Woonvorm 'Die wachttijden voor patiënt NAH komt in zicht duste Auto's bekrast jiïmfc TB durea" fpSt Pukkiecode Zm Henk Fenijn passende schoenmode Bond: fietser in tunnel stiefkind 26 Donderdag 2 oktober 2008 PZC Rijkswaterstaat laat niets aan het toeval over, maar toch... Hulp patiënten met niet aangeboren hersenletsel in Zeeuws-Vlaanderen. door Sheila van Doorsselaer CL1NGE - Acht families met gezins leden met niet-aangeboren hersen letsel (NAH) hebben zich inmid dels aangesloten bij de werkgroep Woongroep NAH Zeeuws-Vlaan deren. Momenteel zetten zij hun wensen op een rij voor een specia listische woonvorm en hebben ze een oriënterend gesprek gehad met zorgaanbieders. Niet-aangeboren hersenletsel kan ontstaan na bijvoorbeeld een onge val, hersenvliesontsteking, een hartstilstand of een beroerte. Ook MS valt onder niet-aangeboren her senletsel. Door NAH verandert het leven van de patiënt en zijn of naar familie ingrijpend. Nadat de aatiënten therapie hebben gehad, komen ze vaak terecht in verpleeg huizen, ook als ze nog erg jong zijn. Hoewel ze vaak verpleging be hoeven, hebben zij ook de behoef te aan meer activiteiten, meer ruimte en privacy, meer uitdagin gen en een omgeving die beter is toegesneden op hun leeftijd. Daar naast moet er veel aandacht zijn In Zeeuws-Vlaanderen groeit het draagvlak voor een specialisti sche woonvorm voor jonge men sen met niet-aangeboren hersen letsel. «nader s In de krant van woensdag i okto ber staat in de kop van het bericht over een nieuwe EHBO-cursus dat de plaats van handeling Klooster- zande is. Dat is onjuist. De cursus wordt in Vogelwaarde gegeven door de EHBO-vereniging Damiaan. voor het gezin van de patiënt. „Daar ontbreekt het vaak aan", zeg gen Jolanda Bogaert en Tanja Cuy- le, die allebei een echtgenoot met NAH hebben. „Samen als gezin kunnen eten, als je bij je man op bezoek komt, de kinderen die spontaan een bezoekje kunnen brengen, een gesprek met lotgeno ten of een deskundige als je het even niet meer ziet ziten. Daar is enorm veel behoefte aan." Een paar maanden na de oprich ting van de initiatiefgroep, hebben acht gezinsleden van NAH-patiën- ten in heel Zeeuws-Vlaanderen het doel van de werkgroep onder schreven. Ergens in Zeeuws-Vlaan deren moet een woongroep ko men, speciaal voor jonge NAH-pa- tiënten. Veel zorgaanbieders in de regio hebben al gereageerd naar aanleiding van het initiatief van de werkgroep, zoals Privazorg, Cura- mus, SVRZ, 't Gors en Tragel. Bo gaert: „Hun instelling is positief, maar helaas sluit wat zij ons kun nen bieden niet aan bij al onze wensen. We blijven echter wel in gesprek." Ook wordt de komende maanden gepraat over de financie ring en waar in Zeeuws-Vlaande ren de woonvorm moet komen. De werkgroep hoopt dat meer fa milieleden van mensen met NAH zich zullen melden. MEE Zeeland ondersteunt de werkgroep. Wie meer informatie wenst, kan con tact opnemen met Jolanda rt via lucbogaert@scarlet.nl. MIDDELBURG - In Middelburg-Zuid zijn in de nacht van dinsdag op woensdag meerdere auto's met voorwerpen bekrast. De auto's stonden geparkeerd in de J.P. Boreelstraat en de Regenten laan. De politie is op zoek naar eventue le getuigen of mensen die meer in formatie kunnen verstrekken over de daders die de beschadigingen hebben aangebracht.. Het aantal meldingen van bekraste auto's was gistermiddag al opgelo pen tot vijftien. Getuigen kunnen zich melden via het servicecen trum op 0900-8844. tmÏW": ALMANAK Het kon geen kwaad, dacht die Vlissingse moeder ndief, toen het zoontje van zes de haar van be- drijfswege verstrekte mobiele tele foon aan een heftig onderzoek on derwierp. Het toestel was uitgezet en bovendien beveiligd met een ge heime code. Haar onbezorgdheid sloeg ras om toen de dochter van vijftien langs- door Wout Bareman TERNEUZEN - Een half uur in een file? Kaart het aan bij een forens, die dagelijks vanuit Zeeland of Bra bant richting Randstad rijdt en hij zal je feliciteren. Een half uur maar?! Da's toch niks. Maar verplaats die file naar het sluizencomplex in Terneuzen, naar de zeesluis, en het gekreun en gekerm gaat door merg en been. De winkeliers in de stad kla gen over teruglopende klandizie, ondernemers hebben het plechtig over 'grote economische schade' en de voorman van de onderne merskoepel Coördinatie 8c Mana gement (CM) waarschuwt nu al voor de rampspoed die Terneuzen zal treffen als over een aantal jaren dat andere, veel grotere bouwpro ject van start gaat: de bouw van de nieuwe zeesluis. „Dan is Terneu zen helemaal onbereikbaar", schetst CM-coördinator Bram Stof fels het voorziene leed. Wie zijn oor te luisteren legt in de dagelijkse files voor de enige over gebleven brug over de zeesluis (de Zuidbrug is sinds begin september weg en wordt deze maand vervan gen door een nieuwe) valt slechts chagrijn en grote somberheid ten deel. Een vrachtwagenchauffeur uit Waasmunster: „Ik ben rond Antwerpen bij ons niet anders ge wend, maar deze brug is wel erg traag. Bedienen ze die soms nog met de hand?" Een vertegenwoor diger in zijn auto met schreeuwen de reclame: „Ik heb afspraken met klanten en dit had ik niet voor zien. Kunnen ze dat niet beter aan geven via borden? Die wachttijden kosten kapitalen!" En een man uit Zaamslag: „Hamelink is de naam. En schrijf maar op dat ik die aan wijzingen via radio Terneuzen FM niet goed vind. Staat er 'brug open' op je radiodisplay en dan is-ie dicht. En andersom." Omgevingsmanager Patrick van 'Zou die nieuwe noordbrug met de hand worden bediend? Zo traag!' Iersel van Rijkswaterstaat heeft al le begrip voor de klaagzang. Toch heeft Rijkswaterstaat niets aan het toeval overgelaten. „We hebben vooraf uitgebreid overleg gepleegd met de provincie, de gemeente, het waterschap en het bedrijfsle ven - Dow Benelux voorop - om zoveel mogelijk rekening te hou den met de wensen. De verkeers stromen voor en tijdens de werk zaamheden zijn in kaart gebracht en worden nu nog steeds nauwlet tend gevolgd. We hebben verkeers De wachttijden lopen vaak op tot een half uur. Tip? redactie@pzc.nl wandelde, haar broertje bezig zag en nonchalant waarschuwde: „Na drie keer een verkeerde code vraagt het toestel om een puk-code." Om een wat? Het bleek inderdaad zo ver. Kon ze op haar vrije dag nog 'ns naar kantoor. Met zoon lief. Die stapte blijmoedig binnen en riep: „Wij komen om de Pukkie code!" Het najaarsgevoel van comfortabel loopplezier •ar t3bk hoes JM^]||!|ijj|t 9308 Verkrijgbaar in meerdere wijdtematen Mei verwisselbaar voetbed Brouwerijstraat 33, 4501 CM Oostburg Tel. 0117-452 726 Schoenconsulent regelaars ingehuurd, bebording en tekstborden geplaatst. Er is een coördinator voor het busvervoer, die samen met de brugwachter be kijkt hoe het oponthoud van de lijndiensten kan worden beperkt. Desondanks blijven er klachten ko men, al valt dat met zes tot tien klachten per week best mee." Van Iersel staat open voor alle op- en aanmerkingen van met name de getergde weggebruikers en raadt ze aan die te spuien via een spe ciaal, gratis telefoonnummer van waterstaat. „Dan komt het recht streeks bij ons binnen en kunnen we sneller handelen dan wanneer het via-via gaat." Hij zou overigens niet graag in de schoenen staan van de verkeersre gelaars, die aan de westzijde van de zeesluis het verkeer proberen te regelen en vooral ook moeten zor gen dat de rotonde daar probleem loos verkeersvrij kan worden ge maakt voor de hulpdiensten. „Die krijgen inderdaad van alles naar hun hoofd geslingerd. Eén is door een agressieveling zelfs bijna aange reden." Het is, geeft Van Iersel toe, een kwestie van schipperen tussen de passerende scheepvaart en het wegverkeer. „Als je weet wat het kost als een zeeschip vertraging op loopt, begrijp je dat we daarmee terdege rekening houden. Maar écht, niemand wordt voorgetrok ken." En ach, eind november is het leed geleden. Feiten over bruggen Vlaanderen en Nederland beslo ten de veertig jaar oude klap- bruggen over de zeesluis te ver vangen nadat de noordbrug in februari 2006 was geramd door een roro-schip van de Tor Line. - De nieuwe noordbrug werd eind mei in gebruik genomen, de zuidbrug is eind november gebruiksklaar. De twee nieuwe bruggen zijn gebouwd door Hollandia Kioos. Kosten: tien miljoen. Momenteel wordt een deel van de oude brugkeider van de zuidbrug gesloopt en aange past. Donderdag 9 oktober arri veert de nieuwe brug. De bruggen zijn 45 meter lang en 17,8 meter breed. Ze we gen 420.000 kilo per brug. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Fietsersbond steunt het pleidooi van het Terneu- zense gemeenteraadslid Gijs van den Berg om het voor fietsers een voudiger te maken door de Wester- scheldetunnel te reizen. Van den Berg klopte bij de provin cie aan om te onderzoeken hoe een fiets makkelijker in de bus kan worden meegenomen. Nu is dat vaak een helse klus, stelt het raads lid. De Fietsersbond constateert dat het vooral schort aan commu nicatie. „Ik zag laatst iemand van Terneuzen tot Goes in de bus zit ten met een fiets. Maar op de web site van Connexxion staat dat je de fiets alleen maar door de tunnel mag meenemen", aldus Truus van den Berg van de Fietsersbond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74