Anoniem aangifte met codenummer Nu of nooit: 'Vliegende brigades voor zwakke scholen' Steun voor strenger handhaven rookverbod Verdachte terrorisme studeerde in Nederland PvdA wil kleine spaarders ontzien Nederlander wil Straat Politie arresteert Gibraltar bedwingen vrouwenhandelaren 6 Donderdag 2 oktober 2008 PZC Opticiens beleven gouden tijden. Nog drie maanden is het mogelijk om, met de vriendelijke hulp van de fiscus, een dure bril zo goed als gratis te bemachtigen of zélfs geld toe te krijgen. „Het loopt storm." Naam en adres van getuigen en slachtoffers blijven afgeschermd. DEN HAAG - Slachtoffers en getui gen van criminaliteit moeten va ker aangifte doen, desnoods ano niem. Daarom komt er volgend jaar een proef waarbij mensen on der een codenummer aangifte kun nen doen bij de politie, zodat hun naam en adres afgeschermd blij ven. Dat hebben de ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken giste ren aan de Tweede Kamer geschre ven. De bewindslieden kijken ook naar een andere oplossing, waarbij het huisadres van een aangever wordt vervangen door dat van het politiebureau. De maatregelen moeten voorko men dat mensen uit angst voor re presailles geen aangifte doen. Uit onderzoek blijkt dat bij bijvoor beeld geweldsdelicten ruim der- DEN HAAG - Er moeten weer vlie gende brigades van ervaren school leiders en leraren komen om zwak ke scholen er weer bovenop te hel pen. Dat zal Tweede Kamerlid Staf Depla (PvdA) deze week voorstel len. Scholen die volgens de Onderwijs inspectie beneden de maat preste ren moeten door deze brigades ge holpen worden om hun zaken zo snel mogelijk weer op de rails te krijgen, stelde het Tweede Kamer lid gisteren. Vliegende brigades bestonden tot 2002 in de grote steden, maar wer den afgeschaft omdat andere gebie den er geen recht op hadden, licht Depla toe. In 2005 veegde de toen malige CDA-minister Maria van der Hoeven van Onderwijs een voorstel om ze weer leven in te bla zen, van tafel. Ten onrechte blijkt nu, zegt Depla. Hij hoort van be stuurders van grote scholen dat ze Guusje ter Horst tien procent van de slachtoffers en getuigen geen aangifte durft te doen. De ministers Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) noe men dat' „betreurenswaardig" en „onwenselijk". Uit angst voor represailles wordt vaak geen aangifte van een mis drijf gedaan. Ministers nemen volgend jaar een proef met het anoniem doen van aangiften. soms niet weten wat ze moeten doen om binnen twee jaar de school weer uit het slop te halen. Hij wil dat scholen het aanbod krij gen er vrijwillig gebruik van te ma ken. Als de inspectie na een jaar te rugkomt en het blijkt dat het niet beter gaat, kan zij altijd vragen waarom de school deze hulp niet heeft ingeschakeld. Depla vindt ook dat zwakke scho len die te maken krijgen met leeg loop van leerlingen en die vrijwil lig meewerken aan een verbeter plan, niet meteen het jaar daarop financieel moeten worden gekort. In plaats daarvan stelt hij voor ze 'onder curatele' te plaatsen en zo het bestuur te controleren. Er vonden al verbeteringen plaats in het onderwijs, zoals verhoging van de kwaliteit van de lerarenop leidingen, maar volgens Depla kun nen leerlingen op zwakke scholen daar niet op wachten. Ze houden weliswaar vast aan het uitgangspunt dat aangiften en ge tuigenverklaringen op naam moe ten worden gedaan, maar vinden dat in uitzonderingsgevallen anoni miteit kan gelden. De ministers willen de mogelijkheden daartoe verbreden. Ze overleggen hierover met de top van het Openbaar Mi nisterie. Slachtoffers en getuigen die zich verschuilen achter een codenum mer, moeten er rekening mee hou den dat hun naam in de loop van een strafproces wel opduikt. De rechter besluit of uiteindelijk ook het privéadres bekend wordt. Een werkgroep waarschuwt dat anoniem aangifte doen lang niet al tijd soelaas biedt. Bij huiselijk of eergerelateerd geweld bijvoorbeeld zal het een slachtoffer niet bescher men. Voor dit soort gevallen zal een andere oplossing moeten ko men. Hirsch Ballin en Ter Horst zien voldoende mogelijkheden om dat te regelen. den haag - De Tweede Kamer vindt het prima dat kroegbazen sinds gisteren meteen een boete krijgen als ze het rookverbod aan hun laars lappen. Regeringspar tijen CDA, PvdA en Christenunie steunen minister Ab Klink (Volks gezondheid) in zijn besluit om toe zichthouder VWA (Voedsel en Wa ren Autoriteit) strenger te laten op treden. PvdA-Kamerlid Lea Bouwmeester vindt het niet eerlijk als de ene kroeg rokende drinkers trekt door de asbak weer uit de kast te halen, terwijl het café een eindje verder op zich netjes aan het rookverbod houdt. Esmé Wiegman van de Christenunie had graag gezien dat het begrip voor mensen met aan doeningen aan de luchtwegen wat meer was gegroeid. Maar volgens oppositiepartijen PW en WD komt het strengere optreden niet overeen met eerdere uitspraken van Klink waarin hij zou aangeven dat er altijd eerst een waarschuwing volgt. Op hun verzoek komt er een spoeddebat over de handhaving van het rook verbod in de horeca. In een brief aan de Tweede Kamer verwijst Klink naar cijfers van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA), waaruit blijkt dat 95 pro cent van de horeca zich houdt aan het rookverbod, dat op 1 juli van kracht werd. Voor de minister re den een complimentje aan de sec tor uit te delen. Maar het zijn voor al (fastfood)restaurants en hotels die zich aan het verbod houden (98 procent). De cafés lopen daar met 83 procent nog op achter. Daarom is de VWA vooral de kroe gen scherper in de gaten gaan hóu den. HILVERSUM - Eén van de twee terro rismeverdachten die vorige week in een vliegtuig van KLM in Keu len werden gearresteerd, studeer de in Nederland. De 24-jarige Om ar D. woont in de Duitse plaats Gronau, vlak over de grens bij En schede. D. was vierdejaars student technische natuurkunde aan de Saxion Hogeschool in Enschede. De twee zouden deel uitmaken van een terroristisch netwerk. VOORBURG - Richard Broer gaat vandaag als eerste Nederlander de Straat van Gibraltar overzwem men. De 49-jarige Voorburger, die al 30 jaar in open water zwemt, hoopt de 14 kilometer in vier tot vijf uur te overbruggen. Hij ziet de oversteek tussen Spanje en Marok ko als een oefening voor het grote werk: het oversteken van het Ka naal, een afstand van- 33 kilometer. „Het loopt storm", vertelt verkoop ster Rosina. „Bijna iedereen neemt wel een kopietje mee om thuis te kijken wat het voordeligst is. We hebben nu al meer verkocht, maar de komende maanden gaat het nog harder lopen." Bij Hofstede Optiek in Den Haag eenzelfde beeld: meer klandizie. DEN HAAG - De PvdA wil spaarders met een klein vermogen ontzien door volgend jaar de grens voor een vermogensrendementsheffing te verhogen. Het tarief voor men sen met meer geld op de bank zou omhoog moeten. Dat stelde Twee de Kamerlid Paul Tang gisteren voor. Nu moeten mensen met meer dan 20.000 euro die heffing betalen. Tang stelt voor die grens op te trekken tot 38.000 euro. LEIDERDORP - De politie heeft drie personen aangehouden op verden king van vrouwenhandel. De ver dachten zouden vier vrouwen ille gaal hebben laten overkomen uit Brazilië en Thailand, waarop deze gedwongen werden in de prostitu tie te gaan werken. De vreemdelin genpolitie kwam de zaak op het spoor door twee meldingen via Meld Misdaad Anoniem. BUSSUM - Een bewoonster van woonzorgcentrum De Zandzee in Bussum krijgt uitleg van een meisje over het gebruik van de spelcomputer Ninten do DS. De cursus voor senioren werd gisteren gegeven omdat het de inter nationale dag van de ouderen was. Met Brain Training ontdekten de oude ren hoe zij hersengymnastiek kunnen doen. foto Gerald van Daalen/ANP door Rudi Buis Bij opticien Lens in de binnenstad van Utrecht ligt een stapel kopietjes op de balie. Daarin wordt haarfijn uitgelegd dat brildragers die nog voor de jaarwisseling een nieuwe, dure bril kopen een ruime vergoe ding krijgen van de fiscus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6