'Bezuiniging AWBZ is onuitvoerbaar' 'Zelfonderzoek borsten is wel degelijk zinvol' PvdA wil betere eetgewoonten in EU: geen hamburgers maar pasta Lokale aanpak van kanker met Philips-pil Auto verdwijnt in gat 'Balkenende is billenknijper' 4 Woensdag 1 oktober 2008 PZC DEN HAAG - Een 21-jarige automobiliste en haar passagier kregen gisteren in Den Haag de schrik van hun leven toen op de Finnenburg het wegdek onder hun auto wegzakte. De wagen belandde in een groot gat. De vrou wen werden door omstanders uit hun benarde positie bevrijd en kwamen met de schrik vrij. De auto (rechtsboven) werd uit het gat getakeld en afge voerd. De gemeente onderzoekt de oorzaak. foto Rob Keeris/ANP AMSTERDAM - Zelf de borsten on derzoeken op borstkanker is wel degelijk zinvol. Het is onbegrijpe lijk dat KWF Kankerbestrijding vrouwen ontraadt systematisch hun borsten te inspecteren. Dat stelt prof dr. S. Meijer, chirurgisch oncoloog in het VU Medisch Cen trum in Amsterdam, die het nut van borstzelfonderzoek weten schappelijk onderzocht. Volgens Meijer en zijn collega's is zelfonderzoek juist de enige me thode om borstkanker op te spo ren voor vrouwen die buiten de screening via het Bevolkingsonder zoek op Borstkanker (BOB) vallen, dus voor vrouwen jonger dan 50 en ouder dan 75 jaar. Ook voor vrouwen die wel mogen meedoen, blijkt zelfonderzoek vanjevensbe- lang. Eenderde van alle kwaadaar dige tumoren wordt bij hen niet bij de screening maar tussentijds door toeval of door zelf onderzoe ken van de borsten ontdekt. Tegenstanders zoals KWF ontra den zelfonderzoek omdat niet we tenschappelijk is bewezen dat sterf te aan borstkanker erdoor daalt. Ook zouden zelf ontdekte knob bels of afwijkingen tot onnodige onrust leiden. Chirurgisch onco loog Meijer is het daar niet mee eens: „Sterfte aan borstkanker is de laatste decennia mede gedaald doordat vrouwen zich bewust zijn van hun borsten. Op de juiste wij ze zelf de borsten onderzoeken is juist van groot belang. Als borst kanker in een vroege fase wordt ontdekt, is in de overgrote meer derheid van de gevallen genezing mogelijk." PETER Gemeenten hebben meer tijd nodig om zorg te garanderen. DEN HAAG - De bezuinigingsvoor stellen op de AWBZ zijn 'over haast en onuitvoerbaar'. Dat stelt de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) in een brandbrief aan staatssecretaris van Volksge zondheid Jet Bussemaker (PvdA). Gemeenten hebben meer tijd no dig om de bezuinigingsmaatrege len op de hulp aan langdurig zie ken en gehandicapten voor te be reiden, waarschuwt de VNG. Zij moeten straks een deel van de ta ken overnemen die nu via de AWBZ zijn geregeld. Voor ouderen met beginnende de mentie of ouderdomsklachten, licht verstandelijk gehandicapten en mensen met een stabiele psy chiatrische aandoening komt door de AWBZ betaalde persoonlijke be geleiding zoals hulp bij het bood schappen doen, in 2009 te verval len. Zij moeten zichzelf dan verder zien te redden, met eventueel hulp van de omgeving of van de gemeente. Mensen met zware of matige beperkingen krijgen alleen nog hulp vergoed die hun zelfredzaam heid vergroot, de begeleiding om actief aan de samenleving deel te nemen valt weg. Deze mensen kunnen bij het uit blijven van de AWBZ-steun niet zomaar worden opgevangen in de bestaande welzijnsvoorzieningen, geven gemeenten aan. Ze willen daarom meer voorbereidingstijd zodat patiënten niet in een gat val len en niet de noodzakelijke zorg krijgen. Verder eisen de gemeenten dat de pFS Persoonlijke begeleiding voor sommige gehandicapten valt in 2009 weg uit de AWBZ. Gemeen ten willen meer voorbereidings tijd om de zorg over te nemen. staatssecretaris duidelijk maakt welke patiënten de gemeenten ge acht worden te helpen en welke patiënten zichzelf voortaan maar moeten redden. De gevolgen van de maatregelen mogen niet op de gemeenten worden afgeschoven, vindt de VNG. De VNG stelt voor dat 2009 een overgangsjaar wordt en mensen die in de toekomst geen aanspraak meer kunnen maken op de AWBZ tot 2010 nog recht houden op bege leiding. In de tussentijd kunnen de getroffen patiënten en gemeen ten alternatieven bedenken en or ganiseren. Volgens een woordvoerder van het ministerie kunnen patiënten die nu nog geïndiceerd zijn voor de be geleidingshulp de hulp houden zo lang hun indicatie loopt. Pas als de indicatieperiode is afgelopen wordt opnieuw gekeken of ze vol gens de nieuwe, strengere regels nog wel recht hebben op hulp, be taald uit de AWBZ. PvdA-plan pleit voor minder vlees en meer granen. AMSTERDAM - De Europeanen moe ten hun eetgewoonten aanpassen: geen Amerikaans maar een Zuid-Europees dieet. „Met minder vlees en meer granen." Dat staat in de eerste conceptversie van het PvdA-programma voor de Europe se verkiezingen van volgend jaar juni. Het programma, dat gisteren is be kendgemaakt, werd opgesteld on der leiding van oud-minister Jan Pronk. Hij pleit voor een voedsel voorziening waarbij minder land- DEN HAAG - Premier Jan Peter Bal kenende wordt in het gratis dag blad De Pers beschuldigd van 'bil- lenknijperij'. Columnist Peter Mid dendorp voert in zijn stukje van gisteren een anonieme vrouw op die zegt dat Balkenende zijn hand op haar billen heeft gelegd. De columnist, die werkt als poli tiek verslaggever in Den Haag, meldt dat hij dat zelf ook een keer heeft gezien 'op een feestje'. Als motivatie voor zijn stukje geeft Middendorp dat Balkenende 'het een zegt en het ander doet. Dat is ergerlijk'. „Ik ben niet zo'n mora list. Maar Balkenende wel: hij ver telt andere mensen hoe ze moeten leven en hij knijpt zelf de katjes in het donker." Middendorp zegt dat zijn verhaal 'journalistiek geramd' zit. „Het is wat ik gehoord en ge zien heb. Als bronnen heb ik mijn eigen ogen en die vrouw die ilc ver trouw. Zij heeft ook met andere vrouwen gesproken die het is over komen." bouwgrond wordt gebruikt, min der pesticiden, minder uitstoot van broeikasgassen en minder ver vuiling. Bovendien moet Europa overstappen op duurzame land bouw tegen lagere kosten. De programmacommissie van Pronk wil verder de traditionele visserij sterk beperken en de over gang naar diervriendelijke visserij bevorderen. PvdA'ers kunnen tot 18 oktober reageren op het concept van Pronk. Eén van de vier kandidaten voor het PvdA-lijsttrekkerschap heeft zich alvast aangesloten bij Pronk. „Een doorbraak binnen de PvdA. Dit past mij als een jas", al dus Jacques Monasch. Het voorontwerp van Pronk pleit verder voor een EU die bescher ming biedt tegen de negatieve ge volgen van globalisering en die kan optreden tegen bijvoorbeeld woekerpolissen. Toezichthouders moeten bovendien de overname van bedrijven kunnen blokkeren bij een groot maatschappelijk be lang of een ernstige vermindering van de dienstverlening. De Europe se Commissie moet bij fusies niet alleen kijken naar de eerlijke con currentie maar ook sociale aspec ten meewegen.De EU moet geen nieuwe beloftes doen over uitbrei ding met nieuwe lidstaten. De Europese verkiezingen zijn vol gend jaar op 4 juni. EINDHOVEN - Philips heeft micropil letjes ontwikkeld waarmee de be handeling van verschillende soor ten kanker preciezer en lokaal kan plaatsvinden. Bijwerkingen van chemotherapie kunnen zo flink worden teruggebracht. De met medicijn gevulde micro- bolletjes zijn niet groter dan een rode bloedcel en worden in de bloedbaan geïnjecteerd. Als ze zijn aangekomen op de plaats van de tumor kunnen de bolletjes met be hulp van speciale geluidsgolven van een echo-apparaat tot ontplof fing worden gebracht, waarna het medicijn vrijkomt. Omdat de werkzame stoffen al leen op de te behandelen plek vrij komen, wordt de rest van het lichaam niet blootgesteld aan de medicijnen. Bij verschillende behandelingen, zoals chemotherapie, kunnen zo ongewenste bijeffecten tot een mi nimum worden beperkt. De basis van de microbolletjes is een spe ciaal contrastmiddel dat met een echo-apparaat exact te volgen is op weg door het lichaam. Het gebruik van microbolletjes in combinatie met echo-apparatuur is niet nieuw. De bolletjes werden voor heen alleen gebruikt als contrast vloeistof waarmee bloed opgelicht kan worden. Philips Research is erin geslaagd medicijn aan de minuscule bolle tjes toe te voegen en zegt hiermee een doorbraak in de behandeling van kanker te hebben- geforceerd. Philips past de contrastwerking van microballetjes al langer toe in de opsporing van tumoren. Die zijn doorgaans te herkennen aan een wirwar van kleine bloedvaa tjes rond de tumor. Oplichten met contrastmiddelen vergemakkelijkt het traceren van tumoren. H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4