Spartathlon geeft een magisch gevoel pzc Donderdag 2 oktober 2008 43 Luc de Jaeger-Braet loopt 246 kilometers in een mentale roes. door Frits Bakker biervliet - De kroon die hij op zijn hoofd kreeg na de finish bij het standbeeld van koning Leoni- das en de triomfantelijke intocht in Sparta, geflankeerd door twee jonge Griekse meisjes, hebben een onuitwisbare indruk op hem ge maakt. Hoe slopend het ook is ge weest: de 51-jarige Luc de Jae ger-Braet, afkomstig uit Water vliet, fysiotherapeut in Biervliet, mag zich na zaterdag rekenen tot het bevoorrechte, clubje van ultra lopers dat de eindstreep van de Spartathlon hebben gehaald. Voor de 246 kilometer lange hard loopwedstrijd van Athene naar Sparta kwamen 307 atleten uit 33 landen aan de start. Luc de Jaeger was één van de 154 lopers die de historische tocht binnen de limiet voltooiden. Kort gezegd: hij liep de aaneengesloten tocht over zes marathons in 31 uur, 21 minuten en 39 seconden. Daarmee finishte hij als 29e in het internationale deelnemersveld met vooral veel Ja panners, Duitsers, ICoreanen en Skandinaviërs. Van de Nederlanders en Belgen (negen in totaal) was Luc de Jaeger de snelste, van de vier Belgen haal de hij als enige de eindstreep. „Ik heb er een magisch gevoel aan overgehouden", vertelde hij giste ren, nadat hij de vorige avond in Watervliet in een versierde straat was verwelkomd en opgewacht door de burgemeester. De wedstrijd, voor de derde keer op rij gewonnen door een Ameri kaanse dertiger, is hem na alle he- 'Het enige dat ik heb overgehouden, is wat ongemak aan mijn voeten' roïsche verhalen uiteindelijk mee gevallen. „Het is vooral de kunst om mentaal sterk te blijven en veel te blijven drinken. Ik heb in die 31 uur in totaal zo'n 25 liter ge dronken en me niet te veel laten verleiden om op de drinkposten lang te stoppen. Daar heb ik in het tweede deel van de wedstrijd enorm veel winst uit gehaald." De gouden tip van geroutineerde ultralopers, om een berekende, langzame start te maken, heeft hem op weg geholpen naar een on verwacht hoge klassering. „Toen ik op de eerste stop na 81 ki lometer aankwam, lag ik op de 140e positie. Daarna ben ik in mijn eigen tempo opgeklommen naar de eerste dertig. Ik heb het ge voel dat ik het hoogste rendement uit mijn lichaam heb gehaald. Be ter kan ik niet, denk ik, want ik ben maar een modale loper, geen topper in de atletiek." De beheersing van het tempo en de regelmaat in voeding, vooral veel vloeibare sportdrank, zorgden ervoor dat de Spartathlon niet de helse tocht is geworden waarover hij zo veel had gelezen. „Ik kende al die verhalen van de vele uitval lers, van de gevreesde berg die je onderweg in het nachtelijke don ker over moet en van de ontberin gen." „Driekwart van de uitvallers moet opgeven met maagklachten. Ie ziet mensen op de stops in elkaar dui ken, omdat ze uitgedroogd of to taal uitgeput zijn. Ik heb daar rela tief weinig last van gehad. Het eni ge dat ik heb overgehouden, té wat ongemak aan mijn voeten. Ik kreeg al vroeg in de wedstrijd een grote bloedblaar aan de zijkant en ben allebei de nagels van mijn gro te tenen verspeeld. Maar dat leed is in de dagen na de tocht snel ver geten." „Ik had twee helpers, mijn vrouw en een vriend, die me hebben ver zorgd en mentaal hebben ge steund. Daardoor hoefde ik niet veel tijd te verspillen onderweg. Ie loopt op een schema (limiettijd van 36 uur) en alles wat je kunt winnen, pak je mee. Zoals plassen. De meeste ultralopers stoppen niet om te plassen, die doen onder het lopen. En je moet blijven plas sen natuurlijk als je zo veel drinkt. Je mag nooit stoppen met plassen, dan is het gebeurd." Zijn perfecte voorbereiding heeft de rest gedaan. „Ik ben een week naar de Pyreneeën getrokken met echte fietsers. Mijn motor was zo 'groot, dat ik ze er bergop allemaal afreed met maar driehonderd kilo meter training op de fiets in mijn benen. Daarnaast heb ik vooral veel duurlopen gedaan. Wedstrij den lopen is niet goed als voorbe reiding, wel bijvoorbeeld zes halve marathons in een weekeinde." Het avontuur, de glorie en de miserie onderweg zijn het waard geweest voor Luc de Jaeger om er maan den voor te leven. „Ik zeg nu: dit was het, ik heb het gedaan, één keer is genoeg geweest. Maar dat kan zo weer omslaan in de drang om nog eens te gaan. De Sparta thlon heeft een magische klank voor elke ultraloper met zijn uit straling en historie." Spartathlon De Spartathlon, voor het eerst gelopen in 1983, is een hard loopwedstrijd over 246 kilome ter tussen Athene en Sparta. De tocht werd door een Britse luchtmachtofficier leven inge blazen en had een historisch ka rakter. De Griek Phidippides kwam in 490 voor Christus lo pend naar Sparta om hulp te vragen voor de oorlog tegen de Perzen, maar overleefde de tocht niet. Sinds de eerste Spartathlon hebben achttien Nederlan ders de wedstrijd uitgelopen. Ron Teunisse was de beste met twee keer een klassering in de top drie en 25.39.57 in 1988 als toptijd. Het record staat op naam van de Griek Yiannis Kouros, die de eerste Spartathlon in 1983 won en de 246 kilometer een jaar later aflegde in 20 uur en 25 minuten. jan van der Weijde uit Kapei- le is de enige Zeeuw die in de Spartathlon de finish haalde. Hij liep zijn eerste tocht in 1996 en bereikte Sparta na 34 uur en 17 minuten. De Amerikaan Scott jurek is de winnaar van de laatste drie edities. <.7 - Luc de Jaeger-Braet blaast uit nadat hij de finish in Sparta heeft bereikt. Spartathlon In 1982 probeerde men uit te vinden of de afstand van Athene naar Sparta (246 km) binnen 36 uur gelopen kon worden (zoals boodschapper Phidippides 490 jaar voor Christus tijdens de eerste Perzische oorlog gedaan zou hebben). Aan de hand van geschriften van Herodotus is zo goed als mogelijk geprobeerd de oorspronkelijke route te reconstrueren. Athene Sparta De deelnemers aan de Spartathlon I finishen na 246 km bij het beeld van Leonidas, de koning van Sparta PZC Felix Binicewicz bron Wikipedia Koning Leonidas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59