Stadshart wordt 'parkplein aan zee' Die bom moet er nog zitten, diep in de grond JOOSSE MELISKERKE Rommelmarkt in Bonedijkestraat Festiviteiten rond wedstrijd Swift Paddenstoelen excursie Open dag in tuin Vrouwenpolder Dirigent/componist begint Iers koorproject Stichting Palladium houdt activiteiten Vrouw valt met hoofd op straat bij botsing 1 DAGDOSERING EXXQI ISOOmg pure Glucosamine SOOmg Chondroïtine dagdosering Krachtig en Goedkoop! 26 Donderdag 2 oktober 2008 pzc W Oud-journalist Cor de Voogd (92) weet er wel eentje: in de Vlamingstraat. Op nog geen twee meter afstand van de krantenpers. foto Lex de Meester Maar weinig Vlissingers weten zich blindgangers voor de geest te halen. door Wendy van den Hurk vlissingen - Dat gaat de gemeente Vlissingen nog niet meevallen, om getuigen van blindgangers te vin den. In heel Ter Reede zit er welge teld eentje. „Wat denk je, we moes ten allemaal binnen blijven!" Onontplofte bommen in Vlissin gen, ten tijde van de Tweede We reldoorlog. Poeh, daar vraag je me neer Pols wat. „Ja, dan had je De Pree moeten hebben. Die wist er alles van. Hij ruimde ze namelijk, omdat hij de enige was op Walche ren met een dragline. Jammer dat hij net is gestorven. Nog maar an derhalve maand geleden." Sonja van de receptie van het woonzorgcentrum weet nog wel iemand. Even later komt ze terug met een rolstoel, met meneer Bak ker erin. „Meneer Jasperse komt ook zo." Maar de heren halen hun schouders op. Bakker (88) vertelt in 1940 vanuit Breda als militair in Vlissingen te zijn geplaatst. „Verde digen moesten we. Die bommen... Vooral rondom de Schelde vielen ze. Oók blindgangers. Vooral rond om de Schelde vielen die."" En dan houdt het wel zo'n beetje op. Ook bij Jasperse van 84. Bom men heeft hij genoeg gezien, toen hij met zijn familie in de Oranje straat woonde. Maar onontplofte? „Dat weet geen mens." Op Cor de Voogd (92) na, dan. Hij haalt 'm nog,zo voor de geest, de diepe krater in het smalle trottoir van de Vlamingstraat. „Op nog geen twee meter van onze rotatie pers", zegt de oud-journalist van de Vlissingsche Courant, die in de Walstraat zat. „De bom moest on klaar worden gemaakt. De moffen zijn gekomen. Bij de Schelde haal den ze een ijzeren plaat, die ze te gen de muur zetten om de pers te beschermen. Wat ik toen hoorde, was dat ze de bom dieper in de grond lieten zakken. Kennelijk za gen ze het toch niet zitten. Nee, na tuurlijk heb ik er niet over geschre ven in de krant. Dat mocht niet. Maar die bom moet er nog steeds zitten. Diep in de grond." In zorgcentrum Scheldehof loopt Kristel, ook van de receptie, de eet zaal binnen. Of iemand de oorlog in Vlissingen heeft meegemaakt, vraagt ze. Niemand reageert, ieder een lepelt geduldig zijn puddinkje verder leeg. Niet omdat ze geen interesse heb ben, maar omdat niemand uit Vlis singen komt. Zelfs meneer Joziasse niet. Mevrouw De long? Ook niet. „En ik zat in Londen", zegt een an dere dame. Ook op de koersbalbaan van het Theo van Doesburgcentrum geen getuigen van blindgangers. Hoe wel Theo Post (88) weet dat het er veel moeten zijn. „Sowieso op het Scheldeterrein. Onderaan de dui nen van Westduin misschien ook nog wel. Daar heb ik een jaar of tien geleden, toen de duinen wer den verbreed, van dichtbij gezien hoe ze twee flinke dingen onscha delijk maakten. De ramen van ons zomerhuisje moesten dicht." „Maar in de oorlog? Nee, toen heb ik ze niet gezien. Wat denk je, we moesten binnen blijven! De gealli eerden kwamen de trap van ons huis in de Coosje Buskenstraat op gerend, om via onze tuin het ge bouw op de hoek van de straat te bereiken. Van daaruit konden ze van achteren schieten op de Duit sers, die op de boulevard zaten. Dat heb ik dan weer wel gezien." |^l Het zal de gemeente Vlissingen niet meevallen getuigen van blindgangers te vinden. Ze wil weten waar bommen in de grond zitten, om veilig te bouwen. De nieuwe najaarscollecties kleding zijn weer binnen. Dames - Heren - Kinderen - Baby's Voor de dames is er ook weer een mooie collectie hoeden, loop eens bij ons binnen om dit allemaal te bekijken. Joosse Torenstraat 11 - 13 tel. 0118 - 566022 Let op - let op Wij zijn vanaf heden ook op maandag de gehele dag gesloten Gemeente presenteert plannen herinrichting Bellamypark Vlissingen. door Thomas Minnaard vlissingen - Na de Nieuwendijk, het Plein Vierwinden, de Vrouw estraat, de Spuistraat en de Oude Markt, is het nu de beurt aan het Bellamypark om een grondige ver andering te ondergaan. Het moet het visitekaartje van Vlissingen worden met een groene uitstra ling, een duidelijke relatie met de zee en een autoluw gebied. Dit blijkt uit de eerste visie van de ge meente op de herinrichting van het Bellamypark, die gisteren is ge publiceerd. Het plangebied is groter dan het park alleen. Ook het De Ruyter- plein, de Beursstraat, het Beurs plein en de Smallekade zijn onder deel van de herinrichting. Het college ambieert een vernieu wend en opvallend Bellamypark dat 'het karakter en de ziel van het stadshart' verbeeldt. Het thema voor ontwerp en materiaalgebruik bij de herinrichting is 'maritiem, ongepolijst en kleurrijk'. Daarbij moet worden gedacht aan begrip pen als vrijheid, openheid, stoer en robuust, maar ook verscheiden heid en toeristenstad. De ambitie van het college is om het Bellamypark autoluw te ma ken. Dat wil zeggen dat de auto 'te gast' is op het plein. In het eisen programma staat ook duidelijk dat het plein in eerste plaats een ver- blijfsruimte wordt. De voetganger wordt dus hoofdgebruiker van het Bellamypark. Hoe de verkeerssitua tie precies wordt, is nog niet duide lijk. De rijbaan aan de kant van de terrassen van het plein wordt ver wijderd. Er komt dus óf een nieu we rijbaan door het midden van het plein óf het verkeer rijdt langs de westzijde. Het plan voor de herinrichting van het Bellamypark is gepresen teerd door de gemeente Vlissin gen. De auto moet er plaatsma ken voor de voetganger. Op het De Ruyterplein wordt naar dezelfde sfeer gestreefd als op het Bellamypark. De terrasruimte van Brasserie Evertseri wordt opnieuw ingericht. Hoe, dat laat het dage lijks gemeentebestuur in het mid den. Wel duidelijk is dat ze het zicht op de zee weer terug wil. Ver der wil de gemeente de 'rommeli ge aanblik' van het Beursplein aan pakken en de Beursstraat autovrij maken. Al in 2002 besloot de gemeente Vlissingen het Bellamypark en de omliggende straten en pleinen aan te pakken. De belangrijkste ruim tes werden opnieuw ingericht, al leen het Bellamypark bleef onver anderd. Een krap budget en het stellen van prioriteiten werden als redenen opgegeven. Na het verstrij ken van een aantal jaren én brain stormsessies tussen bewoners, on dernemers en gemeente, ligt er nu dus een plan. De realisatie van het projectplan start in 2009 en er is een bedrag van bijna 4,5 miljoen euro beschik baar. vlissingen - De Stichting Dunya houdt zaterdag 11 oktober van 09.00 tot 13.00 uur een rommel markt in het pand aan de Bonedij kestraat 50 in Vlissingen. De op brengst komt ten goede aan de nieuwe activiteiten en projecten op het gebied van zorg, welzijn en scholing en het onderhouden en uitbreiden van de multiculturele contacten. Donderdag 9 oktober kunnen tussen 09.30 en 11.30 uur de te verkopen spullen worden in geleverd. middelburg - Korfbalvereniging Swift in Middelburg heeft voor za terdag verschillende festiviteiten georganiseerd rond de eerste thuis wedstrijd van het nieuwe seizoen, op sportpark Voorborch in Middel burg. Voorafgaand aan de wed strijd tegen Tjoba uit 's-Heer Hen drikskinderen is er voor de kinde ren een springkussen en kunnen ze geschminkt worden. Ook wor den nieuwe wedstrijdshirts over handigd. De wedstrijd Swift-Tjoba begint om 16.00 uur. oostkapelle - De Nederlandse Paddenstoelenvereniging houdt za terdag 4 oktober een paddenstoe lenexcursie in Oranjezon. De vere niging bestaat dit jaar een eeuw en het jubileum wordt gevierd met ex cursies. Verzamelen om 13.00 uur op het parkeerterrein Waters aan de Ko ningin Emmaweg. Vanaf daar kan er onder leiding van een gids het gebied ingegaan worden om ver volgens alles te weten te komen over paddenstoelen. vrouwenpolder - De tuin van de familie Van Opstal aan de Vrou- wenpolderseweg 44 in Vrouwen polder is morgen en zaterdag open voor publiek. In de tuin zijn ruim zeshonderd soorten planten te vin den. Bezoekers kunnen ook genie ten van onder meer natuurfotogra fie, schilderijen en sieraden. De openingstijden zijn: vrijdag van 14.00 tot 20.00 uur en zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Toe gang is gratis. Honden mogen het terrein niet op. ritthem - In de kerk van Ritthem wordt zaterdag vanaf 13.00 uur een kennismakingsworkshop gehou den van een koorproject van dirigent/componist Koos de Muin- ck uit Oostkapelle. De Muinck be gint daarmee een Iers koorproject, waarbij Ierse volksliedjes worden gezongen. Dat gebeurt driestem mig en a capella. Na de kennisma king volgen tien lessen, steeds op dinsdagavond in de kerk in Rit them. Zaterdag 13 december is er een optreden. vlissingen - Stichting Palladium houdt de komende week een aan tal activiteiten in Vlissingen en Oost-Souburg. Morgen is er vanaf 19.30 uur een bingo in wijkcen trum Het Palet in Vlissingen. In zorgcentrum De Gouwe Tuyn in Oost-Souburg wordt maandag van af 14.00 uur een sjoeltoernooi ge houden. Dinsdag is er om 19.30 uur weer bingo, dan in wijkcen trum De Zwaan in Oost-Souburg. Woensdag is er in De Zwaan een dansmiddag. Aanvang: 13.30 uur. breskens - Een fietsster (48) uit de gemeente Sluis is gisteren met haar hoofd op straat terechtgeko men bij een aanrijding. Zij had op de kruising Oranje- plein-Mercuri'usstraat in Breskens geen voorrang verleend aan een 32-jarige, eveneens uit de gemeen te Sluis afkomstige automobiliste. Het slachtoffer moest met spoed naar het Universiteitsziekenhuis in Gent. Over haar toestand is niets be kend. Verkrijgbaar bij: Drogisterij Kruiderij i DE RODE PILAREN Middelburg-Goes-Vlissingen Voor smering van de gewrichten Voor opbouw van het kraakbeen Krachtige samenstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28