Zeeland 'Vitaal Sas heeft zich herpakt' Een avondje aquarium Speciale kinderviering in kerk Schoondijke bin n9fi uit Pijn a.s. zaterdag valt er weer heel wat te genieten in Binnenuit www.binnenuit.nl Trainingen voor vrijwilligers Open dag in het dierenasiel 22 Woensdag 1 oktober 2008 pzc Terneuzens college nu tevreden over werk door stichting. door Eugène Verstraeten SAS VAN CENT - De Stichting Vitaal Sas in Sas van Gent is volgens bur gemeester en wethouders van Ter- neuzen weer op de goede weg. Vo rig jaar constateerde het college dat Vitaal Sas afdwaalde van de taak die ze als stadstafel heeft: het uitzetten en bewaken van de hoofdlijnen voor de leefbaarheid in Sas van Gent. „Het verheugt ons om u te kunnen mededelen, dat de stichting zich wat ons be treft heeft herpakt", schrijven B en W in een tussenrapportage Vitaal Sas van de gemeenteraad. De stadstafel boog zich onder an dere over de voortgang van de ont wikkelingen aan de Canadalaan. Daar moeten appartementen voor senioren komen, een brede school, de bibliotheek, kinderopvang, een peuterspeelzaal, ruimte voor de jeugdgezondheidszorg, cultureel centrum De Speije en een sport zaal. Uit een onderzoek is geble ken dat het project haalbaar is. De gemeente wil nu met Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen concrete WJ Burgemeester en wethouders van Terneuzen vinden dat de stichting Vitaal Sas weer op de goede weg is en weer goed func tioneert. plannen gaan smeden. Die moe ten er uiteindelijk toe leiden dat het nieuwe sociaal en maatschap pelijk hart van Sas van Gent over vier jaar in gebruik kan worden ge nomen. De plannen hebben gevolgen voor het centrum van Sas van Gent. In dat kader buigt de gemeente zich over de toekomst van de culturele en ontspanningscentra De Speije en de Roselaer. Op verschillende plaatsen is en wordt het centrum nu aangepakt. De plannen voor een industrieel museum in de loods achter Cere- star worden meegenomen in de nieuwe museumvisie voor de ge meente Terneuzen. In de loods zouden ook de carnavalsverenigin gen onderdak moeten krijgen. In december kan hierover uitsluitsel worden gegeven, denken B en W. Binnenkort wordt het geuronder zoek naar de invloed van Zuidche- mie op het wonen op het Kanaalei land afgerond. Dan zal blijken in hoeverre de woningbouwplannen daar kunnen doorgaan. Tenslotte is er nog het project Renaissance dat Woongoed wil uitvoeren om de woningkwaliteit in Sas van Gent te verbeteren. B en W constateren dat er in Sas van Gent tal van ontwikkelingen zijn die binnen de doelen van Vi taal Sas vallen en dat 'de stadstafel (opnieuw) de rol speelt, die haar in het kader van het kern- en wijk beheer is toegedicht.' schoondijke - Verhalenverteller en acteur Remy van Keulen uit Goes komt zondag naar de protes tantse kerk van Schoondijke voor een regionale kinderviering van de gezamenlijke kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen. Na de vertelling over koning Saul, wil Van Keulen een bijbelverhaal tot leven laten komen door samen met de kinderen creatief aan de gang te gaan. Een gelegenheidsband onder lei ding van de 16-jarige Oostburger Daniél van der Houwen en be staande uit jongeren van verschil lende middelbare scholen in de re- ALMANAK Een bevalling is een zware aanslag op het lichaam, zo ervaart een jon ge Kapelse moeder. Niet alleen moet ze nu haar conditie weer op peil brengen, maanden kon ze niet sporten vanwege bekkeninstabili teit. Een jaar na de geboorte van zoonlief waagt ze dan toch een po ging, koopt sportschoenen van een of ander duur merk, belt haar Aquariumvereniging De Albino Zwaarddrager viert 6o-jarig jubileum. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Ze kunnen elkaar goed verdragen, die kempvissen. Dat is een unicum, weet voorzitter Piet Ruben van de aquariumvere niging De Albino Zwaarddrager in Terneuzen. Normaal gesproken vechten ze el kaar de bak uit, totdat de allersterk ste het water voor zich alleen heeft. Maar deze visjes niet. Die koekeloeren de hele dag lieflijk naar elkaar. Door scheidingswand jes, die zijn geplaatst om bloederi ge slachtpartijen te voorkomen en een aquariumbak toch efficiënt te gebruiken. De kempvissen huizen tot en met volgende week onder het dak van een voormalige proefloods van Phi lips aan de Haarmanweg. Samen met tal van tropische vriendjes ge ven zij kleur aan het zestigjarig ju bileum van De Albino Zwaarddra ger. De club dankt zijn naam aan een schenking van collegavereni ging Bali uit Bergen op Zoom. Die stelde bij de oprichting in 1948 voor de nieuwe vereniging te adop teren. Als dank werden tien Albi no Zwaarddragers cadeau gedaan. De vriendschap was echter snel over toen de vissen later alsnog be taald moesten worden. De naam van de vereniging bleef desondanks ongewijzigd. In de loop der jaren ontstond een stabie le club met zo'n tachtig trouwe le den. „Ongeveer twintig leden zijn echt actief Zij zetten de schouders onder onze jubileumtentoonstel lingen, die we eens in de vijf jaar houden", vertelt Ruben, die de vo rig jaar overleden Willy van Maele als voorzitter opvolgde. De aquariumhobbyisten beginnen zo'n drie weken voor de aftrap al met de inrichting van de tentoon stelling. Voor een leek lijkt het een voudig: zet een bak neer, doe er wat planten en vissen in en klaar is Kees. Niet dus. Elk aquarium 'Het is de kick om een aquarium zo optimaal mogelijk te laten draaien' heeft zijn eigen stijl. De een moet een Zuid-Amerikaanse biotoop voorstellen, een volgende bootst het leven in de Westerschelde na en weer een bak verderop mag de Monodactylus Sabae zich in de wa teren van thuisland Senegal wa nen. „Als je een aquarium alleen maar wilt hebben als wanddecora tie, kun je er beter niet aan begin nen. Ia, natuurlijk, er zijn handel aren die voor een flink bedrag jouw bak willen inrichten en even tueel onderhouden. Maar haal je gio zorgt voor muziek. Voor de dienst is ook een promotiefilmpje gemaakt, te zien op www.youtu- be.com-, trefwoorden zijn kindervie ring en Schoondijke. Het is de bedoeling dat kinderen en jonge tieners uit de streek erva ren dat de kerk niet alleen voor oude mensen is. Luchtkussens in het gebouw helpen kinderen over tuigen dat er ook voor hen veel te ontdekken is in een godshuis. De kinderviering, die zondag om 15.30 uur begint, is samen met een aantal kerkgenootschappen opge zet door het jeugdwerkproject West-Zeeuws-Vlaanderen. Een van de aquaria met vissen uit Australië. foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl hardloopmaatje op en daar gaan de dames Drie kwartier later komt de Kapel- se hevig zwetend terug. „Viel niet tegen", puft ze, „maar mijn bekken doet wel pijn hoor." Haar dochter tje van drie is bezorgd, zo blijkt als oma een dag later op bezoek komt. „Erg hè oma, mama heeft pijn aan d'r bek." terneuzen - Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Axel houdt trainin gen voor vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk. De eerste bijeen komst is 22 oktober van 19.30 tot 21.30 uur. 'Instructie Verantwoord Alcoholgebruik' voor barvrijwilli- gers vanaf 16 jaar omvat één bijeen komst en wordt op 9 oktober ge houden in het Jeugdcentrum in Axel, eveneens van 19.30 tot 21.30 uur. Voor opgave en informatie te lefoon 0115-696451 of e-mail e.helsland@sjjw.nl. daar voldoening uit? Ik in elk geval niet. Ik vind het prachtig om plan ten te zien groeien, om mijn eigen ideeën in de bak terug te zien. Het is de kick om een aquarium zo op timaal mogelijk te laten draaien. Dat is lastig, al hebben de Neder landers wel de naam dat zij er heel bedreven in zijn", zegt Ruben. „Ik kan beter een avondje naar een aquarium kijken dan naar de televi sie. Een aquarium verveelt nooit", vult Zwaarddrager-lid Rinus Ver- helst hem aan. Of het nu een gezelschapsvariant, een zeewaterbak of een brakwater- aquarium is, Ruben en Verhelst kunnen er uren naar turen. Om te laten zien hoe het volgens hen niet moet, heeft de vereniging ook een 'zottenbak' ingericht. Een an kertje, plastic zeesterren en foeile lijke stenen vormen samen mis schien wel een in het oog sprin gend geheel, maar er is geen vis die zich er echt thuisvoelt. Ruben: „Mensen zijn vaak onwetend als ze aquariumvissen kopen. Er wordt ook zoveel rotzooi aangebo den. Bakken waarin vissen uit drie werelddelen bij elkaar worden ge stopt. Een mooi voorbeeld: ik ken iemand die vijf centimeter kleine meervallen kocht. Die kunnen dus een halve meter lang worden. Wist-ie niet. En daar is dus een aquariumvereniging voor. Je hebt elkaar echt nodig om tot een mooi en goed geheel te komen." De Albino Zwaarddrager Aquariumvereniging De Albino Zwaarddrager telt tachtig actie ve leden. - Het zestigjarig jubileum wordt opgeluisterd met een groots opgezette tentoonstelling op het Business Park (bij Philips) aan de Mr. F.J. Haarmanweg 25 in Terneuzen. Onder de titel 'Aqua-Ter 2008, zestig jaar een hobby achter glas' zijn zo'n vijftig aquaria en terraria te zien. Die zijn gevuld met veel soorten tropische vis jes te zien. De Belgische club Aquarianen Cent verleent ook medewerking. De aquaria zijn zaterdag 4 en 11 oktober te zien van 10.30 tot 18.00 uur. Van maandag 6 tot met vrijdag 10 oktober van 15.00 tot 21.00 uur. TERNEUZEN - Het dierenasiel aan de Evertsenlaan 86 in Terneuzen houdt zaterdag open dag. Het asiel is dan geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Belangrijkste doel van deze dag is nieuwe baasjes te vinden voor de dieren. Het asiel zit nog steeds helemaal vol met honden, katten en kittens. Verder zijn er ac tiviteiten zoals schminken, een springkussen en vanaf 13.00 uur demonstraties obedience en be hendigheid door de Zeeuws-Vlaamse Kynologen Club (ZKC) uit Axel. Wie zijn hond meeneemt, kan een proefles mee draaien. Ook is er een demonstra tie honden trimmen en kunnen baasjes de nagels van hun viervoe ter laten knippen. Tenslotte wor den er wafels gebakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46