Eco Zelfbestuur onder oud-werknemers Knorr Duizenden euro's voordeel op alle Opel modellen uit voorraad. ANWB stopt met onbemande stations Havens Rotterdam en Amsterdam op een lijn Detailhandelsverkopen in Duitsland gestegen Van Lanschot versterkt positie in België Commissaris Kroes legt oliebedrijven boete op Kijk op www.opel.nl voor het actuele aanbod. PZC Donderdag 2 oktober 2008 15 Ontslagen arbeiders richten eigen bedrijf SupPack op. door Jan Trommelen NIJKERKERVEEN - Op de eerste pro ductiedag hielden de medewerkers meteen een stemming: kunnen we niet om zeven uur beginnen in plaats van om half acht? Voorstel aangenomen en meteen geregeld. T\veeëntwintig oud-werknemers van de Knbrr-fabriek in Loos- drecht zijn deze week weer aan de slag gegaan, dit keer in hun eigen bedrijf SupPack. In een hal in Nij- kerkerveen bij Amersfoort verpak ken zij artikelen in opdracht van grote ondernemingen. De mensen kwamen op straat te staan toen Unilever besloot de Medewerkers van SupPack Knorr-fabriek in Loosdrecht te slui ten en te verplaatsen naar het bui tenland. Met bijna een half mil joen euro uit het afvloeiingsfonds zijn machines gekocht. De werkne mers zijn eigenaar van SupPack, zij bezitten alle aandelen. Dertig procent van hun Unilever-salaris leveren de mannen en vrouwen in, om aan de slag te kunnen blij ven. „De lonen bij Unilever lagen erg hoog, te hoog voor ons om concurrerend te werken in deze vechtmarkt", aldus SupPack-direc- teur Gaby de Waal. „Maar ze van gen straks wel dividend en de waarde van aandelen stijgt als wij groeien." Het gaat vooral om oude ren of mensen met weinig oplei ding die na hun ontslag bij Knorr moeilijk een andere baan konden vinden. Voorlopig voelen de arbeidersaan deelhouders de pijn van het lagere loon nog niet. Tot 1 april ontvan gen ze hun salaris nog van Unile ver, SupPack hoeft tot die tijd geen loon te betalen. De Waal was productieleider in Loosdrecht en de man die het ini tiatief nam om zelfstandig verder te gaan. „Het gaat goed, we heb ben vier klanten binnen en zijn in vergevorderde onderhandeling met nog eens tien opdrachtge vers." Gisteren werkte SupPack voor een elektronicafabrikant. In bulk werden glazen met daarin 'Ze vangen straks dividend en de waarde van aandelen stijgt als wij groeien' lampjes aangevoerd, daar moest een batterij in. „Wij doen het werk waar de machines van de gro te fabrikanten niet voor geschikt zijn. Bijvoorbeeld een actieverpak king van drie pakken koffie samen stellen", aldus De Waal. Zeggenschap hebben de medewer kers ook via de raad van commissa rissen, waarin zij twee zetels heb ben. Maar de dagelijkse leiding ligt in handen van de directie. De mannen van Knorr krijgen mis schien snel navolging. De onderne mingsraad van slotenfabrikant Ne- mef in Apeldoorn is al een paar keer op bezoek geweest, om te kij ken of een eigen bedrijf ook moge lijk is voor werknemers die bij Ne- mef hun baan verliezen. De direc tie hevelt de slotenproductie over naar Slowakije en China, waar door 145 mensen op straat komen te staan. SupPack-directeur De Waal: „Het is zelfs mogelijk dat de Nemef-mensen zich bij ons voe gen, mits ze werk mee brengen." den haag - De ANWB stopt per direct met onbemande tanksta tions. De bond verbond in 2003 zijn naam daaraan om leden de mogelijkheid te geven goedkoper te tanken, maar laat dit nu over aan andere aanbieders. Het gaat om 32 tankstations. De ANWB be gon in 2003 de samenwerking met Van der Sluijs Groep, die de onbe mande tankstations exploiteerde. In 2006 werden die overgenomen door Gulf Oil Nederland. amsterdam - De havens van Am sterdam en Rotterdam voegen hun havenmanagement samen. De twee hebben een langlopende riva liteit op havengebied. De twee ha vens, samen de grootste ter we reld, voegen hun iet-systemen voor havenmanagement samen. Daaronder valt de afhandeling van documenten en vergunningen voor gebruikers. Die kunnen vanaf 1 juli dan via één systeem alle be nodigde handelingen verrichten. Wiesbaden - De detailhandelsver kopen in Duitsland zijn in augus tus onverwacht sterk toegenomen. De verkopen stegen met 3,1 pro cent ten opzichte van een maand eerder. Dat heeft het Duitse bu reau voor de statistiek Destatis gis teren bekendgemaakt. De verkopen van de Duitse detail handel lagen ondanks de stijging ten opzichte van juli nog altijd 3 procent lager dan in augustus vo rig jaar. amsterdam - Van Lanschot Ban kiers neemt de Belgische vermo gensbeheerder Buttonwood over. Dat meldde de Bossche bank voor rijke particulieren gisteren zonder daarbij financiële details te mel den. Van Lanschot versterkt met de overname de positie in België. Het in 1999 opgericht Buttonwood heeft vestigingen in Kortrijk en Brugge en richt zich op de rijke particulier. Buttonwood beheert 400 miljoen euro aan vermogen. brussel - De Europese Commissie legt een boete van 676 miljoen eu ro op aan negen oliebedrijven om dat zij een illegaal kartel hebben gevormd voor parafftnewas. Het gaat om bedrijven als Esso en ENI. Shell deed ook mee met de il legale prijsafspraken, maar kreeg geen boete omdat het Kroes had getipt over het kartel. Europees Commissaris Neelie Kroes van Concurrentie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot volgens Richtlijn 1999/100/EU of 2004/3/EU of ECE R 101Benzinemotoren km/liter: 8,6 tot 20,0. Liter/100 km: 11,6 tot 5,0. C02 g/km: 278 tot 120. Dieselmotoren km/liter: 11,1 tot 22,2. Liter/100 km: 9,0 tot 4,5. C02 g/km: 238 tot 119.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15