Risico's voor spaarpot en pensioen raiert verder uit Restant van wat ABN Amro ooit was, staat in de etalage Het kan zelfs zijn dat de schatkist, en dus de belastingbetaler, op termijn beter af is. PZC Dinsdag 30 september 2008 1 1 premier Leterme is de situatie bij Dexia minder erg dan bij Fortis. Er doen geruchten de ronde dat Dexia extra geld nodig heeft. - Het Britse Bradford StBingley wordt deels genationaliseerd. De re gering in Londen neemt voor 63 mil jard euro de hypotheekafdeling en het hoofdkantoor over. De consu mentenbank komt in handen van het Spaanse Banco Santander, s - Verzekeraar Aegon maakt bekend voor 125 miljoen euro aan beleggin gen te hebben in.de Amerikaanse bank Washington Mutual, die vori ge week omviel. In hoeverre dit de resultaten van Aegon zal beïnvloe den, is nog niet bekend. - In IJsland zijn de autoriteiten een faillissement voor door de bank Glit- ni voor 600 miljoen euro groten deels in te lijven. Een investerings maatschappij met een groot belang in Glitnir heeft uitstel van betaling gevraagd. - De Duitse kredietbank Hypo Real Estate wordt van de ondergang ge red. Een consortium van andere banken steekt 35 miljard euro in het bedrijf dat nu tot eind 2009 vooruit kan. Hypo Real was in de proble men geraakt door risicovolle beleg gingen van een dochterbedrijf. - In Denemarken neemt Vestjysk Bank de concurrenten Ronusbanken en Ringkjobing over. Beide banken hebben flink moeten afschrijven op riskante investerin gen. door Thomas Olivier Het zijn drukke dagen bij de klantenservice van de Nederlandse banken en verzeke raars. De kredietcri sis zorgt voor grote onzekerheid onder spaarders, beleggers en ver zekerden. Bellers willen weten hoe het met hun spaargeld zit. Wat gebeurt er met spaargeld als een bank failliet gaat Gaat een bank failliet, dan krijgt de rekeninghouder in elk geval 20.000 euro van het spaargeld te rug. Op de volgende 20.000 euro spaartegoed zit een eigen risico van tien procent. Van 40.000 euro spaargeld is dus 38.000 euro gega randeerd, daarboven niets. Geven meer rekeningen of geza menlijke (en/of) rekeningen recht op hogere garantie-uitkering? De garantie geldt per persoon. Meerdere rekeningen bij een bank worden bij elkaar opgeteld. Terug gave zit aan een maximum van 38.000 euro. Voor een gezamenlij ke rekening geldt het maximumbe drag per persoon. Is het raadzaam tegoeden boven de garantieregeling van de reke- ning(-en) te halen? De kans is klein dat een grote Ne derlandse bank omvalt. Het is waarschijnlijker dat de bank wordt overgenomen door een concur rent of dat - zoals bij Fortis - de overheid ingrijpt. Wie zich toch zorgen maakt, kan spaargeld over verschillende banken verdelen om het risico te spreiden. Wat gebeurt er met hypotheken als de bank failliet gaat? Hoogstwaarschijnlijk wordt de hy potheek overgenomen door een concurrent. De Nederlandse hui zenmarkt is gezond, en dat maakt het aantrekkelijk om hypotheken over te kopen. Ze leveren een sta biele geldstroom op doordat hui zenbezitters maandelijks rente be talen en tegenover de lening een woning staat als onderpand. Het kan zijn dat een spaartegoed wordt verrekend met de hoogte van de hypotheek, waardoor de hy potheekschuld lager uitkomt. Wat gebeurt er met levensverzeke ringen bij een faillissement? Er bestaat geen garantieregeling voor verzekeraars. Er is wel een 'opvangregeling' waarmee een ver zekeraar in nood financiële hulp krijgt. De andere verzekeraars stor ten dan maximaal honderd mil joen euro in een noodfonds. Biedt dat geen soelaas, dan treedt een noodregeling van toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) in werking. Dat betekent in principe een faillissement. Volgens DNB verliezen polishouders dan ten minste deels hun rechten. Zijn pensioenen nog veilig? Pensioenfondsen beleggen de pre mies voor een flink deel in aande len. Door de daling van de koer sen door de kredietcrisis zijn al meerdere pensioenfondsen in de problemen gekomen met hun mi nimaal vereiste dekkingsgraad. Die fondsen zullen dit jaar bezuinigen en de pensioenuitkeringen niet mee laten stijgen met de inflatie. Nederlands spaargeld Spaartegoeden van Nederlandse huishoudens in miljarden euro's, eind juni 2008. I Direct en vrij opneembaar Met vaste looptijd Met opzeg termijn 158,6 33,9 17,8 106,9 1998 infographic: ANPbron: De Nederlandsche Bank 311,5 80,0 f j 177,5 I I mm 2008 Voor de tweede keer in een jaar tijd staat ABN Amro - ooit de trots van financieel Nederland - in de etalage. Fortis, dat de bank in oktober vorig jaar kocht voor 24 miljard euro, moet de aanwinst alweer de deur uit doen. Met de opbrengst moet de uitgedunde balans worden opge poetst. Maar wat Fortis straks verkoopt is niet dé ABN Amro zoals die vorig jaar werd overgenomen. Destijds werd de bank ingelijfd door een consortium bestaande uit Fortis, de Royal Bank of Scotland en Ban co Santander. De partners knipten ABN Amro vervolgens in stukken, waarbij de meeste buitenlandse en grensover schrijdende activiteiten in handen kwamen van de Britten en de Spanjaarden. Zeker is dat Fortis slechts een frac tie terugkrijgt van de 24 miljard eu ro dat het zelf voor ABN Amro heeft neergeteld. Op de beurs is de bankverzekeraar als geheel, dus in clusief de opgekochte boedel van ABN Amro, nog amper elf miljard euro waard. Fortis kocht eind vo rig jaar drie onderdelen: de Neder landse consumentenbank, de afde ling vermogensbeheer en 'private clients', de bank voor rijke particu lieren. Vervolgens kwam Eurocom missaris Neelie Kroes (mededin ging) met de eis dat enkele onder delen in Nederland moesten wor den afgestoten, omdat Fortis an ders een te dominante positie zou krijgen. Dat leidde in juli dit jaar tot de verkoop van handelsbank HBU en dertien advieskantoren aan Deutsche Bank. De overgenomen afdeling vermo gensbeheer staat nu niet in de eta lage omdat dat onderdeel al eerder is opgenomen in Fortis en dus geen deel meer uitmaakt van 'ABN Amro'. De resterende overge nomen activiteiten - 'private clients' en de Nederlandse consu mentenbank - zijn ondergebracht in een apart bedrijf, RFS Holdings. De voorgenomen integratie daar van in Fortis is nu definitief van de baan. In plaats daarvan wordt RFS Hol dings, eigenlijk het restant ABN Amro dus, verkocht aan de hoog ste bieder. ABN Amro heeft mo menteel 560 filialen in Nederland, het concern telt 22.000 werkne mers. ING is niet van plan om een bod uit te brengen op ABN Amro Ne derland, maakte het gisteravond bekend. ING zegt de situatie 'zorg vuldig' te hebben bestudeerd. Het bedrijf meent echter dat in de hui dige marktomstandigheden een overname van de delen van ABN Amro die Fortis vorig jaar heeft verworven, niet haalbaar is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11