Samen op de bres voor het platteland lagedollarweken.nl Werkstraf voor spel met vuurwerk Overzichtspanelen en -borden wijzen fietsers in Zeeland de weg Jeep Sluisbediening nog niet in orde PZC Donderdag 2 oktober 2008 31 Samenwerkingsverband voor leefbaarheid en dynamiek op platteland. door René Hoonhorst SLUIS - De tien grootste plattelands gemeenten van Nederland zetten zich samen in voor behoud en uit breiding van 'dynamiek en leef baarheid' op het platteland. De gemeenten Sluis, Hulst, Schou- wen-Duiveland, Aa en Hunze, Ber- kelland, Borger-Odoorn, Bronck- horst, Ooststellingwerf, Opster- land en Westerveld richtten in mei het samenwerkingsverband Pio op. Tijdens de tweede vergade ring in Sluis werden gisteren werk- en kennisgroepen in het le ven geroepen. De groepjes inventa riseren zaken als de economische ontwikkeling van de agrarische sec tor, de leefbaarheid op het platte land, recreatie en toerisme, de de mografische ontwikkeling en Euro pese samenwerking. Werkgroepen houden zich onder meer bezig met de verdeling van het gemeen tefonds, de inkrimping van post kantoren en veiligheid, waaronder de aanrijtijden voor hulpdiensten. De plattelandsgemeenten zijn 'niet zielig', benadrukt Pio-voorzit- ter Henk Aalderink, burgemeester van Bronckhorst. Het samenwer kingsverband is vooral opgericht Grote plattelandsgemeenten wil len met elkaar samenwerken en van elkaar leren. Maar ze zullen Den Haag ook aanspreken op 'aantoonbare achterstellingen'. om tegenwicht te bieden aan de 'stedelijke dominantie'. Aalderink: „Den Haag heeft erg veel aandacht voor de stad. Landelijke politici spreken wel over het mooie groe ne platteland, maar vergeten vaak dat er voor leefbaarheid en dyna miek meer nodig is. Zo blijven ker nen nog wel eens verstoken van technische ontwikkelingen op het gebied van breedband en telecom municatie. Wettelijk vastgelegde aanrijtijden van ambulances of brandweerwagens zijn ook vaak niet te halen." De tien grootste plattelandsge meenten - zonder stad en met het meeste grondgebied (geen water oppervlak) - hebben Pio vooral op gericht om ervaringen uit te wisse len en van elkaar te leren. Maar Aalderink en de Sluise burgemees ter Jaap Sala verhullen niet dat het samenwerkingsverband ook als be langenorganisatie kan werken. Bij de vergaderingen is een vertegen woordiger van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) aan wezig en gemeenten kunnen sa men kijken of ze voor Europese subsidies in aanmerking kunnen komen voor het realiseren van ge lijkwaardige voorzieningen. Pio is niet 'op jacht naar de schat'- maar de organisatie zal niet schro men de discussie met Den Haag aan te gaan als bijvoorbeeld de Ver deling Gemeentefonds niet op eer lijke criteria berust. Tijdens het be zoek van de koningin wordt Hare Majesteit volgende week ook bijge praat over de doelstellingen van Pio. door Emile Calon MIDDELBURG - Wie met vuurwerk speelt, weet dat daar risico's aan verbonden zijn en dat er brand kan ontstaan, aldus de Middelburg se rechtbank. Om die reden werden drie jonge mannen uit 's-Gravenpolder giste ren veroordeeld wegens brand stichting omdat er door hun spe len met vuurwerk eind vorig jaar brand uitbrak in hun woonplaats. Dat de schade vervolgens beperkt bleef, lag niet aan die drie, maar aan het feit dat de brandweer tij dig ter plaatse was, zo vervolgde de rechtbank. De drie gooiden op de avond van Routechirurgen en -dokters houden fïetsnetwerk gezond. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - In Zeeland hoeft niet één fietser meer te verdwalen. Het in 2006 geopende fietsknoop- puntennetwerk - herkenbaar aan de wit-groene nummerbordjes - hielp al veel liefhebbers op pad. Sinds kort zijn daar op alle knoop punten honderden overzichtspane len en -bordjes bijgekomen. Wie nog wat extra kilometers wil fiet sen of een stukje wil afsteken, kan zo eenvoudig een vervolgroute uit zetten. Gedeputeerde Toine Poppe- laars (CDA, verkeer) onthulde gis teren in vlindertuin Berkenhof bij Kwadendamme enkele overzichts panelen. Gebruikers van netwerk wilden ei genlijk direct al zulke routebordjes onderweg. „We hebben dat doelbe wust niet gedaan", vertelde Poppe- laars, „want wie weet moesten we de 29ste december zogenoemde grondbloemen, een draaiend soort vuurwerk, op het opslagterrein van de Golffsupermarkt. Door dat vuurwerk raakte een zak met daar in plastic petflessen in de fik waar door er schade ontstond aan de muur van de supermarkt. De gealarmeerde brandweer slaag de erin het vuur te blussen voor dat het oversloeg naar het winkel centrum en de daarboven gelegen woningen. Was de brandweer iets later gekomen, dan had de schade aan gebouwen zeer groot kunnen zijn. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie tegen elk van de al doende wat routes logischer in delen. Vandaar dat we hebben ge wacht. Nu is de tijd er rijp voor." Het netwerk heeft zich al volop be wezen. Van de 280.000 gedrukte overzichtskaarten van de Zeeuwse fietsregio's zijn er niet minder dan 186.000 verkocht. Minstens zo suc cesvol is de inzet van vrijwilligers die helpen het systeem 'gezond' te houden. Zo'n vijftig 'routedokters en - chirurgen' houden zich daar mee bezig. De routedokters fietsen elk jaar minstens twee keer hun ge bied door om te kijken of de bord jes er nog hangen. De routechirur gen zorgen voor de coördinatie en hebben bordjes in huis. 'Tien procent ben je elk jaar kwijt', kreeg routebureau Zeeland vooraf te horen. Zo gek is het niet. „Op sommige routes verdwijnen er van zaterdag op zondag wel 'eens enke le", zei de Walcherse routechirurg Els Kwekkeboom, „en voor nieuw jaar raken er beschadigd door vuur werk. Maar het valt eigenlijk mee." Uit voorzorg zijn alle borden van drie jongemannen werkstraffen van 200 uur en een celstraf van vier maanden voorwaardelijk. Een van de drie moest van haar veertig uur extra werken omdat hij zijn werkgever voor bijna achtduizend euro had opgelicht. De rechtbank veroordeelde die op lichter conform de eis. Zijn maten kregen elk een werkstraf van 120 uur en twee maanden voorwaarde lijk. De gemeente Borsele had zich ook gemeld, omdat door de brand scha de zou zijn ontstaan aan een ge bouw van de gemeente. Die scha declaim van ruim twaalf mille is door de rechtbank afgewezen. Overzichtsbordje bij fietsknooppunt in 's-Gravenpolder. het netwerk bevestigd met aparte schroeven. Gereedschap om die los te draaien is niet te koop bij de doorsnee bouwmarkt. De mooie nieuwe overzichtspanelen zijn nog extra beveiligd, in een ijzeren om lijsting. den haag - De software om de Zandkreek-, Grevelingen-, Room pot- en Bergsediepsluis op afstand te bedienen werkt nog niet goed. Daarom wordt de testperiode ver lengd en de oplevering uitgesteld. Dat schrijft staatssecretaris Tineke Huizinga (CU, Verkeer en Water staat) aan de Tweede Kamer. Zij vindt het 'goed functioneren van het totale systeem belangrijker dan het halen van de geplande op- leverdatum'. Tot 11.000,- 8.000,-) korting. Zolang u in euro's betaalt. ffl- Het is u" vast niet ontgaan. De koers van de dollar is nog steeds laag. Wij hebben zeer voordelig voor u ingekocht. U kunt daar nu van profiteren bij uw Chrysler, Jeep en Dodge dealer. Uw voordeel kan oplopen tot meer dan 11.000,-, oftewel 8.000,-. Kom snel naar de showroom of kijk op www.lagedollarweken.nl en pak uw voordeel. CHRYSLER Actie loopt t/m 30 november 2008 of zolang de voorraad strekt. JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES B.V. Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 0113 - 25 08 58. www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 17.00 uur. GerechtsDeu/waörc/ersKantoor j Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 25-09-2008 blijkt, dat t.v.v. Transport- en Containerbedrijf Wielemaker B.V., gevestigd te Middelburg, is gedagvaard SILVIA FLOHIL, tevens h.o.d.n. Het Wapen van Kamperland, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Kantonrechter te Middelburg van 12 januari 2009 te 10.00 uur, gehouden worden aldaar aan de Kousteensedijk 2. Bij dit exploot waar van S. Flohil een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33