'Hier wil je toch bij horen?' Studie naar overlast door kippenmest Opnamen in museum Kerken verlenen noodhulp Winnend Thoolse duikteam is op zoek naar versterking. Mogelijk nieuwe regels nodig na vliegenplagen op diverse plaatsen. Vier Vlissingse geloofsgenootschappen sluiten pact. 4 kilo crHMIDERKARBONAOE KUIKENFILET versKS^-u, HACHEESUCADE K,lo 3.98 DRUMSTICKS 2 kilo 3.98 overige reclames zie in de winkels www.maros.nl B PZC Dinsdag 30 September 2008 25 door Rob Paardekam THOLEN - Met de kwaliteit van het duikteam van de Thoolse brand weer zit het wel snor, maar de kwantiteit kan wat beter. „We heb ben nu zeven mensen", zegt team leider Tino Bras. „En dat is eigen lijk iets te weinig." De Thoolse brandweercommandant Koos de Feijter heeft goede hoop dat hij snel een paar nieuwe mensen vindt. „Wie wil er nou niet bij zo'n winnend team horen?" De Feijter doelt op de triomftocht van het Thoolse team tijdens het onlangs gehouden landelijke kam- 'Deze jongens hebben een enorme gedrevenheid en prestatiedrang' ■pioenschap in Vianen. In voor gaande jaren werd het Thoolse duikteam vierde, derde en twee maal tweede en die stijgende lijn werd dus doorgezet. Een oefening waarbij meerdere mensen uit het water gered moesten worden, werd nagenoeg perfect afgewerkt. Waarom de Thoolse duikers zo goed zijn? „Tja, geen idee", zegt teamleider Bras bescheiden. De Feijter heeft wel een idee. „Het i heeft te maken met consequent en goed oefenen. En bovendien heb ben deze jongens een enorme ge drevenheid en prestatiedrang." De meeste van de zeven mannen uit het duikteam zitten ook nog bij de 'gewone' blusgroep van Tho- len. En aangezien beide disciplines hun eigen oefening vragen, bete kent dat een dubbele belasting. Tel daar de ongeveer twintig uitruk ken van het duikteam per jaar bij op (soms ook als achtervang voor bijvoorbeeld Goes) en je weet dat er heel wat tijd in gaat zitten. „Het is soms best zwaar", geeft Bras toe. „Toch heb ik nog geen moment spijt gehad van mijn keuze om ze ven jaar geleden, toen het duik team werd opgericht, mee te gaan door Theo Ciele DOMBURC - Een ambtelijke werk groep van de Zeeuwse gemeenten en de provincie bekijkt welke pro blemen het uitrijden van kippen mest veroorzaakt en welke afspra ken gemaakt moeten worden om overlast tegen te gaan. Aanleiding is de vliegenplaag die een deel van Koudekerke onlangs trof In de zeeheldenbuurt regende het twee weken geleden klachten nadat op een naburig perceel aan de Duinstraat natte kippenmest was uitgereden. Burgemeester en wethouders van de gemeente Veere beloofden in eerste instantie extra regels op te stellen. De wetge ving schrijft voor dat de uitgere den mest binnen 24 uur onderge werkt moet worden. Dat alleen blijkt niet altijd voldoende om overlast tegen te gaan. Regels over bemesten in relatie tot afstanden tot woningen en de windrichting zijn er bijvoorbeeldniet. De gemeente Veere vindt het nu toch verstandiger om niet op ei gen houtje regels uit te vaardigen. draaien. Dat we tijdens die landelij ke wedstrijd ook steeds heel goed worden beoordeeld, maakt het al leen maar mooier." Zoals gezegd bestaat het duikteam uit zeven leden en dat is te weinig. Uitrukken doen ze met minimaal vier duikers, dus als er een paar op vakantie zijn en één ziek is er al een probleem. „Tien mensen zou Liever probeert men in de provin cie alle gemeenten op één lijn te krijgen. De eerste stap is het probleem in kaart brengen. Koudekerke was niet de enige plaats waar kippen mest voor vliegenoverlast zorgde. Campinggasten op De Stelleplas in Heinkenszand moesten begin augustus ook de vliegen van zich af slaan. De ambtelijke werkgroep die zich nu over het probleem buigt, be staat overigens al jaren en advi seert de Zeeuwse gemeenten over het mestbeleid. Daarbij wordt ook nadrukkelijk het belang van de agrarische sector in het oog gehou den. De boerenorganisatie ZLTO zal dan ook betrokken worden bij het formuleren van adviezen aan de gemeenten voor het treffen van maatregelen. Het is overigens aan de afzonderlij ke gemeenteraden in Zeeland om aanvullende regels voor het ge bruik van kippenmest in het leven te roepen. De vliegenplaag in Koudekerke is aanleiding voor een ambtelijke werkgroep om te bezien of er nieuwe regels voor het gebruik van kippenmest nodig zijn. OUWERKERK - Anno, de organisatie van de landelijke Week van de Ge schiedenis, maakt morgenmiddag filmopnamen in het Watersnood museum van Ouwerkerk. Een museummedewerker han teert eveneens de camera. Een Schouwse opa die het verhaal van de Ramp aan zijn kleinkind ver telt, wordt op dvd vastgelegd. An- Uw Weydeland kaasspecialist Dé kaaswinkel in Goes! Ruim assortiment Hollandse en buitenlandse kaasspecialiteiten, salades, wijnen, versgebrande noten en zuidvruchten. Voor kerstpakketten, kijk op: www.weydeland-goes.nl G. Kooijman Kreukelmarkt 5 4461 HW Goes Tel./fax (0113)220 500 Email info@weydeland-goes.nl ideaal zijn", stelt gemeentelijk com mandant De Feijter, die op zoek is naar nieuwe mensen. Die hoeven op zich nog helemaal niet te kun nen duiken. „We leiden ze hele maal op", aldus De Feijter. Wonen en/of werken in Tholen-stad is wel een vereiste. „Want de regel is toch wel dat je binnen drie minu ten op de kazerne bent." no schiet alvast plaatjes voor de te levisie-uitzending op zaterdag 18 oktober, als in Amsterdam de 'Week van de Geschiedenis-prijs' wordt uitgereikt. Het museum is - samen met negen andere geschie denisprojecten in het land - geno mineerd voor deze prijs. De diver se opnamen worden morgen tus sen 14.00 en 14.30 uur gemaakt. VLISSINGEN - Vier geloofsgenoot schappen in Vlissingen slaan de handen ineen waar het gaat om het verstrekken van noodhulp aan inwoners van Vlissingen. De Rooms-katholieke Parochie Zuid Walcheren, de Protestantse Gemeente Vlissingen, de Zeven- de-dags Adventisten en het Leger des Heils Korps Walcheren heb ben gisteravond tijdens een verga dering van de Raad van Kerken daarover een convenant gesloten. De genootschappen worden regel matig benaderd door maatschappe lijke organisaties met de vraag of ze financieel kunnen bijspringen om iemand in nood te helpen. Het gaat dan om mensen die bij de re guliere instanties niet terecht kun nen. In het convenant is onder meer af gesproken dat de hulpvragen voortaan binnenkomen op één te lefoonnummer. Die telefoon wordt om toerbeurten beheerd. Op verzoeken tot honderd euro mag de beheerder van de telefoon zelf beslissen. Hogere bedragen moeten worden voorgelegd aan minstens twee andere deelnemers. Afgesproken is ook dat het Leger des Heils alleen hulp in natura zal bieden. De kerken hopen met be hulp van dit convenant, de nood hulp beter te kunnen structureren. 40 1 -O o> IRe5mlzater9dag9 GROOTHANDELSKORTING 10 20%, bij afname van 3 kg per vers vleessoort excl. reclames G0ES-00ST Kamperfoeliestraat 85 TEL: 0113 - 220948 De vier leden van het Thoolse duikteam, die de Nederlandse titel veroverden. Vlnr: Tino Bras, Mark Loos, Patrick de Graaf en Siem Jansen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73