Over veertig jaar dient _Enn Mosselvissers weten ook volgend jaar nog niet waar ze aan toe zijn John Mayall PZC Havens en wegen Nieuwe Rust Landbouw 2 Donderdag 2 oktober 2008 PZC WILLEM VAN DAM De eerste lp die ik van hem kocht was The Diary of a Band. Op de hoes daarvan kijkt hij met een bozige blik in de camera; hoed, lang krullend haar, de gitaar nonchalant over de schouder. Nu oogt hij als een vriendelijke, gepensioneerde dorpsonderwijzer op weg naar zijn volkstuin tje. Dik in de zeventig inmiddels, het dunne grijze haar achter over gekamd, grijs sikje, gedateerd brilmontuur, een eenvoudig overhemmetje over een grijze broek waaronder een paar sport schoenen steken. Vorige week vrijdag stond hij op het podium van de Middelburgse schouwburg; de grote John Mayall schuwt de kleine theaters niet. Hij wordt als de aartsvader van de Britse blues beschouwd en geldt als de man die als eerste de Op rij één, oog talenten onderkende van Eric Clapton, Peter Green, Mick Tay- in oog met de loi. Walter Xroutj John McVie, oude bluesheld lack Bruce en Mick Fleetwood. Mayall neemt in mijn platenkast een prominente plaats in. Tien tallen cd's en lp's heb ik in de loop der jaren van hem aange schaft, albums als A Hard Road, Bluesbreakers en Crusade beho ren tot de klassiekers van de blues-rock. Op rij één zat ik vrijdagavond, oog in oog met de oude blues held. Zijn - nasale - stemgeluid reikt niet zo heel ver meer en zijn longen bevatten nauwelijks nog genoeg lucht om op zijn mondharmonicaatje het zo fraaie Room to Move te blazen. En toch: het was ruim anderhalfuur volop genieten, Mayall speelt nog altijd zichtbaar met veel plezier. Desondanks verliet ik de schouwburg met een licht gevoel van mededogen. Want welke- Grote Artiest moet zich na afloop van zijn optreden naar de foyer reppen om er vanachter een tafeltje zijn cd's voor twee tientjes per stuk aan de man zien te brengen? Natuurlijk heb ik er een van hem gekocht: Live 1969. Compleet met handteke ning en een Room to Move zoals het écht moet klinken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) all<roon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Temeuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 1.5,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice,Antwoordnummer 713,4460WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T%ry/~ pê PZC gaat zorgvuldig om oei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie 0 Kleintjes 0900-6743 836 Kraimfc met cmtvamgera? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl In het rapport Watermerk dat vandaag wordt gepresenteerd, wordt Zeeland de maat genomen. De provincie moet nodig op zoek naar nieuw perspectief. door Nadia Berkelder en Marcel Modde Vorig jaar gaven de onder zoekers van de Erasmus Universiteit al een schot voor de boeg. Die bevin dingen werden afgedaan als te poli tiek gekleurd en verdwenen stille tjes in een la van het provincie huis. In de 'eerste Zeeuwse transi tieagenda Watermerk' die vandaag in Middelburg het licht ziet, hou den de sociaal wetenschappers zich politiek wijselijk meer op de vlakte met hun roep om noodzake lijke beleidsveranderingen, wil Zee land over veertig jaar niet grijs en vergeten raken. Watermerk moet vooral worden gezien als een geluid uit de samen leving. Twintig 'friskijkers en dwarsdenkers' hebben hun licht la ten schijnen op de toekomst voor Zeeland. Onder hen directeur Eric de Ceuster van woningcorporatie Woongoed, Tjeu van Mierlo (ZMF), provincieambtenaar Tjeerd Blauw, kunstenaar Eric Odinot, ho- reca-ondernemer Leo van Vliet en oud-commissaris van de koningin Wim van Gelder. Verantwoordelijk gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks) houdt zijn reserves voor de ambi ties. Dergelijke grote hervormin gen laten zich volgens hem lastig leiden. „Als iemand denkt dat ze op die schaal planbaar zijn, dan is dat ge waagd. Niet zozeer dat ik twijfel aan de haalbaarheid, maar veel meer ben ik er op beducht dat we verder achteruit worden gegooid." In het huidige financiële en maat schappelijke klimaat voelt Wiers ma niets voor ingrijpende beslis singen. „De komende vier jaar lijkt me dat onwenselijk. Het is op verschillen de fronten al zo onrustig." Maar op langere termijn ziet hij kansen. Een dorp op het Veerse Meer of de Grevelingen bijvoorbeeld. „De noodzaak zie ik niet, maar het kan." Watermerk Watermerk richt zich op ingrij pende sociale, economische en ecologische ontwikkelingen. Het rapport heeft de kansen gebundeld in zes thema's. In Agrofoodcomplexen worden veeteelt, viskweek, glastuinbouw, opwek king van energie en industrie gecombineerd. Voor de mosselvisserij en de gewone visserij is een duurzame oplossing gevonden. De ruiters, waarop peulvruchten worden gedroogd, keren terug in het landschap. Peulvruchten worden herontdekt; vooral als vervanger voor vlees. Zeeuwse boeren profileren zich met traditionele gewassen en zilte groenten: die liggen in de supermarkt op het speciale Zeelandschap. Zeeland is koploper in de ont wikkeling van gezondheidsmenu's. archieffoto Lex de Meester Sector wijst helpende hand van Verburg af. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Mosselvissers zitten nog een jaar lang extra in onzeker heid. Ook in 2009 moeten ze ver gunningen' aanvragen om mossel zaad te mogen vangen. Aan de hel pende hand die minister Gerda Verburg toesteekt, zeggen de vis sers niets te hebben. Minister Verburg (CDA, visserij) wilde ervoor zorgen dat mosselvis sers vanaf 2009 precies weten waar ze aan toe zijn. Maar die dui delijkheid kan ze nog niet geven, schreef ze gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Dat heeft te ma ken met complexe regelgeving. Om de mosselsector te helpen, staat ze 'ander gebruik' toe op een deel van de mosselpercelen in de Waddenzee en Oosterschelde. Per celen die nu worden gebruikt voor kweek, mogen worden ingezet om mosselzaad in te vangen met spe ciale installaties. Maar ze stelt een voorwaarde: dat mag slechts op een paar honderd hectare van de enkele duizenden die zijn ver pacht. „Het lijkt een oplossing, maar is het niet. Dit is onuitvoerbaar", rea geert Hans van Geesbergen, voor zitter van de producentenorganisa tie mosselcultuur. „De percelen zijn verpacht aan vissers die veel geld hebben gestoken in installa ties om mosselzaad in te vangen. Die vissers mogen nu van de mi nister collega's op hun perceel naar mosselzaad laten vangen. Dat zal niet gebeuren. Er is gierende schaarste in de sector. Vissers wil len de investeringen terugverdie nen." De minister wil het aantal hectares wel verruimen. „Maar dan moeten de vissers het onder ling eens worden. De minister moet haar verantwoordelijkheid nemen. Sta de vang op alle perce len toe. Dan heeft iedereen een kans." De 1\veede Kamer verga dert vandaag over de mosselsector. Zeeland vormt in 2048 een oase in de Deltametropool, de driehoek Am- sterdam-Lille-Keulen. Terwijl de ste den verder aan elkaar groeien, kun- De snelweg duikt over veertig jaar als een vlinderslagzwemmer steeds even ondergronds in gebieden waar veel mensen wonen of waar natuur is. Containers zijn nauwelijks op de weg te zien: die worden getranspor teerd met boten die varen op zonne- energie. archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2