Gewoon flink geld uitgeven! 'Nederk u 1 O Woensdag 1 oktober 2008 PZC CRISIS? De kredietcrisis ettert maar door. Bijna geen dag zonder nieuwe ellende. Wat moet de doorsnee Nederlander met een hypotheek, spaarcentjes op de bank, een baan en pensioen in zicht? door Chris van Aiem, illustratie Trik Gaat de hypotheekrente nu flink omhoog? Nee. De kredietcrisis staat los van de hoogte van de hypo theekrente. „Er is totaal geen effect van de kredietcrisis op de huizenmarkt", zegt Hans Andre de la Porte van de Vereni ging Eigen Huis. De rente van hypotheken wordt bepaald door het rende ment op tienjarige staatsobligaties. Veel aandeelhouders heb ben hun stukken de laatste maanden verkocht en zijn in de veiliger obligaties gestapt. Obligaties zijn daardoor duurder geworden, maar het rendement dat erop gemaakt wordt, is gedaald. Daardoor kan de hypotheekrente dalen. Vorige maand verlaagden ING, SNS en Postbank hun hypotheekrente nog. Naarmate het rendement op de staats obligaties daalt of stijgt, worden de hypotheken goedkoper of duurder. Het hypotheektarief wordt ook bepaald door de he- vige concurrentieslag tussen banken en andere hypotheek aanbieders in Nederland. In Nederland staat voor 587 miljard aan hypotheken uit. Er wordt trouw afbetaald. De betalingsachterstand bedraagt slechts 650 miljoen euro, dat is een schijntje. Bovendien is er sprake van hoge overwaarde van meer dan 900 miljard in Ne derland. De banken hebben zekerheden genoeg. Al mijn geld staat bij één bank. Is dat veilig? Tot nu toe wel. Geen enkele in Nederland actieve bank wordt momenteel bedreigd door een faillissement. Veel men sen hebben al hun geld op één bank staan: spaarrekening die gekoppeld is aan de hypotheek, het gewone spaargeld, levens looprekening, spaarrekeningen voor de kinderen, tegoed van de bedrijfsspaarrekening, beleggingsrekening. Wat er buiten de garantieregeling (eerste 20.000 euro volledig, 90 procent voor het overige tot een maximum van nog eens 20.000 eu ro, per persoon dus dubbel bij en/of rekening) in geval van faillissement vergoed wordt is sterk afhankelijk van de waar de van de bezittingen en de hoogte van de schulden van de bank. Dé curator bepaalt uiteindelijk hoeveel er buiten het gegarandeerde deel wordt uitbetaald. Effectenbank Van der Hoop ging in januari 2006 failliet. De 1500 klanten die teza men voor 150 miljoen euro hadden ingelegd, hebben 75 pro cent teruggekregen. Moet ik mijn geld spreiden over meerdere banken? Geen bank die dat zal adviseren, want ze zijn doodsbenauwd dat de klanten met hun geld vertrekken. Ook De Nederland- sche Bank niet, want die blijft neutraal. Ofschoon het veel rompslomp is (beleggingsprofiel opnieuw invullen, langs de bank met je paspoort vanwege de Wet Identificatie bij Dienstverlening) is het raadzaam. Geld dat 'vast' staat (depo sito's, aan hypotheek gekoppelde spaarrekening) moet blij ven staan, de rest kan gespreid worden over andere banken. Wie in de grensstreek woont kan ook naar Duitse of Bel gische banken overstappen. Sparen bij drogisterij het Kruid vat (7,5 procent rente de eerste zes maanden) wordt door Ne- derlandsche Bank niet aangeraden. In Nederland zijn veel buitenlandse financiële instellingen ac tief Een volledige lijst staat op de website van De Nederland- sche Bank, www.dnb.nl. Voor deze banken en instellingen die in Nederland vanuit een bijkantoor werken, geldt de de positiegarantieregeling die in hun eigen land van kracht is. Is die beperkt, dan kunnen ze deelnemen aan een aanvullende regeling in Nederland. Heeft de kredietcrisis gevolgen voor mijn pensioen? Dat kan. De effectenbeurzen staan wereldwijd laag door de kredietcrisis. Daardoor slinkt het vermogen van de pensioen fondsen en kan de dekkingsgraad in gevaar komen, net als in 2003 na de internetbubble. Lage rendementen en hoge infla tie vormen nu een gevaarlijke cocktail. Een lage dekkingsgraad betekent dat de pensioenen niet (vol ledig) mee kunnen stijgen met de kosten van levensonder houd. Pensioentrekkers kunnen er dus in koopkracht op ach teruit gaan. Vanaf januari 2009 moeten de pensioenfondsen hun klanten elk jaar laten weten of hun pensioen waardevast is. Is de dek kingsgraad van een pensioenfonds lager dan 105 procent, dan moet dat aan De Nederlandsche Bank gemeld worden. Die stelt eisen aan het buffervermogen van de pensioenfond- Staac mijn baan op het spel? Dat weet je nooit. Alleen kan de kredietcrisis daar wel een handje bij helpen. Bedrijven die nauwelijks meer leningen kunnen krijgen bij de bank, of alleen tegen hoge rente, wor den mogelijk gedwongen hun kosten te verlagen. Personeel is meestal het eerst de klos. Nu de economie wereldwijd af koelt, is het bepaald niet uitgesloten dat de werkloosheid in Nederland voor het eerst sinds jaren weer toeneemt. Waf nu: stilzitten en wachten tot het over is? Om de dooie dood niet. Boodschappentassen in de auto - hoera, benzine wordt goedkoper dankzij de crisis! - naar de winkel en shop till you drop. Het grootste gevaar is nu dat de consument op z'n portemon nee blijft zitten. Daar is volstrekt geen reden voor. De koop kracht blijft ook volgend jaar behoorlijk op peil. Bovendien zitten we met z'n allen op een berg gespaard geld van 311 mil jard euro. De enige manier om de economie draaiend te houden is: geld uitgeven. Dus grote verlanglijstjes voor Sinterklaas, kerst bomen die onder de cadeaus bezwijken, uitgeven dat geld! Crisis? Welke crisis? Nederland kan wel tegen een stootje, zegt Michiel Vergeer, topeconoom van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de geldcrisis. Die heeft volgens hem nog het meeste weg van een potje pokeren. Maar ook hij heeft geen glazen bol. door Joep Trommelen j asond j fmamj j a '04 2005 Consumentenvertrouwen Koopbereidheid 2006 2007 2008 infographic: CvW Bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10