Travalje in beeld gebracht De slekken aoten de mêêste slao op Dinsdag 30 september 2008 PZC De travalje van smede rij Sommeijer in Oude- lande foto collectie Hans Lin- denbergh Wie weet nog wat een tra valje is? Ouderen herinneren zich nog dat de houten constructie gebruikt werd om paardenhoeven te" be slaan, maar vooral de jonge re generaties hebben daar geen idee van. Daar wil de pas opgerichte stichting Vrienden van de Travalje ver andering in brengen. door Joeri Wisse De verdwenen hoefstallen terug in het straatbeeld en schoolkinderen vertel len over hoe een knol vroeger werd be slagen. Dat zijn twee doelen waarmee Wirn Noordermeer, voorzitter van de stich ting, de travalje nieuw leven wil inblazen. Het balletje begon in 2006 te rollen. Oud-leraar Noordermeer, nu 84 jaar oud, streefde naar een inventarisatie van alle travaljes in provin cies. Twee jaar later is dat doel gehaald. „We we ten nu waar ze staan en in welke staat ze verke ren. Dankzij de Noord-Bevelandse gemeentear chivaris John van Haver zijn ze ook in beeld ge bracht. Van bijna alle travaljes zijn foto's die op de website te zien zijn." Noordermeer wil nu een stapje verder gaan. „Graag zouden we een overzicht willen heb ben van verdwenen exemplaren. Ook verhalen over travaljes zijn welkom. Daar hebben we weer de hulp van de mensen bij nodig." De Vrienden van de Travalje willen ook acte de présence geven op dorpfeesten. „Dat zijn voor ons dé gelegenheden om te laten zien hoe een travalje werd gebruikt." Het gaat er Noor dermeer niet enkel om de functie te demon streren. „Vroeger was de hoefsmid zelf een hele bezienswaardigheid. Alle kinderen kwamen kij ken, je moest oppassen dat je daardoor niet te laat op school kwam", herinnert hij zich. De stichting wil uitgroeien tot een vraagbaak en haar kennis ter beschikking stellen aan bij voorbeeld dorpsraden die een travalje terug wil len in het straatbeeld. Dat gebeurde onlangs in Noordwelle op Schouwen-Duiveland. Noorder meer is blij met het resultaat. „Het is één van de mooiste in Zeeland." Ronduit trots is hij op de hoefstallen in de dorpen van de gemeente Borsele. „Die zijn heel kundig gerestaureerd." Heel wat enthousiastelingen, waaronder een hoefsmid, een eigenaar van een mobiele traval je en een docent houtbewerking, hebben dien sten aan de Vrienden van de Travalje aangebo den. Noordermeer is verheugd over de belang stelling, zeker omdat hij gezien zijn leeftijd niet al te veel taken voor de stichting op zich kan nemen. Een grote wens van hem is gastlessen te mo gen verzorgen op scholen. „Ik praat al met ie dereen over travaljes. Nu ik een mooi schaalmo del gevonden heb bij het gemeentearchief in Goes, kan ik ook aan schoolkinderen goed la ten zien hoe er gewerkt werd." Wie mee wil helpen met de inventarisatie van (verdwe nen) travaljes of meer informatie wil over de stichting Vrienden van de Travalje kan kijken op www.travalje.eu; mailen naar travalje@zeelandnet.nl of contact opnemen met voorzitter Wim Noordermeer. Zijn adres: 's Graven- polderseweg 9, flat 501, 4462 CD Goes. Telefoon: 0113-218214 door Rinus Willemsen Zeg, die struuken dao zien d'r ook maor aordig uut, zegt 'n vrouwe die langst komt mee 'n collectebusse. En ze wiest naor drie struukjes die 'n èndje vèder in m'n 'of staon. Ze zien d'r inderdaod mao èrme- tierig uut. Gêên sieraod voo m'n 'of, dienk 'k. Het is maondagaovund. Net nao d'n eeten wil nog wel 's in d'n 'of gaon om 's eventjes 'n paor kappen mee d'n 'ouwêêle te geven. De zonne 'eit dan 'êêlen dag op de grond geschenen en dan is 't wel even lekker om in de losse grond te gaon kappen. „Je moet de vuulte gêên kanse ge ven, joengen", zei m'n ouwe buurman vroeger altiid. En daomee bedoelende die da je eigenlijk ielke weke wel even mee d'n kapper de grond most omkeren. „Je moe de vuulte 'n slag voo ziin", da zei tie ook nogal 's een kêêr. Al die uut- spraoken kommen noe weer in m'n gedachten, want 't is inderdaod waor: Joeng geléérd is oud gedaon. Awel die vrouwe die stoeng dan vorige weeke an de voordeure te bellen en mao bellen. Toen a t 'r nie wier opengedaon, docht ze bie d'r eihen: „Dan gaon 'k maor 'n kêêr langst achter kieken, want 'k lööpen per slot van rekenieng vanao- vund mee 'n busse voo 't gehandicapte kind. En da doen 'k dan wel vanaovond, maar 'k kom men daorom nii twii kêêr." (En daor ao ze nog gliek in ook, ee?) Toen 'k ze zag ankommen docht ik bie m'n eihen: „Ohn, weer 'n busse. 't Ouw nie op." Maor eihenlijk moe je zó nii dienken, wan 't is toch altiid wee schöóne dat 'r ménsen binnen die udder bekommeren om de zurgen van 'n an der. Zó is 't toch ook ee? Want 'n gehandicapt kind is nii niks 'óór joengers. En dan kan je wel zeggen: „Me betaolen toch allemao a genoegt be- lastieng." Mao zö is 't nii ee. 't Gaot om 't ge- baor. Begaon ziin mee je medemèns. Alli dan mao. Ze steekt die busse onder m'n neuze en dan trekt ze 'n schère af. Da ze an de voordeure stoeng te bellen. Da ze docht, dan 'k toch wel thuus zou ziin en dat de maondag toch eihenlijk wè de beste dag van de weke is om mee 'n busse langst de deuren te gaon. Binst a ze zö dr ver'aol staot te doen, schiet ik uut m'n klompen en stek ker nao de keuken om 'n portemonnee. As t'r 'n euro in de busse rienkelt, zegt ze: "Alli, merci ee," en binst kiekt ze zö 's deu d'n 'of Jao eur man Harry 'ieuw d'n 'of ook nogal an kant. En slao dat ze 'aon. Zukke kroppen. (En ze gebaort mee d'r 'annen te gróótte van 'n etensbord.) 't Was a joaren geleejen, dat ze zövee slao in d'n 'of gad 'aon. 'k Zei vanmorgen nog tegen Har ry: M'n èn nog nóóit zóvee slao geten as van 't- jaor." Nou docht ik bie m'n eigen, da kan ik noe nii zeggen. Bie mii 'èn de slekken de mêêste slao opgevreten." „En wa binnen dat dao?" vraogt ze in 't weg- gaon. Ze wiest nao drie struukjes die eigenlijk al udder blad laoten vallen 'èn. Ze stoengen daor in de buurte van m'n slao. 't Moager ènde van m'n 'of, zank mao zeggen. „Da binnen jenie- vers", zeg ik. „Dien vint op de markt die ze ver kocht, zei da teminste. En ook da ze vee droe gen. Mao die zei nii in welk jaor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32