Een pompoenlamp in zes stappen Benodigdheden Stap 1 Zoek een mooie pompoen uit. De pompoen moet rijp zijn (goed oran je), de voorkant moet mooi glad zijn en de pompoen moet droog zijn. Te ken met de viltstift een rondje over de top met twee uitsparingen. Dit ge bruik je later voor het deksel. Stap 2 Zet de pompoen neer en teken het gezicht erop. Doe dit altijd voordat je 'm uit gaat hollen. Doe je het anders om dan is de wand vaak als zo vochtig van het pompoenvocht dat je er niet meer op kunt tekenen. Snij met het schilmesje of je decoupeerzaagje het deksel eruit. Houd je mesje of zaagje zo horizontaal mogelijk: dan blijft de rand dikker en kan het deksel er straks weer goed op steunen. Na één ronde snijden ben je er nog niet hele maal doorheen. Gebruik het brood mes om het deksel helemaal los te snijden. Gebruik de lepel als een soort koevoet om het deksel er af te wippen. Stap 3 Gebruik het broodmes om het vrucht vlees los te snijden uit het deksel en het hoofd. Stap 4 Ga hiermee verder met de lepel. Na een tijdje kom je pompoenzaadjes te gen. Niet weggooien: ze zijn heerlijk als je ze roostert. Van het vruchtvlees kun je marmelade maken. Hou moed: het uitlepelen is best een rot klusje dat wel twintig minuten kan duren. Maak de buitenwand niet te dun: zo'n twee a drie centimeter is goed. Stap 5 Snijd met je mesje of decoupeerzaag je het gezicht uit. Ga om de viltstift- randen heen. Zijn er toch nog viltstift- lijnen te zien: die kun je weghalen met een beetje wasbenzine of terpen tine. De mond verdient extra zorg. Zaag eerst precies door het midden van de mond (horizontaal). Teken er verticale streepjes op voor de tanden. Maak daarna tanden door steeds het onder ste stukje weg te snijden. Begin in de mondhoeken. Stap 6 Als het gezicht klaar is maak je het deksel af. De warmte van de waxine lichtjes die er straks in komen moet weg kunnen: snijd drie rondjes in het deksel, net hoe je het mooi vindt. Poets de pompoen nog een beetje op en zet er drie waxinelichtjes in. Pas bij het aansteken op voor je vingers. Doe dit bij voorkeur met een lange aanste ker of met lange lucifers. Het deksel kan erop. Proficiat. Je bent een prach tige, natuurlijke decoratie rijker en hebt nog lol gehad ook. Martin Spiegelenberg is pompoenkweker van beroep. Samen met zijn vrouw Car ry runt hij Pompoenerie Tonda Pandana in het Overijsselse Vor- den. Hier kweekt hij meer dan 500 soorten verschillende pom poenrassen. (www.tondapanda- na.nl.). Martin laat stap-voor-stap zien aan fotograaf Tom van Dijke hoe je een lamp maakt voor Hal loween (31 oktober) of gewoon ter decoratie. door Moniek Hüsker) Een Halloweenpompoen. Martin: „Dit is geen consumptiepompoen maar een grote pompoen die van zichzelf al een beetje hol is van binnen. Er zijn tussen de 150 en 200 verschillende Halloweens verkrijgbaar. Je kunt ze kopen bij de kweker, het tuincentrum of bij stalletjes langs de weg." Watervaste stift Aardappelschilmesje. Martin: „Maar gebruik bij voorkeur een decoupeerzaagje dat je op de steel van een oude schroeven draaier last of een decoupeer zaagje dat je in een blokje hout duwt. Dat snijdt een stuk beter." Broodmes Lepel Drie waxinelichtjes Lange lucifers of extra lange aan steker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103