Mens in crisissituatie gedraagt zich als aap WOKMCAIU 0&5ÖT 'Backbenchers' illustreren kloof tussen Washington en bevolking 15.50 8 I Woensdag 1 oktober 2008 PZC Het psychologisch effect van de 'zwarte maandag'. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Henriëtte Prast, hoog leraar financiële planning, heeft een voorkeur voor eenvoudige ver gelijkingen als ze over de krediet crisis spreekt. Neem het gedrag van de consument toen er zwaar weer kwam en een groot aantal re keninghouders hun geld weghaal den bij Fortis. „Je ziet net zoiets als wanneer iemand voor de grap 'Brand!' roept in de bioscoop", zegt ze. „Als iedereen gaat rennen, dan móet je wel meevluchten. An ders word je onder de voet gelo pen." Prast wil maar zeggen: als de kredietcrisis uit de hand loopt, is dat volstrekt logisch gedrag. Geen consument zal zijn spaarcenten rustig op een bank laten staan als anderen angstig al hun geld wegha len. En geen consument zal auto's en huizen kopen, als de rest de hand op de knip houdt. In de eco nomie gelden de wetten van de jungle, en dus zie je kuddegedrag. „Dat is tegelijk ook heel rationeel gedrag", vertelt Prast. „In je eentje kun je de economie nu eenmaal niet redden. Je hebt geen andere keus dan meedoen met de rest." Bioloog Patrick van Veen herkent dat als geen ander. De schrijver van het boek 'Help, mijn baas is een aap' adviseert over sociaal gedrag van mensen in bedrijven: „Wij vor men nog steeds een troep, net als apen", aldus Van Veen. Het ver- 'Als er ergens een leeuw staat, ga je niet discussiëren. Dan vlucht je met zijn allen' schil met een kudde schapen die één kant opgaat, is dat een troep bestaat uit individuen die voor zichzelf nadenken. „Als er twee rechts gaan, kan de ander denken: ik ben eigenwijs, ik ga naar links." Maar, waarschuwt Van Veen, dat kan veranderen. Af en toe gebeurt er iets waardoor apen op de vlucht slaan, net als een kudde. En dat geldt ook voor mensen „Als er er gens een leeuw staat, ga je niet dis cussiëren. Dan vlucht je met zijn allen. Bij mensen zie je iets soort gelijks gebeuren in panieksitua ties." Dat moment is volgens hem nog niet aangebroken in de crisis. Beurshandelaren schreeuwen wel dat ze een leeuw zien, maar het ge wone volk kijkt nog steeds vrij rus tig om zich heen. „Dat is ons grote geluk", zegt Van Veen. „Wij ruiken de leeuw, maar zien die nog niet. Daarom reageren we nog rustig. Maar dat kan zo maar omslaan naar paniekerig kuddegedrag." Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) heeft ook nog geen aan wijzingen dat de paniek onder con sumenten is toegeslagen. Dat komt simpelweg door de vertragingen in de enquêtes die het uitvoert. „Mensen zijn in het derde kwar taal wel iets pessimistischer gewor den over de economie", zegt hoofdonderzoeker Paul Dekker. „Toch waren ze over hun eigen fi nanciële toekomst nog niet zo ne gatief" Kredietcrisis waaiert uit De kredietcrisis woekerde ook gisteren weer over Europa. Een over zicht van de belangrijkste gebeurtenissen. - De Europese Commissie dringt erop aan dat het Amerikaanse reddings plan voor de financiële sector er toch komt na de onverwachte afwijzing van maandag. Dat Washington 700 miljard moet uittrekken om zwalken de banken te steunen, stuit vooral bij de Republikeinen op verzet. Brussel vindt dat de leiders in de VS 'staatsmanschap' moeten tonen. - België, Frankrijk en Luxemburg pompen samen 6,4 miljard euro in Dexia. De koers van het Frans-Belgische bank dook maandag omlaag na de be kendmaking van grote verliezen op riskante Amerikaanse beleggingen. Daarmee is Dexia na Fortis de tweede bank waarbij de Belgische staat in grijpt. Beleggers zien het niet meer zitten met de Royal Bank of Scotland (RBS), die vorig jaar een van de partijen was die ABN Amro overnam. Ze maken zich zorgen nu Fortis in zwaar weer is geraakt en zijn deel van ABN Amro in de etalage heeft gezet. RBS zelf zegt dat er geen reden is voor ongerustheid. Ierland besluit volledig garant te staan voor spaartegoeden bij zes ban ken. Dat kan een concurrentieverstorende maatregel op de Europese ban- kenmarkt zijn, en dus in strijd met EU-regels. In andere landen, waaronder Nederland, geldt slechts een gedeeltelijke garantie van het spaargeld: 20.000 euro volledig en nog eens 20.000 voor 90 procent. De reddingsoperatie bij Fortis die Nederland, België en Luxemburg dit weekend uitvoerden, wordt politiek gezien kamerbreed gesteund. - De Republikeinse presidentskandidaat McCain beklemtoont dat hij een reddingsoperatie voor financiële instellingen nastreeft. Hij wil het alleen liever geen 'bailout' noemen, een woord dat in het Engels is afgeleid van borgstelling en onsympathieker klinkt dan redding. Het werkwoord bail betekent bovendien (leeg-)hozen. De Amerikaanse Senaat zal vandaag mogelijk toch stemmen over het reddingsplan voor noodlijdende banken, ondanks de afkeuring van het Huis van Afgevaardigden maandag. Dat zeiden gisteren de Democratische senatoren Kerry en Clinton. Normaal gesproken wacht de Senaat totdat het Huis goedkeuring heeft gegeven. (Vooi-iviolig Kafi-ewiel) 1 WOKK£N BAKK<£AJ T£PPANVAKJ Tel. 0118 - 55 63 63 •cjeoof buitenterras *3 aparte zalen "kinderspeelhoeb •ruime parkeergelegenheid Zwaanweg "14, Koude kerke www.devvokvcmwcilckeren.rAl Afgevaardigden VS luisteren naar meest luidruchtige kiezers. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Congresleden heb ben wel eens met meer plezier de krant gelezen. „Waar de idioten re geren", zo staat er boven een co lumn in de New York Times. „De naderende duisternis is min stens zo veel van politieke aard als van economische aard", conclu deert de Washington Post. De Wall Street Journal schampert: 'Deze lui kunnen nog geen worst maken. Ze verdienen de minach ting van het Amerikaanse publiek volkomen'. De smeekbedes van de politieke top bleek weinig te betekenen voor veel parlementariërs: 228 afge vaardigden stemden 'nay' en slechts 205 kozen 'yea'. 'Backben chers', veelal onbekenden, grepen in Washington de macht. Zeker is dat president Bush amper nog in vloed heeft. Hij belde nagenoeg al le Republikeinse Congresleden uit thuisstaat Texas. Het resultaat was ontnuchterend: vijftien van de ne gentien stemden tegen. De stemming in het Huis van Afge vaardigden was bovenal een illus tratie van de brede kloof tussen de machthebbers en een groot deel van de bevolking. Veel afgevaardig den die dwars lagen, zijn in een heftige verkiezingsstrijd om hun parlementszetel gewikkeld. Ze vre zen de toorn van kiezers als ze de gevestigde machten zouden vol gen. Van de elf Republikeinse afgevaar digden die achter staan in de pei lingen, stemden er acht tegen het plan. Van de acht Democraten die het meest moeten vrezen voor hun zetel, stemden er vijf tegen.- Er zal de komende dagen enorme druk op de backbenchers worden uitgeoefend. Twaalf overlopers zijn genoeg om het plan nieuw leven in te blazen. Maar veel dwarslig gers zijn halsstarrig. Paniek en chaos heerst door de kredietcrisis op de beursvloeren wereldwijd, zo ook in de Braziliaanse stad Sao Pau lo. foto André Penner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8