Meningen Kredietcrisis is zelf gecreëerd F ietsknooppunten BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Donderdag 2 oktober 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Financiële experts halen uit naar banken voor veroorzaken ellende. door Ton Damen AMSTERDAM - Nu de volle omvang van de internationale kredietcrisis zich begint af te tekenen, blijven twee vragen onbeantwoord. Wat is nou precies de oorzaak en wie is schuldig? Het antwoord moet vol gens financiële experts luiden: het komt in ieder geval ook door de bankwereld zelf De banken namen zelf risico's en haalden hun klanten - die daar voor gevoelig waren omdat ze on tevreden waren over de lage spaar- rente - over dat ook te doen. Het resultaat is dat massaal grote risi co's werden genomen, zonder te beseffen wat men deed. Robert J. Shiller, hoogleraar en we tenschapper aan de prestigieuze Yale-universiteit in de Verenigde Staten, was één van de financiële 'Het bankwezen bleek zelf niet goed in staat de risico's in te schatten' autoriteiten die al vroeg waar schuwden. Toen in 2000 zijn boek Irrational exuberance verscheen over de koersexplosies op de beur zen en de door hebzucht gedreven risicobeleggingen, raakten meer ex perts ervan overtuigd dat er iets fout zat bij banken en beleggers. Twee jaar geleden schreef Nicholas Taleb het nog eens, met actuele in formatie, in zijn boek The black swan. Hij wees erop dat door vele fusies en overnames de bankwe reld zo met elkaar verweven is, dat het omvallen van één instelling de hele sector omver kan trékken. Niemand kon de kredietcrisis en de gevolgen voorspellen, maar de risico's werden door experts haar fijn geschetst. De banken zijn, zonder voldoende beschermingsmaatregelen, van een rustig rentebedrijf in een hecti sche beleggingsinstelling veran derd. Wat er bij de banken niet deugde laat zich in enkele punten samenvatten: - De kwaliteit van de bankproduc ten was niet goed. Een goed voor beeld is de aandelenlease. - Verkeerde en dubieuze advise ring. Traditioneel risicomijdende spaarders werden in tijden van la ge rentes naar risicovolle beleggin gen geleid, soms zelfs met geleend geld. - Onjuiste beloning. Bankperso neel werd beloond op basis van verkopen. Wie veel verkocht, kreeg meer salaris dan de collega die besloot niet te verkopen aan klanten die niet genoeg geld had den. - Speculatie. Banken verdienden niet alleen aan advisering en dien sten, maar zij gingen zelf beleggen. - Onvoldoende vermogen risico's te onderkennen. Het bankwezen bleek zelf niet goed in staat de risi co's in te schatten. - Valse kwaliteitsbeoordelingen. Ratingbureaus voorzagen slechte leningen (subprime hypotheken) van kwaliteitsmerken, AAA-ra- tings. - Falend toezicht. Het boek When genius failed van Robert Lo- wenstein beschrijft hoe ook de toe zichthouders tot op het hoogste ni veau tekortschoten. Een probleem was dat bankiers door het veranderende beleggings klimaat zelfs hun eigen vuistregels niet meer kenden. Eén daarvan: aan elk procent extra rendement boven de rente op een staatsle ning, is extra risico verbonden. Westduin 3 Waarom kan Iguana geen onderko men krijgen in de leegstaande school op de hoek van de Gerbran- dystraat-Sloeweg in Vlissingen? Volgens mijn waarneming wordt van dit gebouw alleen de gymzaal gebruikt. Voordelen: ruimte in overvloed, gebouw is makkelijk be reikbaar voor leveranciers en toe risten, parkeerplaatsen op het ter rein en het park Westduin kan groen blijven. A. ten Bruggencate-Knoop Suze Groeneweglaan 118, Vlissingen Ziekenhuis 3 Even een opmerking over de op merkelijk snelle reactie van de heer Simons op het artikel (PZC, 28 september) over de privékliniek op Walcheren. Zo'n initiatief uit de privésector komt Simons slecht uit; hij had mooie vergezichten over een 'groot' ziekenhuis in Goes met 'betere' artsen. Wanneer ik een van de artsen was die aldus wordt gediskwalificeerd, weet ik niet wat ik zou doen. Maar kenne lijk lezen de artsen geen krant om dat zij te druk zijn met hun werk of omdat zij het overleg met Sim ons allang hebben afgebroken. Een econoom van Nyenrode stel de het treffend: 'alle besturenden zijn gewend om te werken en te handelen vanuit de passiva van de balans'. Met andere woorden al leen uitgeven. Het privé-initiatief heeft kennelijk ervaring om aan de activa-kant eerst een euro te verdienen, alvorens deze uit te ge ven. Kortom: deze heren hebben ten opzichte van Simons een grote voorsprong: zij weten hoe je geld moet verdienen en dan pas uitge ven. Wanneer het deze heren lukt om op Walcheren voet aan de grond te krijgen, zal dat het einde zijn van de fusieplannen van Sim ons en Zomers. Voor hen helaas; voor inwoners van Midden-Zee land een opluchting en zegen. F. Hardy Fie Carelsenlaan 4, Vlissingen Waarschijnlijk heeft de schrijver van het artikel over de overzichts panelen een stukje overgenomen uit een folder van Routebureau Zeeland. Wij zijn zelf fervente fietsliefhebbers en hebben al vele routes in Nederland gereden. Rou tebureau Zeeland had beter in de andere provincies kunnen kijken hoe ze het daar doen, want hier is het niet zo veel soeps. Aan de over zichtsborden in Zeeland heb je he lemaal niets want je kunt onder weg geen route plannen. Je kunt zien waar je volgende knooppunt ligt en verder niet. Als je in Zee land één keer via het systeem wilt fietsen ben je verplicht een kaart te kopen en soms zelfs twee want een' kaart beslaat maar een stukje provincie. Het is te merken dat het systeem hier niet door fietsliefheb bers is ontwikkeld. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Waterdunen 4 Het onteigenen van landbouw grond ten behoeve van het project 'Waterdunen' staat inderdaad haaks op de uitgangspunten van het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal (PZC, 30 september) Sterker nog, onteigenen is volkomen in strijd met politieke stellingnames van zo wel de gemeenteraad van Sluis als Provinciale Staten: grondverwer ving voor projecten die deel uitma ken van het Natuurherstelplan Westerschelde mag alleen op vrij willige basis. Met een inpassings plan wordt regelrecht aangestuurd op onvrijwillige grondverwerving. Wanneer de projectleiding van 'Waterdunen' beweert dat onteige ning (nog) niet aan de orde is, mag dat op z'n minst als hypocriet worden aangemerkt, dan wel een vorm van stemmingmakerij die de tegenstanders van afgedwongen ontpoldering telkenmale wordt verweten. Juist dit gedrag is bescha digend voor het imago van de pro vincie en de oorzaak van snel groeiend verlies aan vertrouwen in de Zeeuwse politiek, gemeente en provinciebestuurders. Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Kernenergie Weer zo'n dubbele pagina over kernenergie 'van erts tot afval' (PZC, 26 september). Zó schema tisch dat de opsteller onvolledig heid kan worden toegedicht. Syste matisch worden alle nadelen weg gelaten, gevaren niet vermeld en de aanslag op het milieu omzeild. Waarom niet tot en mét afval? Met het gebruik begint het pas. Neem afvalhitte. Als u thuis een ketel heet water in uw acquarium of vijver gooit, wordt u terecht ge arresteerd voor dierenmishande ling. Alle inspanningen om de Schelde schoner te maken worden teniet gedaan door de thermische verontreiniging en men wil die ver dubbelen in plaats van uitsluiten. Uw schema dient te vermelden dat de riviermonding onaanvaard baar vervuild wordt en er geen eindbestemming is bedacht voor het afval. Europese wetgeving ver biedt bovengrondse opslag na 2018. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Rattenbestrijding In de PZC las ik woensdag 24 sep tember over rattenbestrijden en de nieuwe methode van de heer Kooijman om ratten te bedwel men, waarna ze vervolgens in sterk water vallen. Waarschijnlijk is deze man zich niet bewust van artikel 75 van de flora- en fauna wet, waarin de methoden worden aangegeven hoe je ratten mag do den. Nou daar staat 'bedwelmen' niet bij. Rattenbestrijding is nood zakelijk, maar wel op een humane en toelaatbare manier. P. Jansen Van Lierestraat 8, Oudelande 4 dgn Kerstshoppen BERLIJN POTSDAM v.a. 185 Zie www.kras.nl/22415 5 dgn Busreis Kerst in HANNOVER v.a. 299 Zie www.kras.nl/22319 8 dgn Busreis Kerst in Boedapest v.a. 469 Zie www.kras.nl/22328 9 dgn Busreis Tsjechische BOHEMEN v.a. 499 Zie www.kras.nl/22329 12 dgn Busreis Verrassend ITALIË v.a. 699 Zie www.kras.nl/22334 15 dgn Vliegreis Feestdagen in ANDALUSIË v.a. 1169 Zie www.kras.nl/22351 Prijzen zijn per persoon op basis van een 2 persoonsbezetting. 15 cpm 4S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11