La Vie en Rose maakt Zaesand 'Terneuzen ontwricht detailhandel' Niet meer de deur uit voor nieuw paspoort Tekort aan technici in regio dreigt Celstraf voor Sluise oplichter Grootste gemeente legt hypotheek op samenwerking in regio. Goeiemorgen Travestiegezelschap wil meer optreden in centra voor ouderen. 22 Dinsdag 30 september 2008 PZC door Conny van Gremberghe HULST - Terneuzen legt met zijn plannen om grootschalige detail handel toe te staan bij de skihal in de Koegorspolder een zware hypo theek op de intergemeentelijke sa menwerking in Zeeuws-Vlaande- ren. Dat stelt burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst. Volgens Mulder zet Terneuzen met zijn plannen om detailhandel toe te staan in de winkelruimten van het complex de deur wagenwijd open voor meer zaken. „Had Terneuzen voet bij stuk ge houden en vastgehouden aan de oorspronkelijke invulling van het complex, dus met sportzaken en vrijetijdsbesteding, dan hadden wij als gemeente nooit bezwaar ge maakt. Dan had Zeeuws-Vlaande- ren er een sport- en leisurecen- trum bij gekregen dat breed gedra gen werd. De zaken in dat cen trum zouden niet bijten met za ken elders. Nu is het een heel an der verhaal. Terneuzen begeeft zich echt op een hellend vlak." Volgens J.F. Mulder komt het ge- krakeel tussen de gemeenten in Zws-Vlaanderen over grootschali ge detailhandel bij de skihal de samenwerking niet ten goede. door Frank van Cooten SLUIS - Bewoners van de zes verzor gingshuizen in de gemeente Sluis hoeven binnenkort wellicht niet meer naar het gemeentehuis voor reisdocumenten. De gemeente wil de aanvragen bin nen de muren van de verzorgings huizen gaan behandelen. „Het kost veel bewoners van ver zorgingshuizen veel moeite zelf naar het gemeentehuis te komen. Daarom willen we onze service verbreden door zelf naar de verzor gingshuizen te gaan", zegt een woordvoerster van de gemeente Sluis. Vijftigplus noemt hij zichzelf. Maar stiekem gaat die Vlissinger toch al aardig richting de zestig. En dat is soms te merken. Laatst bijvoorbeeld, toen hij op een woensdagmiddag verschrikt naar de kantooragenda greep en er achter kwam dat hij eigenlijk al drie dagen vakantie had. Gelukkig voor hem hebben zijn col- Volgens Mulder komt het gekra keel tussen de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen over de groot schalige detailhandel de interge meentelijke samenwerking niet ten goede. „Hulst heeft het recht om de eigen belangen te verdedigen. Ook wij hebben plannen. Wij willen die - de verbinding tussen Hulst en Morres - kunnen realiseren. Ter neuzen frustreert dit nu. Wij heb ben met onze bezwaren getracht piketpaaltjes te zetten. Niet meer dan dat", aldus Mulder. De Hulster burgemeester betreurt het dat detailhandelperikelen de intergemeentelijke relatie onder druk zetten in een tijd waar juist intergemeentelijke samenwerking zoden aan de dijk leek te gaan zet ten. „Met onze actie op de emigratie- beurs dit voorjaar en de website Uwnieuwetoekomst hebben we goed gescoord. Ik vind het uniek dat we in korte tijd kans zagen om deze regio de neuzen in een rich ting te krijgen. Gemeenten, zorgin stellingen, onderwijs, het CWI en het bedrijfsleven. Alle partijen schaarden zich achter dit project. Ik denk dat we in Zeeuws-Vlaande- ren beter onze energie kunnen aanwenden om een vervolg op de ze campagne in de markt te zet ten. Het is beter om samen iets goeds op te bouwen dan onderling te kissebissen", benadrukt de Huls ter burgemeester. Er moet echter nog heel wat gebeu ren voordat het zo ver is. Zo moe ten nog afspraken worden ge maakt met de zes verzorgingshui zen en schrijft het gemeentebe stuur alles nog op in een plan van aanpak. Het college van burge meester en wethouders besloot in de wekelijkse collegevergadering in te stemmen met de verdere uit werking van het plan van aanpak dat waarschijnlijk in december ver schijnt. Het college maakt ook een plan van aanpak met uitvoeringspro gramma voor de economische ver sterking van de stad Sluis. Tip? redactie@pzc.nl lega's de grappen erover inmiddels gestaakt. Tot gisteren. Ineens werd iedereen toch weer aan die hilariteit herinnerd, toen diezelfde Vlissinger met een vrolijk 'goeiemorgen' het kantoor binnen liep en even vrolijk werd begroet door zijn jongere collega. „Je weet toch wel dat je vandaag je ouwe lullen-dag hebt, hè?" door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Daar gaan ze weer. Voor de zoveelste keer. Vechten te gen het vooroordeel. Nog maar eens uideggen dat hun travestiere vue La Vie en Rose niets met vul gaire praktijken te maken heeft. „Man, als ik naakt op de bühne sta, lust jij zes weken geen varkens vlees meer! Mij niet gezien, hoor. Ik houd mijn kleding keurig aan", zegt artiest Liza Richards uit Sas van Gent met een knipoog. Liza, zijn echte voornaam is Ri chard, viert zaterdag n oktober in de Sasse Vlaanderenhal met zijn collega's de tiende verjaardag van zijn geesteskind; een travestie show met livemuziek, zang en dans. Richard toerde jarenlang door Duitsland, het Mekka op tra- vestiegebied. „De travestie is in Berlijn ontstaan, vandaar dat het in Duitsland zo groot is. Toen we er in 2005 tot beste travestieshow werden uitgeroepen, vond ik het genoeg. Ik was het vele reizen en door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Meer dan 1200 leerlin gen volgen momenteel een techni sche opleiding van het ROC Wes- terschelde, maar dat is lang niet voldoende om aan de vraag naar geschoolde technici in de nabije toekomst te voldoen. Dit stelt alge meen directeur Toine Huijsmans van het ROC. Het dreigend tekort aan goede werknemers is voor be drijven in de regio en de overheid aanleiding om zich gezamenlijk in te zetten om gekwalificeerd perso neel te krijgen en te houden. De inspanningen richten zich op de instroom van nieuwe medewer kers, het vasthouden van het hui dig personeel en het voorkomen het leven in een auto spuugzat. Het liep gewoon te goed. We speel den in België, Duitsland, Zwitser land... ik werd er op een gegeven moment helemaal gestoord van. Als ik thuiskwam, moest ik mijn katten vertellen wie ik ook alweer was." Samen met zijn partner en mana ger Peter Kienhuis kwam de Am sterdammer zes jaar geleden in Sas van Gent terecht. Daar is hun act inmiddels volledig geaccepteerd. Niemand die zegt dat Liza maar een hysterische kerel in een jurk is, niemand die er nog gek van op kijkt als Richard met een baard van vier weken in de supermarkt 'Wij doen aan travestie, zonder t. Dat staat alleen maar voor verkleden' vrolijk als Tante Lizzy wordt aange sproken. Ook al gaat na de show de schmink er af en is Liza na een optreden gewoon weer Richard. „Het is een act, niets meer en niets minder", vertelt Kienhuis. „De mensen van La Vie en Rose raken van uitstroom van ouderen. Deze thematiek wordt door Dow Bene lux vrijdag 10 oktober aan de orde gesteld tijdens een werkbezoek van de statencommissies Ruimte en Ecologie en Economie. Dow zal overigens de gelegenheid te baat nemen om de Statenleden te infor meren over de plannen van het be drijf om in westelijke richting te groeien, het verzet van het bedrijf tegen een mogelijke verzilting van De Braakman en ontwikkelingen op en rond het Valuepark Terneu zen. Dow is flink aan het lobbyen de voorbije weken. Eerder werden GS en het college van B en W van Terneuzen over de bedrijfsplan nen geïnformeerd. er niet seksueel opgewonden van om in een jurk rond te lopen, in te genstelling tot travestieten. En juist die figuren zie je bij program ma's van bijvoorbeeld Paul Jam- bers. Waarna wij weer tegen het vooroordeel mogen vechten. Wij doen aan travestie, zonder t. Dat staat alleen maar voor 'verkleden'. En dat doen wij zo goed moge lijk." Zelfs zo goed, dat vooral heterosek suele mannen travestie 'erg interes sant' vinden. Kienhuis: „Dat komt omdat wij er veel voor moeten doen om er als vrouw uit te zien. Daar zijn we zo precies mee bezig, dat we een supervrouw creëren. Dat er beneden nog wat hangt, is dan nog bijzaak. Een travestie show is honderd procent illusie." Het zal volgende week zaterdag niet anders zijn. Alle hoogtepun ten uit tien jaar La Vie en Rose pas seren de revue. Marilyn Monroe, Evita, Liza Minelli én Ciske de Rat (vertolkt door Richards zoon Doron) worden zo gedetailleerd neergezet, dat ze zelf zouden gelo ven dat ze ooit in Sas van Gent zijn geweest. En dat valt breed in de smaak, roepen Kienhuis en Ri chards in koor. „Wij doen sinds een jaar ook regelmatig shows in verzorgingscentra. De ouderen rea geren ontzettend enthousiast. De dankbaarheid die je krijgt als je een oud liedje brengt, de opfleu rende gezichten van dementeren de mensen... dat is werkelijk prach tig. Jammer genoeg is het budget van de meeste verzorgingshuizen klein. Daarom hebben wij de La Vie en Rose Foundation opge richt", vertelt Kienhuis. De artiesten van La Vie en Rose treden via de foundation tegen kostprijs op. Althans, dat is de be doeling. „Eigenlijk willen we dat de verzorgingshuizen helemaal niets hoeven te betalen. Maar he laas komt het bedrijfsleven niet over de brug. Na een jaar lobbyen mag je toch stellen dat dit een heel trieste constatering is. Maar we ge ven niet op. We richten onze pij len nu maar meer op de particulie ren." Tijdens de jubileumshow wordt er een beroep gedaan op al le bezoekers om de foundation fi nancieel een steuntje in de rug te bieden. De show begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.00 uur open. Reserveren kan via telefoon nummer 0115-450030 en www.cestlavieenrose.com. DEN HAAG - Een 24-jarige man uit Sluis is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot acht maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, we gens oplichting en verduistering. Hij had als bestuurder van de jeugdsoos in Aardenburg van de Stichting Welzijn West Zeeuw- sch-Vlaanderen twee jaar geleden 1850 euro verduisterd. Ook had hij advertenties op internet geplaatst waarin hij - tegen betaling vooraf - computers 'te koop' aanbood. Drie kopers die hadden betaald, kon den naar hun aankoop fluiten en waren ook hun geld kwijt. In to taal ging het daarbij om 2096 euro. Een jaar geleden veroordeelde de Middelburgse politierechter de man tot 180 uur werkstraf. /JEüm ALMANAK Liza Richards

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46