Vorstvrije NTERSLAAP voor kuipplanten Kuipplanten voor beginners Overwinteren doe je zo te Bemest kuipplanten na augustus niet meer. te Haal ze niet te vroeg binnen, kuipplanten verdragen kou in het najaar beter dan in het voorjaar. te Bladhoudende kuipplanten kunnen het best overwinteren in een lichte ruimte te Zet kuipplanten niet te nat of met te natte grond binnen om schimmels te gen te gaan en lucht een vochtige ruimte af en toe. te Haal uitgebloeide bloemen en dode takken weg voordat de kuipplanten gaan overwinteren. te Kuipplanten in rust hebben nauwelijks water en geen bemesting nodig. te Zorg dat bladhoudende kuipplanten (oleander) niet uitdrogen. te Vanaf maart kunnen kuipplanten het beste worden gesnoeid en verpot. te Pas na IJsheiiigen (tweede week van mei) mogen kuipplanten naar buiten. Zet ze niet te snel buiten want zijn nog kwetsbaar. haalt en brengt Serra Inverno zijn wintergasten in een dichte aanhan ger, voor 50 cent per kilometer. Volgens Lenders is de belangstel ling voor klassieke kuipplanten al jaren stabiel. Nieuw is de aandacht voor palmen, olijven en citrusbo- men in kuipen. Palmen en olijven kunnen - als ze eenmaal wat gro ter en afgehard zijn - wel in de vol le grond overleven, maar veel men sen kiezen er voor de zekerheid toch voor om een plekje in de kas te huren omdat het vaak kostbare bomen zijn. „Als er een Elfsteden tocht komt, ben je te laat. Zó win terhard worden ze niet." Kuipplantenliefhebbers kunnen ook zelf een kas huren. De ruim zevenhonderd leden van de Neder landse Oranjerievereniging wisse len ervaringen uit en delen hun hartstocht voor kuipplanten. De vereniging huurt kassen waar le den tegen kostprijs hun planten kunnen stallen, want lang niet ie dereen heeft; zo'n tuin als An Keu- nen in Baarlo. Zij is secretaris van de Oranjerievereniging en bijna dag en nacht met kuipplanten be zig. In haar tuin van bijna 4000 vier kante meter staan honderden exo tische planten. Sinaasappelbomen, mandarijnen en citroenen in kui pen zijn favoriet, maar er staan ook statige palmen en een olijf boom van enkele honderden jaren oud in de volle grond. Die komt uit Spanje en is met een hijskraan over het huis getild. Als het hard vriest wordt de olijf afgedekt met jute en rietmatten en in bubbeltjes folie gewikkeld. Keunen heeft nu eenmaal graag een zuidelijke sfeer in haar tuin. Dat ze daardoor weinig tijd heeft om zelf mediterrane sferen op te zoeken, neemt ze voor lief. De gekte begon dertig jaar geleden met een stekje van een witte olean der die haar vader meebracht van vakantie. Nu staat er in de tuin enorme oranjerie die 's winters mudvol staat met exoten. Het kost' ieder najaar een aantal dagen om alle planten naar binnen te kruien. En in mei nog eens een paar da gen om alles weer naar buiten te brengen. Keunen maakt stillevens met kuipplanten. Als de ene is uit gebloeid, brengt ze weer een ande re naar voren. Steeds andere com posities maakt ze, in groepen ver spreid door de tuin. „Als je een maal bent besmet met het virus j gaat het niet meer uit je." De afrikaanse BeBöe bloeit de hele zo mer met grote sierlijke bloemen op hoge stelen. Voor de eerste nacht vorst moet hij naar een koele onver warmde plaats binnen. De grote trompetvormige witte bloe men van de engelentrompet ruiken heerlijk en zijn de blikvangers van elk zomers terras. Buiten staan ze graag beschut. De oleander is een van de meest ge kweekte kuipplanten omdat hij zo ge makkelijk is en uitbundig bloeit. Hij kan wel een paar graden vorst heb ben. Binnenshuis mag de oleander in de winter niet warmer staan dan tien graden. Ook jasmijn geurt heerlijk. Vooral de klimmende soorten zijn geschikt zijn als kuipplant. WONEN&TUINEN 2 OKTOBER 2008 foto GPD door Eva Wassenburg Sanaasappelboompjes, bougainville of oleander brachten de hele zomer die heerlijke mediterrane sfeer op het terras, ook al was de zomer zelf wat minder mediterraan. Maar wat de zomer erop zit? Hoe help je tropische plant de Nederlandse door? met temperaturen tussen de 5°C en 12 °C. te- Bladverliezende kuipplanten kunnen iets donkerder overwinteren. te- Kuipplanten die afsterven kunnen op een donkere vorstvrije plaats overwinte ren. aar weinig mensen hebben thuis een oranjerie, plantenkas of serre voor een vorstvrije winterslaap voor tropi sche en subtropische tuinplanten. De logeerkamer is te warm, de ga rage heeft geen daglicht en het schuurtje is niet vorstvrij. Geen nood, tientallen bedrijven specialiseren zich in het liefdevol vertroetelen van onze exoten. Een van de bedrijven die 's win ters onderdak biedt aan honder den groene logé's is Serra Inverno bij Venlo. Voor 35 euro per vier kante meter staan de kuipplanten op de juiste temperatuur in een kas, krijgen ze water naar behoef te, wordt eventueel ongedierte be streden en worden ze op verzoek ook nog gesnoeid. Het bedrijf ge bruikt bewust geen druppelsys teem voor de bewatering zodat de plant elke dag een beetje persoon lijke aandacht krijgt, zegt Anja Len ders. Tuinliefhebbers brengen hun kuip planten rond oktober en halen ze in mei weer op. Als de planten te groot zijn voor de achterba(n)k,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107