dinsdagavond en gisterochtend raakten twee schepen in proble men in een zone 80 kilometer ten noordwesten van Den Helder waar veel boorplatformen liggen. Het koelschip Ice Flowers raakte op drift nadat de hoofdmotor het begaf Het schip dreigde het plat form van Total E8cP Nederland te rammen. Met twee helikopters eva cueerde de Kustwacht tientallen medewerkers naar een ander plat form. Rond 00.45 uur passeerde het schip het booreiland op korte afstand. Nadat het gevaar was ge weken, werden de medewerkers te ruggebracht. De onder Panamese vlag varende Ice Flowers was op weg naar de Franse havenstad Brest. Een.sleep boot die later arriveerde, brengt het schip naar Den Helder. Later in de nacht raakte in hetzelf de gebied een tweede schip op drift. De Kustwacht hield een heli kopter paraat om in te grijpen maar het vaartuig passeerde de booreilanden uiteindelijk op veili ge afstand. Dinsdagmiddag raakte al een schip stuurloos voor de kust bij Callants- oog. Het vaartuig is op zee voor an-" ker gegaan om reparatiewerkzaam heden uit te voeren. „De eerste harde wind van het herfstseizoen levert ons meteen veel werk op", aldus een woord voerder van de Kustwacht. De dienst was gisteren bijzonder alert omdat 'met een dikke windkracht 8 de kans groot is dat dit overdag opnieuw gaat gebeuren'. TOTAAL 326 Iemand met inkomen beneden modaal mag deze uitgaven verhogen met 113 368 Wie meer dan 325 euro kosten opvoert, wordt beschouwd als 'chronisch ziek' en mag extra bedrag aftrekken 821 TOTALE AFTREKPOST 1515 Van de aftrekpost moet het drempelbedrag afgetrokken worden (1,65 van het inkomen), in dit voorbeeld OVERBLIJVENDE AFTREKPOST Alleen nog dit jaar is het mogelijk om, met de hulp van de fiscus, een dure bril zo goed als gratis te krijgen. foto David van Dam/GPD Op de internetsite van de opticien wordt niet moeilijk gedaan over de mogelijkheid om een dure set glazen en montuur te kopen met hulp van de fiscus: 'bereken nu uw belastingvoordeel!' Marloes Hofstede: „En we sturen deze week nog een brief naar onze klan ten om ze erop attent te maken." De run op opticiens is het gevolg van een gat in de fiscale regelge ving, waarvan steeds meer Neder landers op de hoogte raken. Wie jonger is dan 65 jaar, niet of hoog uit 45 procent arbeidsongeschikt is én minimaal 303 euro uitgeeft aan een bril (montuur inclusief gla zen) wordt door de Belasting dienst als 'chronisch zieke' gezien, en heeft vervolgens recht op extra aftrekposten van minimaal 821 eu ro. Zo ontstaat de situatie dat iemand met een modaal inkomen (30.500 euro) niet alleen de bril vergoed krijgt van de fiscus, maar ook nog eens 120 euro extra krijgt. En ie mand met een bovenmodaal inko men betaalt 'slechts' een kleine honderd euro voor een dure bril van dik 300 euro. „Het is veel druk ker in de winkels", bevestigt Brigit te Wieman van Nuvo, de Neder landse Unie van Optiekbedrijven waarbij 1350 opticiens zijn aange sloten. „Je merkt dat Nederlanders zich realiseren dat de fiscale mogelijk heid er voor het laatst is." De fiscale mogelijkheid bestaat al langer, al is die dit jaar extra aan trekkelijk omdat de drempel waar boven mag worden afgetrokken flink is verlaagd. Voor het laatst, want de overheid schrapt voor vol gend jaar de post 'buitengewone uitgaven'. Het geld moet direct naar de chronisch zieken via een nieuwe regeling, vindt staatssecre taris Jet Bussemaker van Volksge zondheid. Het zal de opticiens een zorg zijn, want zij profiteren nog volop van het gat. „Ook de komende maan den zal het druk zijn", aldus Wie man. „In de decembermaand loopt de verkoop sowieso goed. Ve len willen er tijdens de feestdagen goed uitzien en kopen naast nieu we kleding ook een nieuwe bril." En het fiscale' voordeel, zegt Wie man, zal voor sommigen 'zeker een stimulans' zijn om een duurde re bril te kopen dan ze normaal zouden doen. Het heeft iets geks, zegt ook Mar cel Piket, financieel expert en hoofdredacteur van Fiscalert, een tijdschrift voor 'alerte belastingbe talers'. „Als je dus een goedkope bril koopt, moet je die zelf betalen. En als je een dure bril koopt, krijg je die grotendeels vergoed. Of zelfs geld toe." Zo krijgen een vader, moeder en twee kinderen die allemaal een nieuwe bril kopen van 330 euro, in totaal 1626 euro terug van de fiscus als de ouders 50.000 euro verdie nen. Dat is ruim 300 euro meer dan voor de dure brillen is betaald. „Je moet het alleen voorschieten, want het geld krijg je pas bij de te ruggave in 2009 retour." Daar is geen speld tussen te krijgen, aldus Piket, want de overheid kan de re gelgeving pas per 1 januari 2009 re pareren. Dat mag niet met terug werkende kracht. Voor minister Bos en staatssecreta ris Jan Kees de Jager van Financiën betekent dat een zuur einde van het jaar: hoe groter de run op opti ciens, des te meer belastinggeld te rugvloeit naar de burger. Piket: „Ze zullen het niet leuk vin den, want dat zal ze flink wat geld kosten. Maar het is binnen de wet. En als je dan toch van plan bent een bril te kopen, doe het dan nu." Bril van de fiscus (rekenvoorbeeld in euro's) Inkomen: 30.500 (=modaal) Om voor aftrek in aanmerking te komen moet iemand minstens 325 euro ziektekosten hebben: iedereen mag vast bedrag voor huisapotheek opvoeren 23 bril moet dan minstens kosten 303 Eenderde van kinderen krijgt astmamedicijn utrecht - Een op de drie kinderen heeft voor het achtste levensjaar astmamedicijnen gebruikt. Maar die kinderen hebben lang niet alle maal astma. Dat blijkt uit een on derzoek waarop Mira Zuidgeest promoveert in Utrecht. Astma is bij kinderen moeilijk vast te stel len omdat er geen goede diagnos tische test is. Bij een piepende ademhaling schrijven artsen dan al snel een astmamedicijn voor. Kind clown Bassie blijkt reclamestunt vlaardincen - De ophef rond clown Bassie (Bas van Toor) blijkt een reclamestunt van een verzeke raar. Dat heeft Van Toor (73) giste ren laten weten. In de door hem zelf verspreide geruchten zou hij een kind hebben verwekt bij een 31-jarige vrouw. Het blijkt te gaan om een nieuwe commercial waar in hij naast een jong stel woont waarvan de vrouw zwanger is. Politie onderzoekt werkkamer Wilders den haag - De politie heeft gister ochtend onderzoek gedaan in en rondom de werkkamer van PW- leider Geert Wilders in het Twee de Kamergebouw. Daarbij zou een explosievenhond zijn ingezet. Een woordvoerder van de Kamer wil niets zeggen over de reden van de controle. Bij het onderzoek is niets gevonden. Zowel de politie Haag landen als Wilders zelf wil niets over het incident zeggen. Frits Spits woest op De Wereld Draait Door hilversum - Radiomaker Frits Spits is woest op presentator Mat- thijs van Nieuwkerk van het Vara-programma De Wereld Draait Door (DWDD). Spits was dinsdag avond te gast in DWDD om daar te praten over zijn boek Zestig Stre pen, maar dat kwam volgens hem nauwelijks aan de orde. Eerder had misdaadverslaggever Peter R. de Vries eenzelfde klacht. Vernietigend rapport over artsen: ze wisten van niet-steriele OK's. DEN haag - De onder vuur liggen de IJsselmeerziekenhuizen zullen artsen die opereren in een niet-ste- riele operatiekamer of met slecht gedesinfecteerde apparatuur voortaan onmiddellijk schorsen dan wel ontslaan. De nieuwe directie van de zieken huizen heeft die strengere richtlijn gisteren afgekondigd na de publica tie van een vernietigend rapport van de Inspectie voor de Volksge zondheid. De inspectie stelt in het rapport vast dat in de ziekenhuizen in Lely stad en Emmeloord gewoon werd doorgeopereerd terwijl specialis ten en verpleegkundigen wisten dat de lucht in de operatiekamers niet steriel was. Volgens de inspec tie voelden zij zich niet persoon lijk verantwoordelijk en schoven ze de verantwoordelijkheid af op het management. De inspectie noemt 'dat 'onaanvaardbaar'. Half september waren de operatie kamers van de beide ziekenhuizen al gesloten op last van de Inspec tie, vanwege de niet-steriele lucht waardoor patiënten extra risico lie- peh op een infectie. Bestuursvoorzitter Gersji Rodri- gues Pereira werd op non-actief ge zet omdat hij al sinds april van de onveilige situatie in de operatieka mers wist. Volgens de inspectie hadden de artsen alle medische ingrepen in de operatiekamers moeten staken en de Raad van Toezicht en de In spectie moeten inschakelen. „Art sen kennen de risico's van opere ren in een niet-steriele lucht. Dat zij daar niets tegen hebben gedaan is onaanvaardbaar", aldus een in spectiewoordvoerder. Uiterlijk 1 november moeten de ziekenhuizen aan de Inspectie een plan van aanpak presenteren waar in staat hoe de zorgkwaliteit wordt verbeterd. Strengere proto collen, zoals gisteren al deels be kendgemaakt, zijn daar een onder deel van. De Orde van Medisch Specialisten komt naar verwach ting deze week nog met een lande lijke leidraad die specialisten op draagt schoon te werken. De voorzitter van artsenvereniging KNMG Peter Holland zei gisteren 'blij' te zijn met de strengere richt lijnen. Hij vindt de houding van de opererende artsen in Lelystad en Emmeloord 'onbegrijpelijk'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7