Nederlandse ondernemers azen op zeer rijke Russen Werkloosheid stijgt Zaterdag 4 en zondag 5 oktober Neem uw huisdier mee op zaterdag 4 en zondag 5 oktober naar GroenRijk Middelburg W PZC Donderdag 2 oktober 2008 1 7 Na val van Sovjet-Unie ontstond er een wildwestkapitalisme. door Ruurd Ubels MOSKOU - In nog geen twintig jaar tijd is Moskou uitgegroeid van een grijze stad tot de duurste plaats op aarde. Het superkapitalisme be paalt er het straatbeeld. Nederland se ondernemers zien het likkebaar dend aan. In hotel Metropol staan lange rijen tafels. Aan de ene kant zitten Ne derlandse ondernemers. Aan de andere kant doen vertegenwoordi gers van Russische bedrijven hun verhaal. Via het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag en de Nederlandse ambassade in Mos kou zijn ze bij elkaar gebracht. Mis schien zijn ze over een-paar weken zakenpartners. Directeur Paul Warmerdam van haarverzorgingsproducent Fuente zoekt in Rusland een partner voor de verkoop van een wel heel bij zonder product: een fles shampoo van 250 milliliter met een prijs kaartje van 250 euro. „Ja, extreem duur, maar het is het waard", be zweert Warmerdam. „Er zitten specifieke ingrediënten in, zoals truffelolie en diamantpoeder. Dit soort ingrediënten hebben hun prijs. Truffelolie bijvoorbeeld kost 7000 euro per liter." Fuente brengt sinds vijftien jaar haarverzorgings- producten op de markt. Anderhalf jaar geleden zei Warmerdam tegen zijn ontwikkelingsafdeling: 'Ik wil iets unieks met het beste van het beste erin'. In januari moet het ge lanceerd worden. „En zo'n bijzon der product lanceer je uiteraard op een bijzondere locatie. Dus ben ik hier in Moskou." Warmerdam heeft niet voor niets zijn oog op Moskou laten vallen. 'Russische nouveau riche koopt speelgoed ongezien en ongeacht de prijs' Na de val van de Sovjet-Unie (1990) heeft er zich een wildwest kapitalisme ontwikkeld, waarvan een groep puissant rijke Russen de opvallende exponent vormt. Als het om geld gaat, is hun niets te dol. Even buiten Moskou schieten ommuurde enclaves met villa's als paddenstoelen uit de grond. In Moskou rijden al zo veel Hum mers, Maybachs, BMW X6's en luxe Mercedessen rond, dat geen Moskoviet er meer van opkijkt, 's Avonds staan de auto's te wachten in straten waar winkels van Gucci, Dolce Gabana en Ralph Lauren het beeld bepalen. Achterin zitten zwaar opgemaakte vrouwen ach ter geblindeerde ramen te wach ten tot manlief klaar is. Ook Liliane Limpens heeft haar oog op de Russische nouveau ri che laten vallen. Zij verkoopt twee typen zelf ontworpen poppenmeu- bels, waarvan het grootste exem plaar bijna anderhalve meter hoog is. Duizend euro kost het. „Het is duurzaam en sterk, gebouwd van mooi hout", verklaart de opricht ster van Liliane de forse prijs. In 1999 verkocht Limpens haar eer ste poppenhuizen via de Bijenkorf in Amsterdam. Inmiddels staan er verschillende exemplaren in tal van kindercrèches. „Vier tot zes kinderen kunnen er tegelijk mee spelen, van 's morgens tot 's avonds." Sinds een paar jaar ver koopt Limpens haar poppenhui zen in diverse Europese landen. Deze week is ze in Moskou om te zien welke mogelijkheden de Rus sische markt haar biedt. Gisteren voerde zij in hotel Metropol 'hoop gevende gesprekken' met poten tiële partners die ze nodig heeft om de Russische markt te betre den. Rijke Russen kunnen eenvou dig een poppenmeubel van 1000 euro voor hun kinderen permitte ren, denkt Limpens. „Mij is verteld dat de Russische nouveau riche dit soort speelgoed graag koopt. Onge zien. En ongeacht de prijs." LUXEMBURG - De werkloosheid in de eurozone is in augustus geste gen tot 7,5 procent van de beroeps bevolking, tegenover een herziene 7,4 procent in juli. In de eurozone waren 11,6 miljoen mensen werk loos, 90.000 meer dan een maand eerder. Dat meldde het Europese statistiekbureau Eurostat gisteren. De hoogste werkloosheid werd ge meten in Spanje, waar 11,3 procent van de beroepsbevolking zonder baan zat. De Nederlandse werkloosheid kwam uit op 2,6 procent, het laag ste niveau van de eurozone. Tijdens deze daverende dierendagen staat het (huis)dier in de schijnwerpers. Deze dagen staan bol van activiteiten, demonstraties en voorlichting. Dit doen wij samen met stichtingen, verenigingen en bedrijven. Laat u verrassen van muis tot paard en kom beide dagen om het gehele programma te beleven. Voor hondenbezitters staat de trimsalon van Petra van Hese klaar. Uit Friesland komt Lia Obee, een gecertificeerde keurmeester die uw hond op professionele wijze gaat keuren. Er is ook volop aandacht voor gevederde dieren van Ara tot Zeearend, de roofvogels geven zondag een eigen show vol spanning en sensatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17