klassieke muziek Geestdodende remake van slechte-smaak-klassieker Ineke Otte mist nipt de finale Deelnemers aan tweede editie Popaanzee bekend PZC Donderdag 2 oktober 2008 37 FESTIVAL VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 2008 foto Wim Kooyman sfeer die heerst binnen de stich ting over te brengen naar Zeeuws- Vlaanderen. Ze zijn ervan over tuigd dat het festival toekomst heeft. „Wel moet er voldoende geld zijn, zodat we niet afhankelijk zijn van hoge recettes en ook eens enkele hoogstandjes kunnen pro grammeren." Mulder geeft toe dat ze de grote producties die in het verleden sa men met Zeeland Nazomerfestival tot stand werden gebracht (Riders to the Sea, Decap, Johannes Passionmist. „Dat was echt bij zonder en van mij mag de ope ning een groter spektakel zijn." In twintig jaar tijd is er veel veran derd. Het festival begon kleinscha lig en groeide wat concerten be treft, zowel in kwantiteit als in kwaliteit. De laatste jaren werd meer gemikt op de jeugd met schoolconcerten. Over de toekomst wordt positief gedacht. Mulder stelt dat er een markt is voor het festival, dat het een gat in het aanbod van klassie ke muziek opvult. „Dit moet ge continueerd worden en ik hoop de volgende twintig jaar mee te maken. Ik kan niet zonder het fes tival." De mening van Seijdlitz is helder: „In 2013 zou het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen iets moeten zijn waar je naartoe móet. Niet om gezien te worden, maar vanwe ge de kwaliteit van de uitvoerin gen. Ik herinner me nog heel spe ciale concerten zoals het Blind- man Kwartet met het Goeyvaerts Ensemble en het Spiegelstrijkkwar- tet dat samen speelde met pipa- speelster Liu Fang. Persoonlijk kijk ik dit jaar uit naar het recital van Accordone in Hulst." Voor Mulder waren de hoogtepunten de Carmi- na Burana, het spel van gitarist Pa- co Pena, de vocale bijdragen van enkele Russische bassen en het concert door de Deutsche Kam- meracademie Neuss am Rhein. „We werken naar het zilveren jubi leum in 2013. Hiervoor moet er wellicht weer gewerkt worden met een thema. Als het festival 2008 achter de rug is, gaan we wer ken aan een toekomstvisie." Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Van 3 tot en met 25 oktober. Kaartverkoop via Theater Exploitatie Zeeland: www.theaterverkoopzeeland.nl of 0900-3300033. Concerten Schelde- theater Terneuzen via 0115-695555. Voor meer informatie: www.festival- vanzeeuwschvlaanderen.nl of 0115-649751. Na de filmgeschiedenis eer der te hebben verrijkt met hersenverwekende genre werkjes als Mortal Combat, Resi dent Evil en het ronduit imbeciele Alien Vs. Predator, komt de Engelse B-filmer Paul W.S. Anderson nu met een compleet overbodige her verfilming van Roger Cormans Death Race 2000. Deze onvervalste B-film uit 1975 volgde een dodelij ke autorace in een futuristisch Amerika. De film ontleende zijn cultstatus aan een stripachtige vormgeving, bespottelijke kostuums, gratuite blootscènes en van plakband aan elkaar hangende decors. Alles wat in een melige bui leuk te vinden viel aan Cormans slechte-smaak- klassieker, is verdwenen in Ander sons vele malen duurdere - en he laas ook langere - remake. De in stoere mannenrollen gespe cialiseerde Brit Jason Statham DEATH RACE Film. Regie: Paul W.S. Anderson. Met: Jason Statham, Joan Allen. Te zien in Vlissingen. door Frstz de Jong wordt er in een grimmige, totalitai re toekomst ingeluisd door Joan Allen, die met haar vertolking van een sadistische gevangenisdirec teur voor een van de weinige licht puntjes zorgt. Ze laat de voormalige autoracer Statham als een soort gemotori seerde gladiator deelnemen aan een race op leven en dood. Dat re sulteert in een geestdodende aan eenschakeling van achtervolgin gen, gevangenisclichés, schietpar tijen en explosies. Vrijdag 3 oktober Aardenburg, Sint Baafskerk, 20.00 uur: Brussels Philharmonic o.l.v. Mare Soustrot. Soliste: Svenja van Driessche (viool). Programma: Ouverture uit Le Capitaine Henriot van Franijois-Auguste Gevaert, Symfonie nr. 1 van Frangois-Joseph Fétis, Havanaise opus 83 van Camille Saint Saëns en Symfonie in d van César Franck. E> Zaterdag 4 oktober Heikant, R.K. kerk, 20.00 uur: Jan Devlieger en Antoine Tronquo (klavecimbel). Programma: Concerto a due Cembali Concertati in F van W.Fr. Bach, Vier duetten Wq 115 van C.Ph.E. Bach, Contrapunctus 73 rectus uit de 'Kunst der Fuge' BWV 1080/182, Adagio ovvero Largo uit BWV 1061/2 en Contrapunctus 13 in versus uit de 'Kunst der Fuge' BWV 1080/181 van J.S. Bach, Sonate in C van J.Chr.Fr. Bach en Duet in G opus 15 van J.Chr. Bach. Zondag 5 oktober Philippine, R.K. kerk, 15.30 uurZefiro Torna, Traces en Amorroma. Zefiro Torna: Jürgen De- bruyn (luiten), Els Van Laethem (sopraan, com posities), Liam Fennelly (viola da gamba, ve del). Traces: Philippe Laloy (sopraansax), Vin cent Noiret (contrabas). Amorroma: Jowan Merckx (fluiten, doedelzak, composities), Rhei- dun Schlesinger (Keltische harp), Bert van Reeth (bouzouki). Programma: Les Tisserands (de wevers) een ontmoeting tussen folk, jazz en oude muziek. Donderdag 9 oktober Hengstdijk, R.K. kerk, 20.00 uur: Fringeconcert door Duo Kandinsky: Anne Swinkels (klari net) en Toon Bierman (piano). Programma: Andante et allegro van Ernest Chausson, Piece en forme d'Habanera van Mauri ce Ravel, Tema con variazione van Jean Franqaix, Két Tétel (two movements) van Leó Weiner, So- GOES - Ineke Otte uit Goes en Toos van Holstein uit Middelburg zijn niet doorgedrongen tot de fi nale van de verkiezing van de Kun stenaar van het Jaar. Zij zaten wel bij de 25 kunstenaars die door het publiek waren voorgedragen. Een panel van deskundigen heeft daar uit acht finalisten gekozen. Ineke Otte viel daar net buiten, want zij eindigde als negende. Toos van Holstein kwam uit de op twintig ste plaats. De kunstenaars die nog wel kans maken op de titel zijn: Armando, Anton Corbijn, Mariene Dumas, Henk Helmantel, Erwin Olaf, Rob Scholte, Renie Spoelstra en Co Westerik. Het publiek bepaalt de uiteindelijke winnaar. Minister Plasterk maakt op 31 oktober de uitslag bekend. nata en Riffs van Leonard Bernstein, 4 Hongaar se dansen van Reszö Kókai. Vrijdag 10 oktober Sluis, R.K. kerk, 20.00 uur. Les Muffatti o.l.v. Peter Van Heyghen. Programma: Barokconcert Tussen Hemel en Ely sium met Romeinse concerti en cantates van A. Corelli, G.F. Handel en G. Valentini. Zaterdag 11 oktober Terneuzen, Scheldetheater, 20.00 uur: Symfonie Orkest van Sint-Petersburg o.l.v. Conrad van Alphen, Vladimir Mischouk (piano). Programma: Polonaise uit Jevgenij Onegin en Symfonie nr. 4 van P.l. Tsjaikovski, Pianoconcert nr. 2 van S. Rachmaninov. {t> Zondag 12 oktober Hulst, Willibrordusbasiliek, 15.30 uur: Accordo ne, met Marco Beasley (zang), Guido Morini (klavecimbel), Fabio Accurso (luit) en Stefano Rocco (aartsluit/gitaar). Programma: Farewell Italia, liederen van John Dowland, Giulio Caccini, Luca Marenzio, Clau- dio Monteverdi, Pierre Guédron, Thomas Wyatt, Andrew Marveil en Christopher Marlo we. Donderdag 16 oktober Oostburg, R.K kerk, 20.00 uur: Fringeconcert door pianoduo Gwyiim janssens Lestari Scholtes. Programma: werken van W.A. Mozart, F. Schu bert, W. Lutoslawski, J. Brahms, M. Ravel en L. Andriessen. D> Vrijdag 17 oktober Terneuzen, Grote Kerk, 20.00 uur: Rotterdams Kamer Orkest Mozart o.l.v. Conrad van Alp hen, met Bram van Sambeek (fagot). Programma: Sinfonia nr. 7 in d van F. Mendels- sohn-Barthoidy, Fagotconcert KV 191 in B en Symfonie nr. 29 KV. 201 in A van W.A. Mozart (1756-1791), Divertimento op Hongaarse Dan sen 0p.20 van L. Weiner. Zaterdag 18 oktober IJzendijke, N.H. kerk, 16.00 uur: Erfgoed Concert (1) door Arte Duo: Aubrey Snell (saxofoon) Li- neke Lever (piano). Programma: werken van Jules Demersseman, Jules Massenet, Erwin Schulhoff, Eugène Boz- za, Darius Milhaud, Marijn Simons, Chiel Mete ring en Theo Loevendie. IJzendijke, R.K. kerk, 20.00 uur: Erfgoed Concert (2) door Edding Kwartet: Baptiste Lopez (viool), Caroline Bayet (viool), Paul De Clerck (altviool), Ageet Zwejstra (cello). Programma: Kwartetten van J. Haydn, L. van Beethoven, J.S. Bach en F. Mendelssohn Zondag 19 oktober Terneuzen, Porgy en Bess, 15.30 uur: Frommer- mann Ensemble: Jeroen de Vaal, Jan-Willem Schaafsma (tenoren), Pieter Hendriks, Willem de Vries (baritons), Martijn de Graaf Bierbrau- wer (bas) en David Bollen (piano). Programma: Een hommage aan de oorspron kelijke Comedian Harmonists. Vrijdag 24 oktober Hengstdijk, R.K. kerk, 20.00 uur: Yoshio Kurahas- hi Trio: Yoshio Kurahashi (shakuhachi), Ayako Kurahashi (koto) en Shigehiro Shimada (san- gen sing). Programma: Japanse Sankyoku-muziek. i> Zaterdag 25 oktober Terneuzen, Scheldetheater, 20.00 uur: Die Kölner Academie o.l.v. Michael Willens, Michael Nie- semann (hobo/altsaxofoon). Programma: Rounds for strings van David Dia mond, Concert voor saxofoon en strijkers van Alexander Glazunov, Appalachian Spring (origine le versie) van Aaron Copland. Smout, According To You, GoFish en De Hobbyisten gekozen. MIDDELBURG - Smout, GoFish, Ac cording To You en De Hobbyisten zijn de vier Zeeuwse bands die de komende maanden meedoen aan de tweede editie van Popaanzee. Zij zijn geselecteerd uit de twaalf bands die zich hadden ingeschre ven. Popaanzee is een initiatief van Pop- puntzeeland en de Zeeuwse pop podia. Het project biedt een band- coachingstraject aan Zeeuws popta lent. Onder leiding van professio nele coaches werken de bands aan hun muzikale kwaliteiten en krij gen daarnaast tips op het gebied van bijvoorbeeld instrumentbe- heersing, presentatie en marke ting. Bovendien treden ze diverse malen op, samen met (internatio nale acts en maken een zomertour door de provincie. Het afgelopen seizoen beleefde Popaanzee een succesvolle eerste editie, met Bluem, Eva Auad, Sen se Forward en Headmode. Zij wer den begeleid door manager Frank van der Meijden van Blof en Co- parek-drummer Marcel van As. De twaalf bands die dit jaar wil den meedoen, zijn beoordeeld door de programmeurs van de Zeeuwse poppodia. Op basis van de motivatiebrieven en demo's is een keuze gemaakt. De vier gese lecteerde bands bewegen zich in uiteenlopende genres. De deelnemers worden zaterdag 1 november aan het publiek voorge steld, in het kader van het grote PZC-concert in de Zeelandhallen in Goes. De vier spelen dan in het voorprogramma van Blof. Die dag worden ook de nieuwe coaches be kendgemaakt. Het klavecimbel speelt een belangrijke rol in het programma van het festival. Komende zaterdag verzorgen de kla- vecinisten Jan Devlieger en Antoine Tronquo een concert in Heikant. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39