Sport Alleen de top twee blijft op zijn plaats de duivenwereld Laagdrempeligheid is kracht van Ladies Run MARATHONWEEKEND msmsmaum Nederlandse vrouwen op WK schansspringen Eerste buitenaardse schaakpartij Acht spelers hebben in alle vier wedstrijden in competitie gescoord. 'REI L S 1 k 8 ik 8 nk 8 lalt 7,5 1 1 Ook Romeijn niet in Kustmarathon Ladies Ryn Liefst 366 inschrijvingen voor eerste Zeeuwse vrouwenwedstrijd. PZC Dinsdag 30 september 2008 35 DEN HAAG - Twee Nederlandse schansspringsters nemen in februa ri deel aan de eerste wereldtitel strijd voor vrouwen. Wendy Vuik (19) en Lara Thomae (15) hebben zich middels het circuit van de Continental Cup geplaatst voor de WK, die van 20 tot en met 28 fe bruari plaatsvinden in Liberec. De vrouwen werken in de Tsjechische plaats hun eerste WK af op 20 fe bruari. Thomae geldt, ook interna tionaal gezien, als een van de grootste talenten in de springwe- reld. HOUSTON - De eerste wedstrijd tus sen een (denk)sporter op de aarde en een tegenstander in de ruimte is een feit. De astronaut Gregory Chamitoff deed gisteren in de ruimte de eerste zet in een schaak partij tegen een groep sterke schoolkinderen in de Verenigde Staten. Chamitoff verblijft op een hoogte van circa 340 kilometer bo ven de aarde. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa heeft een website geopend waarop de partij live is te volgen: www.us- chess.0rg/nasa2008. door Rudy Boogert GOES - Het PZC-topscorersklasse- ment werd op de vierde speeldag danig door elkaar gehusseld, maar de bovenste twee plaatsen bleven intact. Peter van Gorsel (Dauwen- daele) behield de leiding met een half punt voorsprong op Hoessein Bouzambou (RCS). Beiden scoor den dit weekeinde echter niet. Van Gorsel zal dat komende zaterdag ook niet doen, want hij is ge schorst na zijn directe rode kaart tegen Rillandia. Bouzambou kreeg op de tweede plaats gezelschap van Mark Min- derhoud van De Noormannen. De ze van Vlissingen teruggekeerde aanvaller heeft al tien keer ge- scoord. Hij is één van de acht spe lers die dit seizoen nog in alle wed strijden hebben gescoord. Num mer vier Wesley Goud (SKNWK) heeft dat ook gedaan, evenals Mar tin Bal (Krabbendijke), Sebastian la Grand (Hoekenskerke), Domin- que Verlinde (Koewacht), Mariusz Mosiej (Kwadendamme), Adri van hanegem (IJzendijke) en Jimmy Versluis (Dreischor). De stijgers van de week waren Rut- ger van Rossum en Veli Eryürük. Beiden scoorden vier keer in één wedstrijd. Van Rossum deed dat namens Luctor'88 tegen Hontenis- se (6-o-zege), Eryürük maakte zijn kwartet namens Spui tegen Hoede kenskerke (6-2-zege). Het bracht Eryürük op de drempel van vijftig (na)competitiegoals. Zijn 49 doel punten heeft hij voor AZW (43), Terneuzense Boys (1), IJzendijke (1) en nu Spui (4) gemaakt. 1.- Peter van Gorsel (Dauwendaele) 2. - Hoessein Bouzambou (RCS) Mark Minderhoud (Noormannen) 4.f Wesley Goud (SKNWK) 5.$ Marinus Baas (Kloetinge) Rutgervan Rossum (Luctor'88) Adri van Hanegem (IJzendijke) 8.^ DennieleComte(Duiveland) f Arjen Pattenier(Oostkape^|jjjL Sigrel Burnet (Dauwendaele) 11.4- Sebastian la Grand (Hoedekenskerke) t Dominique Verlinde (Koewacht) Mariusz Mosiej (Kwadendamme) klasse goals factor totaal 3A 7 1,5 10,5 2E 5 2 10 ro 4 10 §I:S :'6> 1,5 10 9 1C j 4 2 4A g 1 5A 8 - 1 2E 5 1,5 m7'5 2E 5 1,5 3A 5 1,5 7,5 4A 7 4-1 7 5A 7 7 SB 7 PZC WA 7 duivenjargon voor een duif met een wit-zwart 'kostuum' - zit en vliegt op het hok van Nicky Schot anus. Hij komt eveneens uit Mid delburg en is niet de eerste de bes te. Ook vorig jaar zat de winnende duif van de Lier-competitie name lijk op het hok van Schotanus. Toen was Gijs Baan de winnende 'adoptieouder'. Nicky Schotanus heeft de 'ooievaar' zelf op de Markt in Lier gekocht. „Mijn vrien din Jolenta heeft hem nog uitge zocht. Ze was helemaal kapot van dat wit-zwarte vederpak." Dat vond ook Peter Beekman, die in het verleden nog actief de dui vensport beoefende. Na zijn ver huizing naar een flat heeft hij zijn hobby noodgedwongen moeten opgeven. ZOUTELANDE - Na Wim Padmos heeft zich nog een sterke atleet af gemeld voor de Zeeuwse Kustma rathon. Rotterdammer Jeroen Ro meijn laat zaterdag verstek gaan, omdat hij te veel last heeft van een blauwe teen. Romeijn heeft een persoonlijk re cord op de halve marathon staan van 1.12.28. Ook zijn streekgenoot Folkert van der Krol heeft afge zegd. De atleet uit Barendrecht heeft last van een hamstring. Padmos gaat na overleg met or ganisator Lein Lievense zoals gemeld wel van start in Burgh. Hij zorgt voor een nieuw fenomeen in de Kustmarathon: hij wordt haas. „Gezien de weersvoor spelling kan ik nuttig werk ver richten", denkt de bloemenkwe- ker uit Rockanje. „Het gaat be hoorlijk waaien en dan kan ik de lopers uit de kopgroep uit de wind zetten." Wim Padmos, de nummer twee van 2004 en 2007, loopt de ma rathon zeker niet uit. Hij heeft last van zijn hielen en bepaalt tijdens de wedstrijd waar hij uitstapt. zie voor meer marathonnieuws www.pzc.nl/kustmarathon, met een onder meer een video van Bram de Rijke, de oudste deelne mer aan de Kustmarathon Vrijdag 3 oktober UtaOLsfeg 4 ©tafel? MmiriiS) Itautstaj ©tafep fctoaiPSitooï] SateiKsk g 4 ©tafep 5 kilometer (1 /8e marathon) en 10 kilometer (1/4e marathon) Start en finish in Langstraat, Zoutelande Aanvang 18.00 uur Uw foto's van het marathonweekend kunt u in het fotoalbum zetten op www.pzc.nl vrijdag zaterdag 3 oktober 4 oktober zonuren neerslagkans% ÖÖOd minimumtemperatuur maximumtemperatuur windrichting windkracht (bft) 4 80 8 13 nw 4 5 40 7- 13 zw 4 „Ik vind de Lier-competitie reuze spannend. Iedere week krijg ik de stand van zaken per e-mail van Willy Huige. Het bleef echt span nend tot het laatste concours." Willy Huige: „Het niveau van de Nicky Schotanus: 'Mijn vriendin was helemaal kapot van dat wit-zwarte vederpak' Lier-duiven gaat omhoog. Zaten we het afgelopen jaar op vijftig procent prijsvliegers; in 2008 was dat zestig procent. Er zijn schijn baar liefhebbers die weten wat ze kopen. Al zijn er ook bij die met duiven thuiskomen die nog geen platte prijs vliegen." door Roeland van Vliet GOES - Het bijprogramma van de Kustmarathon dijt flink uit. Naast de Wandelmarathon, de MTB- tocht en de Kidsrun is er nu ook nog een Ladies Run. Vrijdagavond gaan meer dan 300 vrouwen van start op de 5 of de 10 kilometer, voor een laagdrempelige kennis making met het fenomeen 'hard loopwedstrijd'. De idee van een prestatieloop voor alleen vrouwen is niet nieuw. In Hilversum was bijvoor beeld al eens een druk bezette La- dies Run; in Nijmegen is er sinds 2003 de minstens zo populaire Ma- rikenloop, waarbij dit jaar meer dan 7000 vrouwen aan het ver trek verschenen. Onder hen waren de uit Zeeland afkomstige Irma Heeren (derde plaats) en oud-wielrenster Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel (zesde). Lenie Lievense, die samen met haar man Lein van begin af aan betrokken is bij de organisatie van de Kustmarathon, deed in mei zelf ook mee aan het evenement in Nijmegen. Ze keerde zeer enthousiast terug naar Zoutelande. „We zijn daar met een groep van zes vrouwen heen gegaan en hadden een bij zonder leuke dag. Wij dachten toen: waarom doen we ook niet zoiets op de dag voor de Kustma rathon? We hebben op vrijdaga vond immers toch al alle facilitei ten daarvoor." Zo gedacht, zo gedaan. En eigen lijk meteen nadat de inschrijving was geopend, liep het storm. Lie vense: „Met 150 deelneemsters wa ren we al heel tevreden geweest. Maar daar gingen we al heel snel overheen. Toen we vervolgens door onze startnummers heen wa ren - we hadden er 300 besteld - hebben we op de rem getrapt. Bij het aantal van 366 hebben de in schrijving maar gesloten. Het ging door de mond-tot-mondreclame zó hard..." Lievense, die zelf ook meedoet, weet dat de laagdrempeligheid de verklaring voor het succes is. „Er zijn steeds meer vrouwen die gaan hardlopen, maar die voelen er vaak niet zo veel voor om aan een gemengde wedstrijd mee te doen. Bij de Ladies Run is er ei genlijk geen drempel: de deel neemsters kunnen gewoon eens proeven aan het lopen van een wedstrijd, met vrouwen onder el- 'Liefst had ik de hele organisatie in handen van vrouwen willen hebben' kaar. En als ze niet willen opval len door als laatste te finishen, kunnen ze gewoon meedoen aan de 5 kilometer." De deelneemsters aan de 5 en de 10 kilometer gaan namelijk tegen- lijk van start: om 18.00 uur om de Langstraat in Zoutelande. Alle 366 vrouwen lopen via het fietspad (onderaan de duinen) richting Westkapelle. Degenen die voor de 5 kilometer gaan, betreden ter hoogte van de De Bucksweg het strand om over het echte mara thonparkoers terug te keren naar Zoutelande. De anderen draaien pas bij Westkapelle om. Lievense: „Door nog een stuk strand mee te pakken, krijgen de deelneemsters toch een beetje het gevoel mee van hoe het is om aan de Kustmarathon mee te doen. Daarom ligt er vrijdagavond ook al een zandbergje in de Langst-', raat, waarop iedereen finisht. In voorgaande jaren werd dat zand er pas op zaterdagochtend gestort, maar nu doen ze het voor ons al eerder." Een beetje jammer is dat Lievense daar mannen voor moet inschake len. „Liefst had ik de hele organisa tie in handen van vrouwen willen hebben", bekent ze. „En dat er na afloop bijvoorbeeld een bandje stond te spelen, die helemaal uit vrouwen bestaat. Maar dat is net niet helemaal gelukt. Maar nog al tijd worden alle posten onderweg - ook de EHBO-posten - 'be mand' door vrouwen." Mannen zijn overigens wel van harte welkom om de vrouwen in en rond Zoutelande aan te moedi gen. En om hen alvast een idee te geven van hoe het eraan toe zal gaan, laat Lievense weten dat een vrouwenwedstrijd zich kenmerkt door 'onnoemlijk veel geklets'. „Presteren is namelijk niet belang rijk. We hebben ook maar drie prijzen, omdat we geen afzonder lijke categorieën hebben. Het gaat er gewoon om dat iedereen een leuke avond heeft. En dat zal op deze manier wel lukken." Natuurlijk hoopt Lievense wel dat er op den duur meer vrouwen aan hardloopwedstrijden gaan meedoen. „Ze moeten bij ons het gevoel krijgen dat dat best leuk is. En dan zou het aardig zijn als ze zich ook eens een keer voor een 'gemengde' loop aanmelden, mis schien zelfs wel de Kustmara thon." Daaraan doen dit jaar 148 vrou wen mee. Vorig jaar waren dat er 104.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53