Onvoorwaardelijke liefde voor 1 H dijken r?:09°O3300O33 Griffel met een Zeeuws tintje 'Festival is er voor iedereen' Een herkenbare wereld voor fans van Carry Slee 'V'WY- adl ,is> 36 Donderdag 2 oktober 2008 PZC Zakelijk directeur Rinus Mee- sen stelt dat de belangstel ling voor het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen toeneemt. De aanvragen om de brochure te ontvangen nemen toe en de kaart verkoop, die nu via Middelburg loopt, is goed losgekomen. Voor enkele grote concerten is de zaal al aardig volgelopen. Omdat hij ver wacht dat er ook mensen van de andere kant. van de Westerschelde concerten van het festival zullen bijwonen, vindt Meesen dat er een culturele brug is geslagen door het festival. Het Muzikaal Kerkenpad (drie uit voeringen op zaterdag in drie ker ken) is vervangen door de Erfgoed concerten. „Zo zijn er meer keuze mogelijkheden. Naast kerken kan ook een ander monument inge schakeld worden als concertzaal, zoals een herenhuis, een bijzonder gebouw, tuin, tent of loods. Dit jaar vinden de concerten plaats in IJzendijke, in de twee daar beschik bare kerken. Tussen de uitvoerin gen kan het publiek een wande ling maken, het museum bezoe ken, of genieten van culinaire za ken." Het festival is er voor ieder een, zegt hij. „Het is laagdrempelig en de prijzen zijn heel sociaal. Er zijn twee gratis fringeconcerten en speciale schoolconcerten." In Aardenburg wordt morgenavond het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen geopend. Hét klassieke evenement van Zeeland bestaat twintig jaar. door jeanette Vergouwen Rinus Meesen et vierde lustrum van het festival is re den om dit jaar extra feestelijk uit te pak ken. Volgens alge meen leider Rinus Meesen bieden de concerten kwaliteit aan het mu- ziekpubliek, is het festival een po dium voor gerenommeerde orkes ten en solisten en neemt het aan tal bezoekers uit Zeeland en Vlaan deren toe. Het programma is, zoals gebruike lijk, afwisselend. Toppers dit jaar zijn met name Accordone met de 1 vermaarde zanger Marco Beasley (zondag 12 oktober in de basiliek in Hulst) en het Rotterdams Ka mer Orkest, vijf dagen later in de Grote Kerk in Terneuzen. Het Sym fonie Orkest van Sint-Petersburg verzorgt zaterdag 11 oktober in het Scheldetheater in Terneuzen het grote lustrumconcert, met Conrad van Alphen als dirigent en de ge lauwerde Russische pianist Vladi mir Mischouk als solist. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren is niet vrij van financiële zor gen. „De financiering wordt steeds moeilijker en de afhankelijkheid van subsidiegevers en sponsors is groot", zegt Ido Mulder, penning meester van de organiserende stichting. „Twintig jaar geleden be gon het festival met als financiële basis enkele dubbeltjes per Zeeuws-Vlaamse inwoner. Nu wordt er op alle fronten bezuinigd en moet alles betaald worden uit het budget van 120.000 euro. We begonnen onder de paraplu van het Festival van Vlaanderen en his torische steden. De directeuren - Henk Scholte, Yolanda Mergler, Walter de Clercq en Filips Pieters - De boodschap is minstens zo belangrijk als de verpak king in Radeloos, een vlot te verfilming van het gelijknamige jeugdboek van Carry Slee. Het ver haal van de schrikbarend vermage rende scholiere Yara (Marloes van der Wel), die door haar dominan te moeder (Renée Soutendijk) de modellenwereld wordt ingepusht, waarschuwt de jonge kijk(st)ers te gen de gevaren van anorexia. Ook het thema rouwverwerking wordt bij de horens gepakt, aan de hand van de belevenissen van de auto- gekke Paco (Marius Gottlieb), die gekke dingen doet als zijn vader (Victor Löw) plotseling overlijdt. Net als in Ajblijven! en Timboektoe - bewerkingen die het filmersecht- paar Maria Peters (scenario) en Da ve Schram (regie) eerder maakten van Slees werk - zit Radeloos tjok vol personages, intriges en neven- plots. De ontluikende relatie tus- RADELOOS Film. Regie: Dave Schram. Met: Marius Gottlieb, Marloes van der Wel. Te zien in Goes, Vlissingen. door Fritz de Jong sen de radeloze pubers Yara en Paco staat centraal, maar het tus sen ernst en luim heen en weer schakelende scenario biedt ook ruimte aan een gemene geschiede nisleraar, een achterbaks rijkeluis- meisje en een videoclipwedstrijd. Het leven van een hedendaagse pu ber moet dodelijk vermoeiend zijn, denk je als volwassen toe schouwer. Maar de doelgroep maalt daar niet om. De film is vol ledig toegesneden op de talloze jeugdige fans van Slee, die zichzelf volledig in de door haar geschetste wereld blijken te herkennen. ""'EMÖEKSBECIAMje 008 Ido Mulder (links) en Joan Seijdlitz zijn trots op het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. hebben met verschillende instan ties samengewerkt, maar de laatste jaren is er geen samenwerking meer met het grote Festival van Vlaanderen. Nu worden we artis tiek bijgestaan door De Bijloke in Gent." Mulder is bijna de hele periode be trokken geweest bij het festival. Se cretaris Joan Seijdlitz volgt alles nauwkeurig sinds de oprichting van de stichting in februari 2001. „De gemeenten stellen als eisen dat de concerten publieksvriende lijk zijn, voor een breed publiek en liefst laagdrempelig. We zouden graag uitpakken met grote solisten en ensembles, maar die moet je meer dan een jaar van tevoren al contracteren. De samenwerking met De Bijloke moet nog verder uitgewerkt worden. Nu hebben we enkele uitvoeringen die ook in Gent plaatsvinden en waarvoor wij dan een lagere uitkoopsom moeten betalen." Beiden zijn tevreden met de inzet van de grote groep vrijwilligers. Ze houden ook van klassieke muziek en vinden het fijn om de goede door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Ik voel me echt een Zeeuw", zegt Jan Paul Schutten. Hij won dinsdagavond verrassend de GoudenGriffel, de jaarlijkse prijs voor het mooiste Nederlands talige kinderboek, voor zijn boek Kinderen van Amsterdam. De schrijver werd in 1970 in Vlis singen geboren. Het gezin verhuis de niet veel later naar Gelderland. Vakanties werden en worden ech ter steevast in Zeeland doorge bracht, met name in Zoutelande. „Als je alles bij elkaar optelt, heb ik er al heel wat jaren gewoond." „Toen ik studeerde nam ik, als ik het moeilijk had, regelmatig dé trein naar Vlissingen en liep dan over het strand richting Zoutelan de. Op het moment dat ik de kerk toren zag, waren alle problemen opgelost", zegt de auteur. Zijn part ner, collega-kinderboekenschrijf ster Bibi Dumon Tak, heeft ook nauwe Zeeuwse banden. Schutten studeerde communicatie en werkte als reclametekstschrij ver. Zijn eerste kinderboek, Ruik eens wat ik zeg, verscheen in 2003. Het winnende boek Kinderen van Amsterdam behandelt de geschiede nis van Amsterdam, van de Mid deleeuwen tot en met de Tweede Wereldoorlog, via verhalen van kinderen. „Ik wilde Michiel de Ruyter er ook in hebben, maar dat is uiteindelijk niet gelukt, omdat ik andere keuzes moest maken. Maar ik zou nog heel graag een boek over hem willen maken." Jan Paul Schutten met zijn Gouden Griffel. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38