Baden in verlichting." Een gemiddelde badkamer heeft vier tot acht lichtpunten. Het gaat bij verlichting vooral om een goe de spreiding van het licht, vertelt Koek. „Zonder goede lichtsprei- ding in een ruimte wordt het on rustig, dan krijg je donkere hoe ken. Denk daaraan als je elektrici teit aanlegt. Gelukkig hebben men sen tegenwoordig vaak al een goed lichtplan voordat er gebouwd wordt." Volgens de verlichtingsdeskundige Frank Koek is het het mooiste als je bij verlichting de lichtbron (peertje, halogeenlampje) zelf niet ziet. „Je moet licht niet zien, maar ervaren. Zo hoort het." Wat zijn, behalve een goede lichts- preiding en het 'ervaren' van licht, nog meer vereisten bij badkamer verlichting? Koek: „Een dimmer kan natuurlijk niet ontbreken in de badkamer want je wilt niet al tijd dezelfde sterkte licht in je bad kamer. Als je in bad ligt, wil je bij voorbeeld geen fel licht. En in de plafonds zou ik het qua spotjes zo rustig mogelijk houden. Anders krijg je zo'n sterrenhemel." En dan de spiegelverlichting. Koek: „Een spiegel is in wezen niets anders dan een zwart gat. Dus moet er goede verlichting bij. Een lamp mag niet verder dan 20 centimeter van de spiegel afhan gen wil die lamp effect hebben. Lampen naast spiegels dienen puur als decoratie maar geven geen licht in de spiegels zelf." Steeds vaker wordt de badkamer verlichting geïntegreerd in de spie gels zelf. In spiegels op kastdeuren, maar ook bijvoorbeeld in make up en scheerspiegels. „Een mooie ma- ke-upspiegel in de badkamer is de toilettafel van vroeger", aldus Koek. Wat tegenwoordig in is, is volgens Koek de inbouw uplighter. Dat is een lamp in een 'gat' in de muur die naar boven schijnt. Om een uplighter te kunnen plaatsen, is wel acht tot tien centimeter dikte van de wand nodig. Koek: „Met een uplighter creëer je hoogte in de ruimte. Uplighters worden veel gebruikt in duurdere badkamers." Voor Koek is het belangrijk dat ver lichting niet alleen moois, maar ook aan de veiligheidseisen vol doet. „Water en elektriciteit... Dat is altijd oppassen." Lamp boven: Hollywoodlamp van Brand van Egmond. Foto linksboven: de inbouw upligh ter Foto linksonder: spiegelverlichting 2008 WONEN&TUINEN 2 OKTOBER door Mariëtte van Wisen Verlichting was vroeger meestal de sluitpost bij de inrichting van een wo ning. „Zeker de verlich ting in een badkamer", vertelt Frank Koek, eigenaar van speciaal zaak Koek Verlichting in Eindho ven. „In de badkamer volstond veelal zo'n witte glasbol tegen het pla fond en een tl'letje boven de was tafel. Er werd weinig aandacht be steed aan luxe verlichting in een badkamer." Maar tijden veranderen, en ook badkamerwensen. Mensen breng en meer tijd door dan ooit tevoren in hun badkamer. En de badka mer wordt in grotere, luxe huizen steeds vaker geïntegreerd in de ouderslaapkamer en zelfs in de kinderslaapkamers. Koek: „In dat soort huizen loopt de slaapkamer vaak over in de badkamer. De bad kamer is voor veel mensen sowie so niet meer een apart hok met een douche en een wastafel. Bad kamers worden steeds belangrijker in het huis. Dus ook de badkamer verlichting. Mensen hebben er veel geld voor over om passende verlichting in hun badkamer te hebben." Koek moet zijn vakliteratuur goed bijhouden want zijn klanten ko men tegenwoordig goed beslagen naar de winkel met compleet uitge werkte verlichtingsplannen voor hun huis en de badkamer. Koek: „Ze hebben al veel voorwerk ver richt en van alles op internet ge vonden, of in woonbladen. Ze we ten precies wat ze willen: van welk merk, of van welke ontwerpers. Sommige klanten hebben foto's ge maakt van verlichting in hotels waar ze hebben gelogeerd. Dan komen ze hier en vra gen of ik dat kan bestel len. Veel van mijn klanten stap pen binnen met een boek onder de arm van ontwerper Piet Boon. Logisch. Want mede door Boon is er veel meer aandacht geko men voor de badka mer in huis en dus ook voor badkamer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109