GRATÊS Kamer hekelt dikke bonussen Fortis-top Minister 'iets te voorbarig' Uitzetting dreigt voor 'papierloze' illegalen KilllTm Bfigiis Sés327 X SUPER SIM ONLY Incl. 150 belmin. SIHS p/mnd Geen £4#5TT maar T m0i 15.4" TFT DVD- 1GB geheugen PZC Donderdag 2 oktober 2008 l 5 Oppositie fel gekant tegen beloning falende bestuurders van bank. DEN HAAG - Minister Wouter Bos van Financiën mag de bestuurders die Fortis naar 'de filistijnen' heb- ben geholpen niet met dikke bo nussen naar huis laten gaan. Dat was gisteren de boodschap van de oppositie in de Tweede Kamer tij dens de financiële beschouwin gen. De partijen worden op hun wen ken bediend, stelt Kamerlid Paul Tang van de PvdA. Bos en De Ne- derlandsche Bank verkennen hier voor inmiddels de mogelijkheden. Tang voelt wel wat voor een 'pluk-ze-regeling'. Daarbij worden bestuurders van banken en verze keraars over een periode van enke le jaren afgerekend op de presta ties van hun bedrijf. Is er een aan tal jaren winst gemaakt dan mo gen ze hun bonus houden, maar als de aanvankelijke winst omslaat in forse verliezen, moeten ze hun bonus terugbetalen. Een onafhan kelijke instantie - bijvoorbeeld De Nederlandsche Bank - moet daar op toezien. Een flink deel van de Tweede Ka mer toonde zich gisteren ontevre den over de brief van minister Bos over de reddingsoperatie bij bank verzekeraar Fortis. Dinsdagavond stuurde Bos daarover een brief met details naar de Kamer. „Er staat nauwelijks wat in", verwoord de CDA-Tweede Kamerlid Frans de Nerée gisteren tijdens de be schouwingen de gevoelens in het parlement. Het boze spook van de kredietcrisis hield de Tweede Ka mer gisteren stevig in zijn greep. Net als SP'er Ewout Irrgang stelde Tijdens de financiële beschouwin- gen in de Tweede Kamer ging het gisteren voornamelijk over de kredietcrisis en de problemen bij Fortis. De Nerée een hele serie vragen over de reddingsoperatie, onder meer over de precieze gevolgen voor ABN Amro, over de prijs die betaald is voor de aandelen en over de leiding van Fortis. D66 wil een nieuwe brief van het kabinet. Het CDA opperde gisteren beurs speculatie op koersverlies hele maal te verbieden. De Nerée vraagt zich af of het vorige week aangekondigde verbod op specule ren met ongedekte aandelen (het zogeheten naked shortsellingwel voldoende soelaas biedt. De WD drong aan op een onderzoek van de financiële toezichthouder AFM naar de overname van ABN Amro door Fortis. Kamerlid Frans Wee kers zei 'behoorlijk geschrokken' te zijn van de uitspraak van Bos dat er ten tijde van die overname onvoldoende zicht was op de risi co's. Wouter Bos zal vandaag alle gestel de vragen in de Tweede Kamer be antwoorden. Wouter Bos moet vermoedens over Fortis beter onderbouwen. DEN HAAG - Kwam het aandeel For tis net in wat rustiger vaarwater, staat het volgende probleem voor de deur. Daags na de gecoördineerde red dingsactie door de overheden van België, Nederland en Luxemburg uitte minister Wouter Bos zijn twijfels over het toezicht op de eer der goedgekeurde overname- van ABN Amro door de Belgisch-Ne derlandse bankverzekeraar. Bos zei dinsdag in een spoeddebat dat op de balans van Fortis 'zaken' zijn ontdekt die ten tijde van de overname onbekend waren. Ach teraf bezien was de overname wel licht onverstandig, meent de mi nister. Heeft het toezicht van De Nederlandsche Bank (DNB) en de Belgische centrale bank gefaald of heeft Fortis de zaken mooier voor gesteld? Bos kan het niet zeggen, maar gaat dat onderzoeken. De mi nister heeft voor zijn beurt gespro ken, meent Arnoud Boot, hoogle raar financiële markten aan de Universiteit van Amsterdam. „Bos heeft gesuggereerd dat het toezicht heeft gefaald, zonder dat te onder bouwen", zegt Boot. En: hij is 'gru welijk vaag' met zijn uitspraken over de toezichthouders en in zijn opmerkingen over eventuele niet 'Belgische toezichthouder had moeten ingrijpen om overname tegen te houden' eerder ontdekte balansproblemen bij Fortis. Ook de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) wil dat het overna meproces nog eens onderzocht wordt. „Het is opvallend dat uitge rekend Bos kritiek levert op het toezicht", zegt een woordvoerder van de VEB. „De minister was juist nauw betrokken bij het toe Albayrak wil actie tegen vreemdelingen zonder reisdocument. DEN HAAG - Staatssecretaris Neba- hat Albayrak van Justitie bekijkt of ze vreemdelingen die geen reisdo cumenten hebben toch kan uitzet ten naar hun land van herkomst. Ze gaat daarover praten met Duits land en Zweden, die dit al doen. Illegalen, onder wie ex-asielzoe kers, die geen papieren hebben of weigeren hun identiteit bekend te maken, zijn vaak moeilijk uit te zetten. Het geboorteland is in zo'n geval niet snel bereid een onder daan terug te nemen. Uitzetting zou mogelijk kunnen zijn als vlieg maatschappijen eraan willen mee werken. Vervolgens bestaat echter de kans dat het land van herkomst de papierloze onderdanen direct terugstuurt. Toch wil Albayrak de kwestie ver der verkennen. In een overleg met de Tweede Kamer zei ze gisteren te kijken of ze voortaan iets meer risico zal nemen. Dat klonk fracties als de WD, maar ook regeringspartij CDA als Gratis Samsung B320 Laptop p/mnd zicht en de overname van ABN Amro." Natuurlijk is het mogelijk dat het toezicht heeft gefaald, stel len analisten en hoogleraren. Maar het is waarschijnlijker dat de risi co's van de overname vorig jaar on derschat zijn. Voor- en tegenstanders zijn het in middels eens dat de inlijving van ABN Amro achteraf gezien drama tisch uitpakte mede doordat de kredietcrisis weer in alle hevigheid is opgelaaid. Het ministerie van Fi nanciën stelt dat Bos helemaal geen kritiek heeft op DNB. „Die heeft goed gehandeld", zegt een woordvoerder. Boot beaamt dat DNB zijn werk goed heeft gedaan. Hij wijst naar de Belgische toe zichthouder. DNB houdt alleen toezicht op het Nederlandse onder deel van Fortis. Het moederbedrijf van Fortis staat in Brussel en dat betekent dat de Belgische centrale bank de belangrijkste toezichthou der is. „De Belgische toezichthou der had moeten ingrijpen om de overname tegen te houden." Geen aansluitkosten De Samsung B320 HP laptop gratis bij een voordelig abonnement!!! Gratis Nokia 6500 classic/slide De populaire 6500 reeks van Nokia nu supervoordelig!! NOKiA j wammm Incl 125 belmin 250 sms'jesJ Geen aansluitkosten l.c.m. 2-jarig Hi 20 abonnement (incl. 125 belmooi 250 smsï 125 belmin 250 sms'jesj i aansluitkostenj Incl Geen l.c.m. 2-jarig Hi 20 abonnement (incl. 125 belmin 250 sms) muziek in de oren. Albayrak gaf verder aan dat tussen juli 2007 en juli dit jaar iets minder vreemdelin gen die hier niet mochten blijven, zijn uitgezet of vrijwillig zijn ver trokken. Ongeveer 45 procent van de men sen waarmee de Dienst Terugkeer Vertrek zich heeft bemoeid, heeft Nederland daadwerkelijk ver laten. De overige 55 procent is niet aan toonbaar vertrokken. .De staatsse cretaris vermoedt dat velen van die groep ons land wel hebben ver laten. Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat t Vtissingen 0118-430290 Watstraat 99 Middelburg 0118-6S1691 Markt 65 Terneuzen 011S-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Etten-Leur 076-5441441 Markthof 7 Roosendaal 0165-521952 Roselaar 49 5 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 lelfort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5