Rusland beperkt EU-waarnemers CSU-leider Huber weg na nederlaag President Wit-Rusland noemt verkiezingen stap richting democratie Frankrijk en India sluiten nucleaire deal PZC Woensdag 1 oktober 2008 7 LOS CRISTIANOS - Dc Spaanse kustwacht heeft sche eilanden dreven. Het was het grootste aan- twintig kinderen. Bijna iedereen verkeerde in goe- maandag 230 Afrikaanse migranten gered, die in tal migranten dat op een boot verbleef ooit, stel- de gezondheid, zes mensen kampten met onder een boot op open zee ten zuiden van de Canari- de de kustwacht. In de houten boot zaten ook koeling. foto Manuel Lérida/EPA TBILISI - De Russische strijdkrach ten in Georgië zijn niet van plan. de waarnemers die de Europese Unie naar Georgië stuurt, meteen toegang te verschaffen tot de buf ferzones rond Zuid-Ossetië en Ab- chazië. In een verklaring van het Russi sche leger staat dat de EU-waarne mers per oktober hun werkzaam heden zullen verrichten 'tot aan de zuidgrens van de veiligheidszo ne, zoals door de partijen is over- Rel om hondenverbod Italiaanse treinen ROME - De Italiaanse regering heeft gisteren een hondenverbod in de trein ongedaan gemaakt, dat vandaag van kracht zou worden. Er was massaal tegen het plan ge protesteerd. De Italiaanse spoor wegmaatschappij Trenitalia had een verbod op huisdieren met een gewicht van meer dan 6 kilo aange kondigd in de strijd tegen vlooien en andere insecten in de treinen. Gurkha's 'winnen' recht op Brits pensioen LONDEN - Een aantal Nepalese mili tairen die in dienst waren van het Britse leger, de zogeheten Gurk ha's, hebben gisteren een proces over het Brits staatsburgerschap ge wonnen. Ze hebben het recht in Groot-Brittannië met pensioen te gaan, oordeelde het hooggerechts hof in Londen. In 2004 oordeelde oud-premier Blair nog dat Gurk ha's onvoldoende banden met Groot-Brittannië hebben. eengekomen'. De waarnemings missie maakt onderdeel uit van een aanvullende versie van de staakt-het-vuren overeenkomst die Rusland en Georgië sloten nadat zij in augustus oorlog hadden ge voerd om de afvallige Georgische regio Zuid-Ossetië. Moskou be looft daarin binnen tien dagen na de aankomst van de EU-waarne mers zijn troepen van al het Geor gische grondgebied buiten Zuid-Ossetië en Abchazië terug te Jonge Russen zijn het meest materialistisch MOSKOU - Jonge Russen zijn vol gens een onderzoek in zeventien landen het meest materialistisch. Ze leggen meer dan elders een noodzakelijk verband tussen geld en een goed leven. Dat meldde gis teren de Russische krant Kommer sant. Bijna de helft van de Russi sche jongeren (47 procent) meen de dat veel geld hebben noodzake lijk is om goed te leven. Weer bijna 150 doden bij Indiase tempel JODHPUR - Het dodental na een pa- niekuitbraak gisteren bij een hin doetempel in het westen van India loopt steeds verder op. De autori teiten stelden het aantal overleden pelgrims gisteren bij naar 144. Tussen de 20.000 en 25.000 men sen hadden zich verzameld in en bij de tempel op een heuvel bij de stad Jodhpur voor de aftrap van Navaratri, een groot negendaags hindoefestival. trekken, inclusief de bufferzones die zij daaromheen hebben aange- legd. In de Russische verklaring wordt nu gesproken over verdere beraad slagingen, maar wordt niet gezegd of en wanneer de waarnemers toe gang krijgen tot de bufferzone zelf. Rusland wil 7.600 soldaten perma nent in de twee gebieden statione ren en heeft al gezegd dat de waar nemers niet in Zuid-Ossetië en Ab chazië zelf worden toegelaten. MINSK - De Wit-Russische presi dent Aleksandr Loekasjenko heeft de sterk bekritiseerde verkiezingen in zijn-land gisteren verdedigd en noemde ze een grote stap richting democratie. Waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) zei den dat de verkiezingen afgelopen zondag, waarin geen enkel opposi tielid gekozen werd, niet aan de de mocratische standaard hadden vol daan. Volgens Loekasjenko voldeden de verkiezingen aan de Wit-Russi- sche wet. Daarom moeten Europe se sancties tegen zijn land opgehe ven worden, zei hij. „Visa-restric ties zijn een schande voor Euro pa." De Europese Unie en de Verenig de Staten hebben naast economi De buitenlandcoördinator van de EU, Javier Solana, zei op een pers conferentie in de Georgische hoofdstad Tbilisi goede hoop te hebben- dat Rusland zijn troepen binnen de afgesproken tien dagen uit de zone zal verwijderen. De EU heeft alle zeilen bijgezet om de waarnemingsmissie op tijd rond te krijgen en Solana reisde naar Geor gië om vandaag aanwezig te zijn bij de stationering van de onge veer driehonderd waarnemers. sche sancties een reisverbod inge steld voor Wit-Russische regerings functionarissen. Loekasjenko is al veertien jaar aan de macht in Wit-Rusland en re geert met ijzeren vuist, mede door de steun van Rusland. Maar Rus land verhoogde dit jaar de energie prijzen voor Wit-Rusland flink, waardoor Loekasjenko toenade ring zoekt tot het Westen. Zijn an ti-westerse retoriek is een stuk mil der geworden en in een poging het Westen te paaien heeft hij tal van politieke gevangenen vrijgela ten. „Laten we samenwerken. Als Euro pa een stap voorwaarts doet in de politieke en economische samen werking, doen wij er drie", stelde de Wit-Russische president giste ren voor. Beierse topman moet bloeden voor verkiezingsdebacle. BERLIJN - De leider van de Beierse christendemocraten, Erwin Hu ber, stapt op naar aanleiding van de nederlaag die zijn partij, de CSU, zondag leed bij de verkiezin gen in de Duitse deelstaat. Huber blijft nog aan tot 25 oktober, maak te hij gisteren bekend. De CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU van bondskanselier Angela Merkel, haalde zondag het slechtste verkiezingsresultaat sinds 54 jaar. De partij kreeg 43,4 pro cent van de stemmen, wat bete kent dat ze voor het eerst sinds 1962 niet alleen kan regeren in Bei eren. Bij vorige verkiezingen, vijf jaar geleden, kreeg de CSU nog 60,7 procent van de stemmen. Huber, die pas een jaar geleden aantrad als CSU-leider, zal waar schijnlijk worden opgevolgd door minister van Landbouw Horst See- hofer. Het voornemen om Seeho- fer in Beieren te benoemen heeft brede steun in het kabinet, aldus minister van Economische Zaken Michael Glos. De 59-jarige Seehofer was eerder minister van Volksgezondheid on der bondskanselier Helmut Kohl. De verhouding met Merkel is de laatste tijd goed, maar in het verle den hadden de twee een menings verschil over de hervorming van het zorgverzekeringsstelsel. Oppo sitielid Seehofer was tegenstander van radicale veranderingen. Sinds hij in het kabinet zit, verloopt de samenwerking soepel. De minister-president van Beie ren, CSU-prominent Günther Beckstein, blijft waarschijnlijk aan totdat zijn partij een coalitie heeft weten te vormen met een of twee van de kleinere centrumrechtse partijen waaraan' de CSU zoveel van haar kiezers heeft verloren. PARIJS - India en Frankrijk hebben gisteren in Parijs een samenwer kingsakkoord getekend waarmee Franse kerncentrales aan India zul len worden verkocht. De Indiase premier Manmohan Singh en de Franse president Nicolas Sarkozy, tekenden namens hun land. India heeft al 22 kerncentrales. Het wil de capaciteit flink uitbreiden en de komende vijftien jaar voor naar schatting 100 miljard euro aan kernenergie uitgeven. Twee jaar geleden begon New Del hi al besprekingen met de Verenig de Staten over een (civiel) nucleair programma en ook Rusland zit op het vinkentouw om India atoom energie te leveren. Het land werd in 1974 in de nucleaire ban gedaan, omdat het met succes zijn civiele atoomtechniek hadaangewend voor de vervaardiging van een kernbom. De deal met de VS is overigens nog steeds niet rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7