Vertrek driemanschap is einde van tijdperkje Strengere eisen aan kerncentrales Lezen en schrijven 2 Dinsdag 30 september 2008 PZC Kabinet stelt Tweede Kamer wijzigingen Kernenergiewet voor. MARLEEN BLOMMAERT Sommige woorden haat ik. Ik haat woorden die een sluier over de werkelijkheid leggen. De waarheid bedekken. Vo rige week kwam ik zo'n woord tegen: 'Laaggeletterden'. De krant meldt dat er in Zeeland zo'n 65.000 van zijn. De krant rekent uit dat dat dertien procent is. Een geval van laag- gecijferdheid, want op een bevolking van 380.000 is dat name lijk zeventien procent oftewel één op de zes. Eén op de zes Zeeuwen is laaggeletterd. Dat er problemen waren in het on derwijs had ik al gemerkt, maar één op zes? En wat is' laaggeletterd? Ik leerde dat er analfabeten waren. Twee soorten. De soort die nog nooit letters of school gezien hadden. De echte analfabeten zo gezegd. En de functionele anal- Het woord fabeten. Dat zijn mensen die 1 wel wat losse woordjes kunnen laaggeletterd lezen, maar geen brieven kun- misleidt nen 'ezen> 'aat Staan schrijven. Ze kunnen niet voldoende uit de voeten met de geschreven taal om zich er zelfstandig in te kunnen redden. Ze kunnen geen eenvoudige tekst lezen en die begrijpen. Het woord 'laaggeletterd' misleidt. Het wekt de indruk dat er twee soorten mensen zijn: de hooggeletterden (zeg maar de mensen met meters boekenkasten, schrijvers) versus de laagge letterden (eigenlijk dus de gewone mensen). Niets is minder waar. Analfabetisme is een drama voor mensen, maar ook voor een maatschappij. Zeker als het om de aantallen zou gaan die in Zeeland genoemd worden. Wat voor gemeenschap kan zich veroorloven om een zesde van zijn bevolking niet op een normale manier te laten deelnemen aan het maatschappelijk leven? Moord en brand schreeuwen over rellen en heropvoe dingskampen en onopvoedbare jeugd. Misschien kunnen we de aandacht beter verleggen naar leren lezen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111 454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur' Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (P5) (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie ANALYSE door Rolf Bosboom Met Ruud van Meijel ver trekt binnenkort opnieuw een vooraanstaande speler in het Zeeuwse culturele veld. De laatste jaren hadden ze er een mooie traditie mee opgebouwd. De directeu ren van De Vleeshal, het Zeeuws Museum en het Zeeland Nazomer festival hielden op een van de eer ste vrijdagen van het jaar een nieuwjaarsreceptie, waarvoor de complete Zeeuwse cultuurwereld werd uitgenodigd. Die gaf daar ook massaal gehoor aan en dus stonden Rutger Wolfson, Valen- tijn Byvanck en Ruud van Meijel, als de toonaangevende Grote Drie, jaarlijks gereed om de rest van de sector de hand te drukken. Het is grotendeels toeval, maar bin nen een tijdsbestek van enkele maanden zwaaien ze alle drie af. Wolfson werd al eerder dit jaar de finitief benoemd als directeur van het International Film Festival Rot terdam, eind vorige week werd be kend dat Byvanck directeur wordt van het nog te vormen Nationaal Historisch Museum in Arnhem en nu is ook duidelijk dat Theaterpro ductiehuis Zeelandia en het Zee land Nazomerfestival verder moe ten zonder Van Meijel. Helemaal toeval is het niet. Duide lijk was dat geen van hen tot de pensioengerechtigde leeftijd op zijn post zou blijven. Daar zijn ze het type niet voor en bovendien hebben ze daarvoor te veel in hun mars. Vroeg of laat zou er een over stap naar een andere, ongetwijfeld prestigieuzere functie komen. In dat opzicht heeft zowel Wolfson als Byvanck de hoofdprijs in de wacht gesleept. In het geval van Van Meijel ligt het toch wat an ders. Hij vertrekt zonder dat hij, zo zegt hij, uitzicht heeft op een nieuwe betrekking. Toch zal ook hij - binnen of buiten de cultuur wereld - zonder al te veel moeite wat anders vinden, want de afgelo pen jaren heeft hij zijn kwaliteiten als organisator afdoende bewezen. Hij geldt als een veeleisende perfec tionist, die zich vaak met de klein ste details bemoeit en zich zeer kan opwinden als zaken anders lo pen dan de bedoeling is. Het heeft er wel voor gezorgd dat het Nazo merfestival een van de strakst ge organiseerde evenementen is. Zijn vertrek komt op een 'natuur lijk' moment, aan de vooravond van een nieuwe, vierjarige subsi dieperiode. In financieel opzicht is de toe komst van het Nazomerfestival sinds kort veiliggesteld. Ook de af gelopen jaren slaagde Van Meijel erin heel veel geld voor zijn organi satie los te weken bij overheden, fondsen en bedrijfsleven. Onder zijn leiding is het festival ook uitgebouwd tot Theaterpro ductiehuis Zeelandia, met twee rei zende producties per jaar. Sinds 2007 beschikt Zeelandia over een eigen onderkomen in Middelburg, inclusief repetitieruimte, kantoren en logeergelegenheid voor acteurs. Het zijn zaken die voornamelijk op het conto van Van Meijel kun nen worden geschreven. Het is goed dat de rest van de orga nisatie van Zeelandia na het op stappen van Van Meijel intact blijft. Vooral het aanblijven van ar tistiek leider Alex Mallems is een vrijwel volledige garantie dat de opzet en het karakter van Zeelan dia en het Nazomerfestival niet wezenlijk zullen veranderen. Hoe dan ook markeert het bijna collectieve vertrek van het drie manschap Wolfson-Byvanck-Van Meijel het einde van een tijdperk- je. Als ook nog Leo Hannewijk van Film by the Sea verkast naar Breda, is de uittocht compleet. Er is dan ineens wel heel veel nieuw bloed nodig. En hoe-moet het nu in januari met de nieuwjaarsreceptie? Ruud van Meijel ■H Valentijn Byvanck Rutger Wolfson door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De bouw van verou derde types kerncentrales kan voortaan door het kabinet worden tegengehouden. Daarvoor wordt een bepaling opgenomen in de Kernenergiewet. Een wijzigings voorstel is gisteren door minister Jacqueline Cramer (FVdA, Vrom) naar de Tweede Kamer gestuurd. In het coalitieakkoord is vastgelegd dat in deze kabinetsperiode geen nieuwe kerncentrales worden ge bouwd. Maar het kabinet wil wel uitdrukkelijk alle opties voor de toekomst openhouden. Daarom kondigde het kabinet voor de zo mer aan nog in deze periode drie scenario's uit te werken voor de mogelijke inzet van kernenergie. Door de Kernenergiewet te wijzi gen neemt het bovendien maatre gelen om toekomstige besluitvor ming niet te bemoeilijken. Daarbij loopt het toekomstige kabinetten niet voor de voeten. Het kabinet stelt zes groepen wijzi gingen voor. Zo wordt vastgelegd dat de kerncentrale in Borssele ui terlijk op 31 december 2033 wordt gesloten. Om besluitvorming te vereenvoudigen, geeft voortaan nog maar één minister een vergun- Het kabinet stelt de Tweede Ka mer voor om de Kernenergiewet te wijzigen. Behalve de sluitings datum van Borssele, worden ook strengere eisen gesteld. ning af, namelijk de minister van Vrom (Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu). De huidi ge wet, gedateerd op 21 februari 1963, is ondertekend door de mi nisters van Economische Zaken, Onderwijs, Sociale Zaken en Volks gezondheid en Justitie. Voortaan kunnen regels worden gesteld aan de buitengebruikstel ling en ontmanteling van kernreac toren. Ook moeten vergunning houders garanderen dat ze de kos ten betalen van ontmanteling en buitèngebruikstelling. Het Rijk houdt er rekening mee dat de eigenaar van de kerncentra le na het aflopen van het conve nant niet dezelfde zal zijn als de huidige (EPZ). Het Rijk regelt nu in de wet dat rechtsopvolgers ge houden zijn aan de afspraken die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2