PZCI21 Verzet tegen Waterdunen groeit Nieuwe calamiteitensteiger in Terneuzen bij eb onbruikbaar Bedevaartstocht in Heikant ri9n ZEEUWS-VLAANDEREN 30/31 27 a.s. zaterdag valt er weer heel wat te genieten in Binnenuit www.binnenuit.nl Alles over de Kinderboekenweek in Zeeland Theodore Roosevelt brengt een bezoek aan Middelburg Woensdag 1 oktober 2008 1 II CKT0BIR KINDERBOEKENWEEK 2008 Tip? redtern@pzc.nl Verontruste inwoners bundelen krachten in op te richten actiegroep. door Frank van Cooten ZUIDZANDE - Het verzet tegen re- creatie- en natuurproject Waterdu nen bij Breskens groeit. Een aantal verontruste West-Zeeuws-Vlamin- gen richt de actiegroep 'Waterdu nen nee' of 'Onteigenen nee' op. „Onteigenen van kostbare land bouwgrond mag nooit gebeuren", zegt Adri Rosendaal, lid van de ac tiegroep in oprichting. Volgens hem stuit het plan zelf, een grotendeels zout natuurgebied van driehonderd hectare in de Oud Breskenspolder, veel inwo ners tegen de borst. „Het laten overstromen van driehonderd hec tare goede landbouwgrond is een vorm van ontpolderen." Sinds de provincie de regie over het project heeft overgenomen van de gemeente Sluis zijn de ver houdingen tussen voor- en tegen standers op scherp gezet. De frac tie van Gemeentebelangen trekt de eerder uitgesproken steun aan het project in, omdat onteigenen op de loer ligt. „En de te verwach ten problemen aangaande verzil- ting en met het waterpeil heeft ons doen besluiten het project Wa terdunen in de toekomst niet meer te steunen", zegt fractievoor zitter William Gijsel. Het dagelijks provinciebestuur vraagt in november aan Provincia le Staten akkoord te gaan met een flWj Onteigenen van kostbare land- bouwgrond voor project Water dunen mag nooit gebeuren, vindt Adri Rosendaal van de ac tiegroep in wording. inpassingsplan waarin onteigenen aan de orde is als vrijwillige grond verwerving niet lukt. Tot op he den is slechts circa honderd hecta re verworven. Rosendaal spreekt in een brief aan de gemeente Sluis en de provincie van 'dictatorgedrag van een op hol geslagen college van Gedeputeerde Staten dat een halt moet worden toegeroepen'. Hij spreekt in tij dens een vergadering van een Sta tencommissie op 31 oktober. Rosendaal vindt de machtsgreep door GS een regelrechte klap in het gezicht van het Sluise gemeen tebestuur. „De gemeenteraad wordt eenvoudigweg opzijgescho ven. Onverteerbaar dat voor zo'n ingrijpend project op het grondge bied van de gemeente Sluis de raad monddood wordt gemaakt." Rosendaal vindt de economische meerwaarde van Waterdunen bo terzacht door de economische op leving van de akkerbouw en de bouw van honderden vakantiewo ningen in andere toekomstige pro jecten. „Slechts één partij haalt voordeel bij Waterdunen en dat is de Mole- caten-groep." 'Hulpverlener moet wel een ervaren bergbeklimmer zijn' door Wout Bareman TERNEUZEN - De nieuwe steiger voor de Middensluis in Terneuzen is bij eb nauwelijks te gebruiken voor het aan land brengen van zie ken of gewonden van schepen op de Westerschelde. De steiger moet de vermolmde ponton in de oude veerhaven vervangen. Maar bij laagwater is de verbinding met de wal zo steil dat hulpverleners met een brancard in problemen ko men. Raadslid Pim Broekhuysen (eigen lijst) legt dat probleem voor aan B en W van Terneuzen als vervolg op de beantwoording van eerdere vragen over het gebruik van die steiger. Hij trekt de vaststelling van het college dat de steiger 'voldoen de geschikt wordt geacht voor de afvoer van slachtoffers en het even tueel opstappen van hulpverle ners' sterk in twijfel. Broekhuysen spreekt van een 'ono verkomelijk probleem' bij eb. „Bij laagtij is de hellingsgraad van de brug dusdanig groot dat de brug nauwelijks te betreden is. Je moet wel een zeer ervaren bergbeklim mer zijn om dan met een bran card het schip of de wal te berei ken. Het tij kun je nu eenmaal niet keren." Hij vraagt B en W de zaak aan te kaarten bij Rijkswater staat en vindt dat, zolang het pro bleem met de steiger niet is verhol pen, de oude ponton in de veerha ven dienst moet blijven doen als calamiteitensteiger. De raadsvragen, die Broekhuysen in juli stelde, waren ingegeven door de problemen die ontston den toen een bemanningslid met een gebroken been van een schip in de Braakmanhaven moest wor den gehaald. De reddingboot, die de man naar de wal moest breng en, kon niet zoals gebruikelijk te recht aan de ponton omdat die uit veiligheidsoverwegingen herme tisch is afgesloten. Broekhuysen was ter ore gekomen dat de man slechts met de grootste moeite bij de ambulance kon worden afgele verd en vond dat de gemeente di rect in actie moest komen. B en W wijzen erop dat de nieuwe steiger als officiële aanlandplaats is opge nomen in het project Coördinatie en Slagkracht voor de Westerschel de. Volgens het college zijn de hulp diensten tevreden over de nieuwe steiger bij de Middensluis. Dat wordt bevestigd door een woord voerder van Rijkswaterstaat Zee land. „Wij zien het probleem ei genlijk niet." Traditionele gang langs zeven kapelletjes naar de begraafplaats. door Harold de Puysseleijr HEIKANT - De parochie van de heili ge Theresia in Heikant houdt de traditie van de bedevaartstocht le vend. De viering vindt dinsdag 7 oktober plaats. De plechtigheid be gint om 14.00 uur in de kerk met het lof, een dienst waarin gezan gen in het Gregoriaans en in het Nederlands worden gezongen. Aansluitend vindt de bedevaarts tocht - in plaatselijk dialect ook wel de 'beeweeg' genoemd - plaats. Dat is een tocht langs de ze ven kapelletjes aan het pad van de kerk naar het kerkhof. Ze beelden één van de sterke levensmomen ten van de heilige Theresia uit. In een korte tekst en een gebedsmo ment wordt dit verwoord. Na de viering is er voor allen die deelge nomen hebben een koffieontmoe- ting in het gemeenschapsgebouw 't Heike. De viering komt dit jaar tot stand in nauwe samenwerking met de ouderenbond KBO, de pa rochie en het pastoresteam. Reeds vele jaren is het een goede gewoon te dat velen uit de - soms verre - omgeving naar Heikant trekken voor deze traditie. De calamiteitensteiger voor de Middensluis in Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45