'Meer vrouwen in waterschap' PZCI25 Provincie: Canisvliet kwetsbaar déÜRVKKERY Markt 51 Middelburg T 0118 886 886 ZEEUWS-VLAANDEREN 39 31 a.s. zaterdag valt er weer heel wat te genieten in Binnenuit www.binnenuit.nl PSV met 3-1 onderuit in Liverpool Donderdag 2 oktober 2008 Tien gemeenten samen in de bres voor het platteland Tip? redtern@pzc.nl Veertig vrouwen doen mee aan verkiezingen waterschap. door Frank van Cooten OOSTBURG - In Zeeuws-Vlaande- ren start een lobby voor meer vrouwen in het waterschapsbe stuur. „Het waterschap is momen teel een vreselijk mannenbolwerk. Daar moet een einde aan komen", zegt Patricia van Veen-de Rechter. Van Veen-de Rechter, Hanny Tho- maes en Jenny Rosendaal-Dees zijn momenteel de enige vrouwen in het bestuur van waterschap Zeeuws-Vlaanderen dat dertig ze tels telt. „Het bestuur is geen af spiegeling van de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen. Wij sluiten ons daarom van harte aan bij de landelijke campagne Water zoekt Vrouw." De verkiezingen voor het water schap zijn in november. Voor de eerste keer worden de nieuwe be stuursleden gekozen aan de hand van een lijstensysteem. In Zeeuws-Vlaanderen doen tien partijen mee. In totaal stellen zich 143 personen kandidaat voor de ko mende waterschapsverkiezingen van 13 tot en met 25 november, waaronder veertig vrouwen. Patricia van Veen-de Rechter staat op een verkiesbare plaats van Alge meen Waterschapsbelang Zeeuws-Vlaanderen. „Wij hebben vijf vrouwen op verkiesbare plaat sen staan." Volgens de Emancipatiemonitor Het bestuur van het waterschap is geen afspiegeling van de bevol king, vindt Patricia Van Veen-de Rechter. Zij wil meer vrouwen in het bestuur. van 2006 is twaalf procent van de bestuursleden van de 26 water schappen een vrouw. „Dat is onevenredig weinig. Water beheer is van groot belang in ons land en gaat niet alleen mannen aan", stelt de Nederlandse Vrou wen Raad. Ook het kabinet vindt dit percenta ge te laag en streeft naar een verho ging tot maximaal dertig procent in 2009. In het project Water zoekt Vrouw werkt de Nederlandse Vrouwen Raad samen met diverse organisa ties waaronder de Provinciale Vrouwenraad van Zeeland. De nieuwe Algemene Vergadering van het waterschap telt 25 zetels. Tijdens de verkiezingen worden de leden voor de categorie ingeze tenen gekozen. Dat zijn er acht tien. Zeven zetels zijn voorbehouden aan de categorieën agrarisch en overig onbebouwd (3), bedrijven (3) en natuurterreinbeheerders (1). De bestuurders van deze zoge noemde geborgde zetels worden benoemd door respectievelijk de ZLTO, de Kamer van Koophandel en het Bosschap. GS voegen natuurgebied alsnog toe aan provinciale lijst. door Marcel Modde MIDDELBURG - De natuurgebieden Canisvliet bij Westdorpe en Moer- mond bij Renesse worden toege voegd aan de lijst van 'zeer kwets bare gebieden' van de provincie. Binnen deze gebieden en in een zone van 250 meter daaromheen gelden beperkingen voor de vesti ging en uitbreiding van veehoude rijen. De maatregel vloeit voort uit de wijziging van de Wet ammoniak en veehouderij op 1 mei vorig jaar. Deze wet bepaalt dat Provinciale Staten binnen de zogeheten ecolo gische hoofdstructuur gebieden moeten aanwijzen die erg gevoelig zijn voor de meststoffen. Aanvankelijk hadden Gedeputeer de Staten (GS) Canisvliet en Moer- mond buiten beschouwing gela ten. Daar komt het college op te rug, na bezwaar van Staatsbosbe heer en overleg met het ministerie van LNV. Dat brengt het totaal van kwetsbare gebieden in Zee land op 21 (bij elkaar 6285 hecta re), waarvan 14 de status van Natu- ra-2000 hebben. Maximaal twee bestaande veehouderijen hebben volgens GS rekening te houden met de aanwijzing. Nieuwvesti- ging van stallen in de kwetsbare ge bieden, is niet toegestaan. GROEDE - Zeventig jaar geleden waren er nog ze ven warme bakkers in papvretersdorp Groede. Woensdagmorgen waren er zeventig bakkers. Oud-bakker Piet Brakman (foto) en collega Johan van Baal hadden de schoolkinderen van hun dorp uitgenodigd voor een les paptaarten bakken, maar dan wel de echte Groese deegpaptaorten: „Met banketbakkersroom, niet met koude opge spoten room", zei Brakman. „De bakkers maken daar tegenwoordig geen tijd meer voor." De kin deren maakten allemaal zelf een paptaart, die vervolgens in de grote oven van de bakkerij in het Slijkstraatje werd gebakken. „Met takkenbos sen, iets anders komt hier niet in de oven." Ter wijl ze wachtten op hun koek mochten ze alvast proeven van paptaarten van de twee bakkers. Paptaarten- of Baomiskermis wordt gevierd op de eerste woensdag van oktober. Hoe de deeg- paptaarten naar Groede kwamen is niet bekend. Waarschijnlijk zijn ze in de zeventiende eeuw meegekomen met de Hugenoten. In het noorden van Frankrijk is ook een plaatsje waar deze lek kernij bekend is. Paptaarten in andere plaatsen worden gemaakt met korstdeeg. foto Peter Nicolai vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu knolselderij soep, rode poon of lasagne en amandelgebak 15,00 en 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 t/m 11 oktober Kinderboekenweek voor programma zie www.drukkerijmiddelburg.nl zaterdag 4 oktober 15.00-16.30 uur Zeeuwse Koorschool zondag 5 oktober 15.00-16.30 uur drukkerijmiddelburg.nl kunst- en cultuur in Zeeland oJ.v. Rebecca van Wittene woensdag 8 oktober 15.00-16.00 uur Joke van Leeuwen voorkinderen van 8-10 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73