Zeeland de metropool 'Het Rijk moet de hele Noordzee beschermen' 1Z49 Fris dwars Duurzame energie Tijdelijk wonen EXTRA VOORDEEL! GALL ffl GALL Watereconomie PZC Donderdag 2 oktober 2008 3 COMMENTAAR Ze laten zich jriskijkers en dwarsdenkers noemen. Twintig Zeeuwen vertellen waar het met deze provincie heen moet. De Erasmus Universiteit presenteert hun gebundelde visie vandaag in Middelburg onder de naam Watermerk, de eerste Zeeuwse transitieagenda. Het zijn grote woorden voor een pleidooi dat helemaal niet zo fris of dwars is. Vriendelijk vervoer, gezond voedsel, Zeeland als oase van rust, leven met het water, een zilte economie, schone energie: geen van deze ideeën in Watermerk is een verrassing. Het plan is eerder stug volhardend in zijn keuze voor een duurzaam Zeeland. Juist in die zelfgekozen oogkleppen zit de kracht. Simpel gezegd worden de bekende sterke kanten van Zeeland, inclusief landbouw en industrie, gebruikt op een manier die is vol te houden en die de provincie steeds meer onderscheidt van de omliggende agglomeraties. Dat klinkt goed. Zeeland kan zich profileren zonder ook maar één economische pijler af te schrijven. De eerste reactie uit het provinciebestuur is'opvallend terughoudend. Gedeputeerde Marten Wiersma van Groenlinks wil Watermerk niet zomaar omarmen. Hij vindt het huidige financiële en maatschappelijke klimaat te onrustig voor koerswijzigingen. Met deze voorzichtigheid vervult Wiersma maar een deel van zijn taak. Want een provinciebestuurder moet ook een beetje durven dromen. Dit rapport verdient meer dan de onderste lade. BIJ NADER In het fotobijschrift op de voorpa gina van de PZC van woensdag is een storende fout geslopen. Me vrouw Geldof-Marijs staat links en niet rechts op de foto. In het ver volgartikel op pagina 27, 'Arnemui- denaren beroemd in Japan', zijn de feiten wel juist weergegeven. Zeeland is in 2048 de eerste regio in Europa die volledig draait op duurzame energie: zon, wind, water en schone biomassa. Dertig meter uit de kust is een energie-eiland, al gen worden gekweekt voor olie, de rest wordt opgestookt in centrales. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Het aantal vaste inwoners van Zeeland is in 2048 gedaald, maar er wonen steeds meer mensen tijdelijk in de provincie. Het onderscheid tussen re creatiewoningen en gewone huizen is er niet meer. Het bedrijf Flexibel Wo nen heeft leegstaande huizen opgekocht, daar wonen mensen in die tijde lijk in Zeeland willen zijn. Op het water zijn nieuwe dorpen ontstaan, een groot deel van de huizen is passief: ze verbruiken niet of nauwelijks ener gie. Zeeland heeft inmiddels een eigen architectuurstroming, die gericht is op flexibel verblijf in de provincie. foto Marijke Folkertsma -3/4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK- Landgoederen arrangement Welkomst kopje koffie/thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2de avond 3-gangen dinerbuffet per persoon Bij besteding van diner op de 3de dag, de derde nacht gratis! Prijs op basis van een 2»persoonskamer en excl. Boekingskosten en Milieu» Verblijfstocslag. Best Western hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Zeeuwse banken, zandbanken voor de Zeeuwse en Vlaamse kust, moeten snel door het Rijk worden beschermd. De boomkorvisserij ploegt de bodem om, waardoor bodemleven ver dwijnt en visbestanden slinken. Stichting De Noordzee deed giste ren in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag een klemmend be roep op de Tweede Kamer om de Noordzee te beschermen. Dat kan alleen door duurzaam te gaan vis sen op de hele Noordzee. Boven dien is het zaak om de tien unieke gebieden op de Noordzee echt te gaan beschermen, betoogde Es ther Luiten, adjunct-directeur van de stichting. „Vanaf 1992 wordt al gepraat over de beschermde gebie den op de Noordzee. Het zijn mooie woorden, hoge ambities, maar er is geen geld voor." Bescherming van de hele Noord zee betekent niet het afschaffen van de visserij, aldus Luiten. „Wel moet duurzamer worden gevist. Door het slepen met kettingen en netten wordt het bodemleven ver nietigd. Duurzaam vissen is ook in het voordeel van de vissers. Want de visbestanden worden daardoor op termijn weer groter." Vandaag praat de Tweede Kamer over de bescherming van de Noordzee en over de problematiek in de mosselsector. h—1 Johnnie Walker Red Label Blended Scotch Whisky lOOcl 20?" www.gall.nl nen mensen in Zeeland op adem ko men. Kunstenaars, denkers, mana gers en schrijvers komen hier sa men om nieuwe ideeën op te doen. En je komt niet met de auto, maar in een zeppelin of een waterstof boot. De landschappen stralen rust uit, nieuwe woonvormen ontstaan, toeristen overnachten in de natuur, aan de Roosevelt Academy is het be nutten van de Nieuwe Rust een stu dierichting. foto Lex de Meester Zeeland deelt kennis over water met andere deltagebieden in de wereld. Verzilting is geen kwestie meer: de Zeeuwen hebben in 2048 geaccepteerd dat het land zouter wordt. Dat wordt uitgebuit door de teelt van zilte ge wassen. Zeeland heeft een watereconomie: mensen wonen en werken op het water, toeristen komen ervoor naar de provincie, er worden meer ter pen gebouwd, de delta is bestand tegen klimaatverandering. Zoet water wordt opgevangen, zodat de landbouw er voldoende van heeft. Het getij is een bron van energie geworden. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3