Zeeland voor NK Competitie begint voor zwemdubs TVM: meer begeleiders dan schaatsers Z PZC Woensdag 1 oktober 2008 3 7 Kampioenschap op spectaculair parkoers in Vrouwenpolder. door Frits Bakker NISSE - Voor de pionier onder de Zeeuwse menners worden het twee hoogtijdagen, ook al moet hij zelf als één van de organist oren toekijken. Leo Paauwe (54) uit Nisse was er maar wat graag bij geweest als vrijdag het Neder lands kampioenschap mennen van start gaat in Vrouwenpolder. Twee pechjaren (rug gebroken bij een val en een ziek paard) hebben de boerenzoon verhinderd om zich te plaatsen. „Dat is aan één kant ook weer niet zo slecht, want de organisatie van het NK vergt zo veel van ons, dat we iedereen hard nodig heb ben", vertelt hij aan de voora vond. Zo'n honderd menners uit heel het land reizen deze dagen af om vrijdag en zaterdag een gooi naar de nationale titels te doen. De verwachting is 'dat er vooral op zaterdag voor de samengestel de wedstrijd rond de tienduizend toeschouwers zullen zijn. De populariteit van de mensport is, vooral ook door de internatio nale successen van IJsbrand Char- don, naar een ongekende hoogte gestegen. Paauwe: „Ik weet nog dat er, toen ik begon met men nen, hooguit tien menners waren in Zeeland. En nu hebben we al leen al bij de Zeeuwse menvereni ging 130 leden. Daar komt nog bij dat er in Zeeuws-Vlaanderen (Westdorpe) zo'n honderd leden zijn die niet zijn aangesloten, maar in België aan wilde wedstrij den meedoen. Zo'n enorme vlucht heeft het mennen geno men." Voor het Nederlands kampioen schap, dat in verschillende discipli nes wordt gereden, hebben zich de beste tien rijders en rijdsters per klasse geplaatst. Daarbij zijn Manege De Eendracht in Vrou- wenpolder verwacht dit weekein de een invasie van menners en hun supporters. Ze komen uit het hele land voor het NK. ook vier Zeeuwse menners. Jacco van 't Westeinde, André Vink en Perry Boogaard behoren zeker tot de kanshebbers. De titelstrijd geldt voor de twee hóógste nationale klassen. Daarbo ven is alleen nog de klasse vier met menners die aan internationa le wedstrijden mee mogen doen. Tot dat gezelschap behoren onder andere IJsbrand Chardon en de Domburger Christiaan Provoost, die hun eigen nationale kampioen schap al eerder dit jaar hebben ge reden. Paauwe, drie jaar geleden derde, twee jaar geleden tweede: „Ik had de opgaande lijn in ons eigen Vrouwenpolder zo graag door wil len trekken, maar helaas ben ik er niet bij. Twee jaar geleden heb ik twee rugwervels gebroken, toen ik in Heinkenszand ondersteboven ben gegaan met mijn menwagen. Daarna heb ik een jaar niet kun nen rijden. En omdat ook mijn paard ziek is geworden, heb ik me niet kunnen kwalificeren." Het NK heeft een jaar van voorbe reiding achter de rug en is deze week met man en macht in de steigers gezet. De organiserende Stichting Nationale Menwedstrijd Zeeland heeft in juni al een proef van bekwaamheid afgelegd. „We zijn er helemaal klaar voor, organisatorisch en sportief', verze kert Leo Paauwe, die pr-man is in het comité dat onder leiding van Perry Boogaard uit Vlissingen staat. Zo is in de dagen vooraf de laatste hand gelegd aan het par koers, omdat de menners vandaag en morgen al afreizen om te ver kennen. „Het parkoers ligt er fantastisch bij", zegt Paauwe. Het rondje vóór de samengestelde wedstrijd is uit gezet rond Vrouwenpolder. De menners leggen op zaterdag eerst een wegtraject door de polders en weilanden af van acht kilometer lang, daarna worden de paarden door de dierenartsen opnieuw ge keurd op temperatuur, hartslag en longen en gaan ze als alles goed is op weg voor het hindernissentra- ject met als spectaculaire hoogte punt de waterbak van zo'n 25 me ter lengte. „We weten van de vorige kam pioenschappen dat er enorm veel supporters uit heel het land op af komen", zegt Paauwe. Wie op de eerste rang wil staan, dicht bij de waterbak, zal er vroeg bij moeten zijn. „Het is een geweldige belevenis om de beste menners van het land te zien rijden door het op springende water." De wedstrijden beginnen vrij dagmorgen op manege de Een dracht bij Vrouwenpolder om 9 uur met de dressuurproeven. Za terdag gaat om 9 uur het wegtra ject van start en om 10 uur de ma rathon. NK mennen Het NK mennen in Vrouwen polder wordt gereden met vier spannen, tweespannen en en kelspannen in de klassen voor paarden en pony's. De wedstrijd wordt gehouden onder auspiciën van de KNHS wordt georganiseerd door de Stichting Nationale Menwed strijd Zeeland. Het thuishonk van de.organisa- tie is de manege De Een dracht in Vrouwenpolder. Jacco van 't Westeinde uit Drie wegen is in de klasse drie bij de 2-span pony's één van de fa vorieten. Hij moet het onder meer opne men tegen zijn vriendin Simo- ne van Hoepen, die zich ook heeft geplaatst voor de titel strijd. De grote favoriet bij de 4-span pony's is Bram Chardon, zoon van wereldkampioen IJsbrand Chardon. De wedstrijden beginnen zowel zaterdag als zondag om negen uur. De prijsuitreiking op za terdag is rond 17.30 uur. Jacques Poppen is in de klasse 1-span paard een opvallende deelnemer aan het kampioen schap. De Groninger, die een dwarsleasie heeft opgelopen, veroverde onlangs in Duitsland de wereldtitel. Plan voor dubbeldeks schaatsbanen Thialf HEERENVEEN - Het nieuwe ijssta dion Thialf krijgt mogelijk twee dubbeldeks schaatsbanen. Daardoor kunnen de topsporters beter worden bediend. De onder ste 400-meterbaan wordt voorzien van de modernste snufjes op meet- gebied. Minstens 10 meter erbo ven, vanwege de vereiste luchtkwa liteit, wordt de wedstrijdbaan ge bouwd. In het nieuwe Thialf moe ten 18.000 toeschouwers (nu onge veer 12.000) passen. judoka Uilenhoed onder het mes RIJSWIJK - Judoka Carola Uilen hoed is alsnog geopereerd aan de voorste kruisband van haar rech terknie. Ze liep de blessure al vorig jaar juli in Parijs op. In verband met de Olympische Spelen in Pe king besloot Uilenhoed de opera tie uit te stellen. In het olympisch judotoernooi kwam ze niet verder dan een verliespartij. Scheldestroom, De Schelde en Koewacht trappen afin Oostburg. VLISSINGEN - De Zeeuwse zwem- clubs beginnen komend weekein de met de nieuwe competitie. In de op één na hoogste afdeling, de A-afdeling, acteert het Vlissing- se De Stormvogel. Zondag ont vangt de club topclubs als Eiffel Swimmers, PSV uit Eindhoven en TRB RES uit Tilburg in het stadge- westelijk zwembad. In de B-afdeling komen de ploe gen van De Schelde en Schelde stroom uit. Deze clubs zwemmen in Oostburg samen met C-klasser ZC Koewacht. In dezelfde C-klasse start Luctor et Emergo op zaterdag met competitiepartners ZOB '66 uit Oud Beijerland en De Schotejil Jeanine Nieuwenhuis dressuurbelofte 2008 ERMELO - De Zeeuwse amazones Jeanine Nieuwenhuis en Marcia Minderhoud reden zich op de na tionale New Forest-dag in de kij ker. Nieuwenhuis uit Serooskerke (W) stuurde in Ermelo de ruin TDN's Renaldo naar 845 van de duizend te behalen punten. Dat was goed voor de titel 'dressuurbe lofte 2008'. Marcia Minderhoud uit Koudekerke legde bij het sprin gen met Brummershoeve's Fero- nia beslag op het brons. Cavendish blijft bij Team Columbia HAMBURG - Wielrenner Mark Ca vendish (23) heeft zijn contract bij Team Columbia verlengd tot 2011. De Brit won in de Ronde van Frankrijk vier etappes. De wieler ploeg verlengde ook het contract van André Greipel, de Duitse sprinter ligt nu tot 2010 vast. Cavendish en Greipel boekten afge lopen seizoen samen 32 zeges. uit Middelharnis. Op districtsni veau komen in de eerste klasse" De Stormvogel 2 en De Bevelanders sa men met tweedeklasser De Schel de 2 in Terneuzen in actie. Druk is het in het bad in Hulst, waar zes teams uit de tweede en derde klasse samen strijden. De Honte organiseert de wedstrijd, waar ook De Bruinvis, De Ganze, Onderdak, De Otters en Zeelandia aantreden. Wat de Zeeuwse ploegen gaan presteren in de zwemcompetitie is een grote verassing. Er is de afgelo pen zomerperiode een aantal ver schuivingen geweest, wat duidelijk in het resultaat merkbaar zal zijn. Luctor et Emergo zal zeker mee draaien om het kampioenschap in de C-afdeling. Voor de andere ploe gen worden de eerste twee rondes vooral kijken waar ze staan. Coach Gerard Kemkers wordt dit seizoen door veel mensen bijgestaan. door Tim Senden AMSTERDAM - Een schaatsploeg van tien, een begeleidingsstaf van zestien. Het is tekenend voor de professionaliteit bij de TVM- schaatsploeg. De succesformatie van coach Gerard Kemkers telt dit seizoen meer begeleiders dan rij ders. „Topsport wordt bepaald door de tails. Met deze staf hebben we een streepje voor op andere ploegen", sprak Kemkers tijdens de jaarlijkse presentatie van de TVM-formatie, ditmaal op de legendarische Am sterdamse ijsbaan Jaap Eden. „Het is belangrijk dat we elkaar allemaal aanvullen." Naast hoofdcoach Kemkers staan assistent-trainers Kosta Poltavets, Geert Kuiper en krachttrainer Jim McCartney. Dit kwartet wordt bij gestaan door teammanager Patrick Wouters, vijf fysiotherapeuten, een inspanningsfysioloog, twee voedingsdeskundigen, een spor tarts, een sportpsycholoog en een logistiek medewerker. In zijn actieve loopbaan moest de Groninger eigenlijk niets weten van al die specialisten. Een sport psycholoog vond hij maar niks. Kemkers: Het is belangrijk dat we elkaar allemaal aanvullen' „Ik dacht toen: aan mijn hoofd geen polonaise. Ik ben toch niet gek? Pas toen ik jaren later psycho logie ging studeren, werden mijn ogen geopend. Toen besefte ik dat sporters dat nodig hebben." Toen Kemkers in de jaren negen tig in de Verenigde Staten als trai ner begon, dacht de Groninger dat hij alles in zijn eentje kon. Al gauw raakte hij ervan overtuigd dat een goed begeleidingsteam on ontbeerlijk is in de topsport. „Sport bestaat uit zoveel facetten. Ik ben van mening-dat ik in mijn eentje al die kokers tot maximaal 80, 85 procent kan vullen", zegt de coach. „Ik vind het een uitdaging om die kokers voor 100 procent te vullen." Eén van de schaatsers die van die professionele benadering de vruch ten plukt is Sven Kramer. De veel voudig wereldkampioen liet giste ren zijn gehoor weten,dat zijn honger naar succes nog lang niet gestild is: „Het is mijn passie om de allergrootste schaatser te wor den en alle records te verbreken", sprak hij vol bravoure. In zijn jacht op nieuw olympisch goud hoeft de 22-jarige Fries zich in elk geval geen zorgen te maken over de begeleiding. De 'multidisci plinaire staf zal het wonderkind uit Oudeschoot geen moment uit het oog verliezen. Sven Kramer (rechts) vertelt Ard Schenk dat hij de allergrootste schaatser aller tijden wil worden. foto Koen van Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53