Meer wietkwekerijen opgerold Groede komt al in de 'stemming' voor kerk Met een motorjachtje van Axelse Sassing naar Hulst en verder... z PZC Woensdag 1 oktober 2008 25 Belgische politie sloot vorig jaar 466 plantages, vooral in grensstreek. door Wout Bareman ZELZATE - De Belgische politie boekt steeds meer succes in de strijd tegen wietkwekerijen. Vorig jaar werden 466 plantages ontman teld, voornamelijk in de grens streek. Vergeleken met 2006 was er sprake van een verdubbeling. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken worden de meeste kwekerijen opgezet door Nederlan ders en beheerd door vooral Vla mingen, die hun oogst aanbieden bij Nederlandse coffeeshops. Veel Nederlanders zijn uitgeweken naar een locatie over de grens om de steeds adequater optredende justi tie en politie (in samenwerking met energiebedrijven en wooncor- poraties) te ontlopen. Een woordvoerder van de politie in Gent: „Je ziet het in alle grensarrondisementen met Neder land. Nederlandse telers zoeken Belgische partners, die voor hen een loods huren of de hennep wil len kweken." Aanvankelijk werd de Belgische politie daarmee voor al 'in Antwerpen, Turnhout en Limburg met wietplantages gecon fronteerd, later was dat ook het ge val in het Waasland en recent voor al ook in Gent en in het Meetjes land. De Belgische politie boekt re gelmatig succes door tips van de Nederlandse collega's. In Gent werden twee jaar geleden Wl Na Waasland nu ook drugsben- des actief in Meetjesland, vlakbij de Zeeuws-Vlaamse grens. Aan tal grote kwekerijen neemt af; wel meer kleine en middelgrote. 'nog maar' zestien kwekerijen ont manteld, vorig jaar waren het er een kleine dertig. In het Meetjes land, tegen de grens met Zeeuws-Vlaanderen, rolde de poli tie enkele weken geleden een drugsbende op, die niet alleen ver schillende kwekerijtjes runde, maar ook handelde in heroïne, 'speed en xtc-pillen. In de grensge meenten Stekene, Sint-Gil lis-Waas, maar ook in het iets ver der gelegen Sint-Niklaas en in grensdorp Kieldrecht liepen de af gelopen jaren regelmatig kwekers tegen de lamp. Volgens een woord voerder van het parket in Antwer pen is het aantal kwekers in het Waasland door het politieoptre den sterk teruggedrongen. Vooral het aantal grote kwekerijen neemt af, terwijl het aantal kleine en mid delgrote plantages toeneemt. De politieke partij Vlaams Belang wijt dat aan het grote aantal grow shops in Nederland. België telt er acht, ons land 275. Volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken worden de acht shops in België nauwlettend in het oog gehouden. Zetten ze aan tot drugsgebruik en -teelt, dan worden ze gesloten. Provincies willen recreatief gebruik van kreken en waterlopen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland stel len een onderzoek in naar de mo gelijkheden om grensoverschrij dende recreatievaart te stimuleren. In opdracht van de provincies heeft de Grontmij daartoe een aan zet gegeven. Tijdens een werkbezoek van Gede puteerde Staten aan de collega's in Gent werden afspraken gemaakt over de verdere uitwerking. Vlaams gedeputeerde Eddy Cou- kuyt (toerisme): „We willen de mogelijkheden, die kreken en wa terlopen de recreatie eventueel te bieden hebben, optimaal benut ten. Het plan gaat verder dan al leen kano's en roeiboten. We den- ken ook aan kleine pleziervaartui gen." Het waterschap Zeeuws- Vlaande ren heeft meegewerkt aan de eer ste Verkenningen'. Een woordvoer der: „Het gaat om herstel van de route tussen de Axelse Sassing via Axel naar Hulst. Er zullen wel snel knopen moeten worden doorge hakt in verband met de verdubbe ling van de Tractaatweg." Bij Hulst zou de recreatieve vaar route moeten aansluiten op het Varen er straks bootjes in het kanaaltje aan de Van Middelhovenstraat in Axel? foto Camile Schelstraete Vlaamse vaarwegnet. Ook het oude plan om de doorvaart op de Damse Vaart tussen Brugge en Sluis in ere te herstellen ligt weer op tafel. De Brugse schepen Jean-Marie Bogaert heeft daarover, naar eigen zeggen, een balletje op gegooid bij zijn collega's in Sluis. Die staan er positief tegenover. Maar dan moet wel de vaste brug bij Damme worden vervangen door een beweegbare. Bijna alle dorpelingen doen hun best voor promotie NH kerk. door René Hoonhorst GROEDE - Thijs Soeting hoopt dat koningin Beatrix volgende week dinsdag, twee dagen voor de cru ciale stemming, haar steun aan de restauratie van de Nederlands her vormde kerk van Groede betuigt. Het zou leuk zijn als ook de 'echte koningin', na een vervangster tij dens het Groede Festival twee we ken geleden, tijdens haar bezoek aan de regio het enige Nederland se godshuis met een achtkantige torenspits bezichtigt, vindt de voorzitter van de Stichting tot in standhouding van het Nederlands Hervormde Kerkgebouw te Groe de. Soeting is, evenals bijna alle dorpelingen, druk bezig om parti culieren, bedrijven en instellingen te mobiliseren om donderdag 9 ok tober het programma Restauratie te bekijken. In dat programma wor den in acht afleveringen zestien ge bouwen gepresenteerd, die hard aan een opknapbeurt toe zijn. Kijkers beslissen welke acht bouw werken naar de finale gaan op 12 november. De winnaar krijgt 1 mil joen euro. Voor het opknappen van de Vlaamse hallenkerk is acht ton meer nodig. De stichting blijft daarom hopen op eerder aange vraagde overheidssubsidies. Soe ting: „Als we de prijs winnen, zijn we een heel eind op weg. Heel Groede is ermee bezig. Het koor Zeekoraal begint de wekelijkse re petitie in café De Drie Koningen met televisie kijken. En iedereen vraagt alle kennissen en familiele den op onze kerk te stemmen." Restauratie wordt donderdag 9 ok tober uitgezonden door de Avro, vanaf 19.25 uur op Nederland 2. Buutreedners op scherp voor Uuleklap AARDENBURG - De Aardenburgse Uuleklap staat vrijdag 23 en zater dagavond 24 oktober op de rol. Het buutreednersbal vindt plaats in de Roode Leeuw aan het Kaai- plein. Zaterdag 10.00 uur begint de voorverkoop in café 's Lands Wel varen. Hoewel er per persoon niet meer dan vier kaarten beschikbaar zijn, waren de kaarten de voor gaande jaren vaak binnen een uur uitverkocht. Nieuwe cursus EHBO Kloosterzande VOGELWAARDE - In Vogelwaarde begint bij voldoende belangstel ling een nieuwe cursus EHBO voor personen vanaf 15 jaar. Die wordt gegeven door de plaatselijke EHBO-vereniging Damiaan. Behal ve eerste hulp is er ook aandacht voor reanimatie en het gebruik van de defibrillator. Aanmeldin gen bij W. Remerie (0114-681976) of R. de Klerk (0114-671725). Doppejan op bezoek bij Appelvrouwtje TERNEUZEN - De peuters van de Temeuzense peuterspeelzaal Dop pejan gaan vrijdag 3 oktober op be zoek bij het Appelvrouwtje. Die woont in de boomgaard bij kweke rij De Moor aan de de Kamperse- weg in Zaamslag. Doppejan gaat dat al twaalf jaar een kijkje nemen om alles te weten te komen over appels. Aansluitend wordt en een verhaal verteld in de schuur van de boomgaard. Kunstgeschiedenis bij de Volksuniversiteit TERNEUZEN - De Zeeuwse Volksuni versiteit houdt in Terneuzen bij voldoende deelname twee cursus sen op het gebied van kunstge schiedenis. De eerste gaat over kunst in Zeeuws-Vlaanderen van af i960 en start 28 oktober. De tweede cursus gaat over Grieken op Sicilië in de oudheid en begint op 30 oktober. Opgeven via zeeland@volksuniversiteit.nl. Internethoek voor ouderen in De Veste TERNEUZEN - In het activiteitencen trum van De Veste in Terneuzen is vanaf vrijdag een internethoek voor vijftigplussers beschikbaar. Het is een initiatief van de stich ting Welzijn voor Ouderen. De Vliegende Hollander, ofwel kapi tein Van der Decken, surft in De Veste om 14 uur als eerste op het world wide web. Aan het gebruik zijn voorwaarden verbonden, on der meer wat betreft tijdsduur. Bazaar in De Veste in Terneuzen TERNEUZEN - In het Terneuzense dienstencentrum De Veste is op vrijdag 17 oktober een bazaar en rommelmarkt van de stichting Welzijn voor Ouderen. Tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags zijn er tal van activitei ten, waaronder rad van avontuur en verkoop van planten, oliebollen en wafels. Ook worden er kleding en boeken aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49