Geef kinderen het gevo iJii Een bijzondere week van een bijzondere jongen VIJF VRAGEN OVER pi 81 li Bi 1 1 30 Woensdag 1 oktober 2008 PZC KINDERBOEKENWEEK 2008 De 54e Kinderboekenweek, die vandaag begint, staat helemaal in het teken van poëzie. Op deze pagina's onder meer Jan Smeekens die vertelt over het boek dat hij samenstelde, een recensie van het boekenweekgeschenk van Hans Hagen en een overzicht van alle Zeeuwse activiteiten. Henk Kosters is medewerker op de jeugdaf deling van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Hij coördineert de activiteiten tij dens de Kinderboekenweek. Naam: Henk Kosters Leeftijd: 46 Woonplaats: Middelburg Favoriete kinderboek: 'De wind in de wilgen' van Kenneth Grahame door Dewi Gigengack Wat vindt u van het thema van deze kinderboekenweek, 'poëzie'? „Ik vind het een leuk thema, veel mensen zijn met gedichten grootge bracht in de vorm van versjes en rijmpjes. Het hoeft: helemaal niet moei lijk te zijn, met rijmschema's enzo. Een gedicht is op een mooie manier zeggen wat je bezighoudt. We gaan leuke dingen doen met dit thema." Wat zijn de trends op kinderboekengebied? „Er zijn een paar bekende schrijvers die het al een tijdje goed doen. Bij voorbeeld Francine Oomen. Haar bekendste werk is de 'Hoe overleef ik'-serie. Realistische verhalen zijn sowieso populair. Maar ook griezel verhalen, zoals die van Paul van Loon. Een trend die in opkomst is, zijn boeken die zich afspelen in het verleden. Bijvoorbeeld van schrijvers als Rob Ruggenberg en Simone van der Vlugt. Hun verhalen zijn gebaseerd op historische gebeurtenissen, gemixt met fantasie. Worden na de Kinderboekenweek meer kinderen lid van de bibliotheek? „Dat is moeilijk te zeggen. De Kinderboekenweek is natuurlijk bedoeld om het lezen te stimuleren. Dat doen we door de activiteiten die we nu organiseren en met het Kinderboekenweekgeschenk. Maar in Middel burg wordt goed gelezen: het percentage kinderen dat lid is, ligt hoger dan het landelijke gemiddelde van dertig procent." Is er nog wel een toekomst voor het boek? „Ja, ondanks Hyves en games heeft lezen zeker toekomst. Boeken prikke len de fantasie. Niet alles is al ingevuld, zoals bij games en films, maar je moet er zelf dingen bij verzinnen. Je kan helemaal wegdromen en in een andere wereld terechtkomen. Bovendien: lezen kan je overal doen." Maar mensen worden steeds drukker. Hebben ze nog wel tijd om te lezen? „Klopt. Maar we zien dat luisterhoeken steeds meer in opkomst zijn. Het aanbod is flink verbeterd, waardoor mensen meer keus hebben. Vroeger waren ze bedoeld voor slechtziende mensen of dyslectische kin deren. Maar tegenwoordig vinden mensen het ook heel fijn om tijdens het autorijden of strijken voorgelezen te worden. Zo kan je twee dingen tegelijk doen." Jan Smeekens uit Middel burg selecteerde met het oog op de kinderboeken week, een bundel vol gedichten voor kinderen tot zes jaar. Om voor te lezen. Want wie voorgelezen wordt, voelt zich geborgen. door Jan van Damme Het geschreven woord staat onder druk. We zappen ons suf sms-en tot we een ons wegen en als we dan nog vrije tijd over hebben, moet er hoognodig een blog geschreven worden. Verdraagt de hedendaagse wereld nog wel een mooi geïllustreerd, in een harde kaft gebonden boek met gedichtjes voor klein en iets minder klein? Zelfs in de kinder boekenweek staat het vraagteken op zijn plaats. Jan Smeekens (63) in Middelburg verkeert al een leven lang in kin derboekenland. Afgelopen week verscheen van hem de bundel 'Wie knipt de tenen van de reus?, versjesgroeiboek voor kleuters'. In 2006 zwaaide Smeekens af als onderwijzer. Hij stond 33 jaar voor de klas, meestal voor groep 5/6 of 7/8. Voorlezen was bij hem een vast deel van het dagrooster. Hij herinnert zich dat hij daarover nog wel eens woorden heeft ge had met de inspecteur, die vond dat dat niet kon. Smeekens recen seert sinds begin jaren tachtig kin derboeken voor de PZC. En hij zit in alle mogelijke jury's in Neder land en Vlaanderen: Griffel, Pen seel, Woutertje Pieterse, Gouden Uil, Gouden Zoen. Hij weet nog altijd het moment, dat poëzie hem voor het eerst raak te. In zijn jonge jaren waren er na tuurlijk het onvermijdelijke 'Ose- wiesewose' en 'Zage zage' en meer bakerrijmpjes. De literatuur klopte aan in de zesde klas van de lagere school in Oosterhout. Broeder Se- bastiaan declameerde daar 'Het Schrijverke' van Guido Gezelle: 'O krinklende winklende waterding, met 't zwarte kabotseken aan...' Honderd keer kon hij het horen, de woorden werden iedere keer mooier. 'Als je veel leest, kom je altijd goed y Jan Smeekens: „Dat is het mooie van kinderpoëzie, de woorden komen hatsekide terecht'. Die tekst is van de moe der van Jan Smeekens. „Ze had ge lijk", zegt hij. „Wie leest wordt nieuwsgierig in de goede zin van het woord. Een lezer wil zich ver wonderen over wat er buiten hem om gebeurt." Hij heeft de raad ter harte geno men. Op de lagere school, op het gymnasium. De eerste Griekse re gels van de Ilias rollen zo uit zijn mond. Niet dat hij nog weet wat ze betekenen, maar de klanken zijn een soort print in zijn hersens geworden. „Dat is het mooie van kinderpoë zie. 'Olleke bolleke', 'Tikke takke tonen'. Bij die woorden hoefje niet na te denken, ze komen ook later hatsekidee naar buiten. En ge ven het gevoel dat je weer bij je va der op schoot zit. Dat is wat ik be- Hans Hagen heeft al een Gouden Griffel, vier Zilve ren Griffels, drie Vlag en Wimpels en de Woutertje Pieterse- prijs op zak. Met zo'n volle prijzen- kast werd het wel eens tijd dat hij het Kinderboekenweekgeschenk zou schrijven. En met Vlammen stelt hij niet teleur. Het verhaal gaat af en toe weliswaar wat kort door de bocht, maar dat is haast niet te vermijden als je gebonden bent aan een maximumaantal pagi na's. Na 96 bladzijden moet het feest over zijn. En Hans Hagen heeft het daar duidelijk moeilijk mee gehad. Dankzij de zetter, die de letters wat verkleinde, lukte het hem toch om aan de opdracht te voldoen. De titel Vlammen heeft een meer- VLAMMEN Boekenweekgeschenk door Hans Hagen. Gratis bij besteding van min. 10 euro aan kinderboeken. door Hanneke van den Berg voudige betekenis. De jongen die de hoofdrol speelt in het verhaal, Bo, is verliefd en als hij de mooie Rachelle ziet, slaan de vlammen bij hem uit. Maar Vlammen slaat ook op de letterlijke vlammen die de woonboot van zijn opa in de as leggen. En Vlammen slaat zelfs op woede, de vlammende woede die Bo voelt als hij eraan denkt hoe zijn grote broer hem een loer heeft gedraaid. Hans Hagen heeft in het boekje een week beschre ven uit het leven van Bo. De week voorafgaand aan de grote brand op zijn opa's boot. Bo heeft net weer vol ongeduld geposeerd voor zijn opa, een beeldhouwer die de hoofden van het hele gezin uit beeldt in klei, als cadeautje voor Bo's moeder. Als Bo thuiskomt, scheurt zijn broer IJsbrandt met zijn brommer het erf op, duikt het huis in, duwt een dikke envelop in Bo's handen en verstopt zich. Even later belt de politie aan. Bo ziet dat er geld, veel geld in de envelop zit en begrijpt dat zijn broer in moeilijkheden zit. Vanaf dat moment wordt Bo heen en weer geslingerd tussen loyali teit aan zijn broer en het verlan gen om van dat vreselijke geheim verlost te zijn. Dit Boekenweekgeschenk moest natuurlijk passen in het thema van dit jaar - poëzie - en aange zien Hans Hagen, met en zonder zijn vrouw Monique, al heel wat gedichten het leven heeft doen zien, was dat niet zo'n probleem voor hem. Door het hele boek heen zwerven delen van gedicht jes. Hans Hagen heeft dat slim ge daan, door van Bo's overleden oma een dichteres te maken. Toch zal niet ieder kind dat dit ge schenk leest de gedichtjes als meer waarde beschouwen. Liefde voor poëzie laat zich nou eenmaal niet door de strot duwen. Maar een schrijver kan het natuurlijk altijd proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32