Reddingsplan Kredietcrisis wa 1 m De Nederlandse staat heeft samen met België en Luxemburg een unieke stap gezet om Fortis overeind te houden. Het bank concern wordt gedeel telijk overgenomen. Maar deze 'nationali sering' van Fortis, wat betekent dat nu eigenlijk? 10 I Dinsdag 30 september 2008 PZC Staat als reddende engel door Sal Stam foto ANP Rust, dat is waar Fortis naar hunkert. De rege ringen van Nederland, België en Luxemburg zijn nu voor 49 pro cent eigenaar van het bankbedrijf van Fortis. De reddingsoperatie moet een run op de spaartegoe den en een faillissement voorko men. Bovendien is de kans afgeno men dat andere financiële instellin gen in Nederland in de ellende rond Fortis worden meegezogen. De reddingsactie was juist nu no dig, omdat beleggers de afgelopen week geen enkel vertrouwen meer hadden in Fortis. De bankverzeke raar is dit jaar meer dan zeventig procent van zijn beurswaarde kwijtgeraakt. De bank heeft zich verslikt in de overname van ABN Amro en kwam door de oplaaien de kredietcrisis in geldnood. De betrokken overheden steken sa men ruim elf miljard euro in de af zonderlijke bankonderdelen van Fortis in België, in Nederland en in Luxemburg. Die onderdelen krij gen dus in één klap meer geld tot hun beschikking, dat ze kunnen gebruiken voor de financiering van hun bedrijfsvoering. Nederland krijgt een belang van 49 procent in het Nederlandse bankbedrijf van Fortis, een doch ter van het moederbedrijf dat ook de activiteiten in andere landen en de verzekeringspoot omvat. Daar voor wordt een nieuw aandeel in het leven geroepen. De rest van de Nederlandse bankentak blijft in handen van het moederconcern. Dat betekent wel dat beleggers in het moederbedrijf minder divi dend zullen overhouden, want Ne derland krijgt als grootaandeelhou der bijna de helft van het dividend (winstuitkering) uit de Nederland se bankactiviteiten. De verwate ring van de winst per aandeel die het gevolg is van de 'nationalisa tie', kan er ook mede de oorzaak van zijn dat de koers van het aan deel Fortis gisteren op de beurs op nieuw fors daalde. Wat het zal betekenen voor de be lastingbetaler is lastig te zeggen. De Nederlandse staat leent de vier miljard euro die het voor For tis op tafel legt via de uitgifte van staatsobligaties. De schuld van de overheid loopt door de aan koop dus op. Maar het is twijfel achtig of er wel een alternatief is, en wat er zou zijn gebeurd als Fortis aan zijn lot was over gelaten. Het kan zelfs zijn dat de schatkist, en dus de belas tingbetaler, op termijn beter af is. Ongetwijfeld hoopt minister Wou ter Bos (Financiën) dat Fortis met winst kan worden verkocht zodra de kredietcrisis achter de rug is. De werknemers van Fortis hoeven zich voorlopig geen zorgen te ma ken over hun baan. Voor medewer kers van ABN Amro breekt echter opnieuw een onzekere tijd aan. De overname door Fortis ging al gepaard met het schrappen van 7800 banen. De vraag is wat er ge beurt als ABN Amro (of delen daarvan) in handen komen van ING, dat een jaar geleden ook al belangstelling toonde voor de grootste Nederlandse bank. Tus sen de activiteiten van ING en die van ABN Amro bestaat een flinke overlap, waardoor mogelijk veel functies overbodig worden. '"V De kredietcrisis slaat overal toe. Overzicht van een tur bulente dag in financiële centra van Amsterdam tot Hong kong. - Wachovia, een van de grootste ban ken van Amerika, wordt overgeno men door rivaal Citigroup. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren tegen een reddings plan van de regering voor de finan ciële sector gestemd. Het voorstel kreeg de steun van 205 parlementa riërs. Er waren echter 228 nee-stem mers. - De staatsdeelneming in Fortis wordt op de beurs in Hongkong niet goed ontvangen. De Chinese verzekeraar Ping An, dat een belang heeft van vijf procent in Fortis, gaat met tien procent onderuit. - De Belgisch-Franse bank Dexia be leeft zijn grootste koersdaling ooit. De Belgische regering komt een dag na het crisisberaad over Fortis op- nieuw bijeen voor overleg. Volgen^ 1990 Nederlandse verzekeraars Amev en VS8 fuseren tot Fortis. De Belgische AG-groep sluit zich daarbij aan. 1999 Fortis stapt ook in bankieren; ASLK, BPC, Generale Bank, MeesPierson en VSB gaan op in Fortis Bank. 2004 lean-Paul Votron gaat Fortis leiden en wil dat het concern ook buiten de Benelux gaat opereren. April 2007 Fortis gaat samen met Royal Bank of Scotland en Banco Santander de strijd aan om ABN Amro. Eerste verhalen over een Amerikaanse hypotheekcrisis duiken op. Oktober 2007 Fortis neemt voor 24 miljard ABN Amro over. Fortis krijgt de afdeling vermogensbeheer, de rijke klanten en de Nederlandse consu mentenbank. Januari 2008 Fortis (in 2007 nog goed voor 4 miljard winst) waarschuwt dat de hypotheek crisis de winst gaat drukken. 1990 1999 2004 Juni 2008 Votron zegt dat de zaken goed gaan; drie weken later heeft Fortis echter 8,3 miljard euro nieuw kapitaal nodig. Beleggers zijn woedend. Juli 2008 Votron maakt plaats voor Herman Verwilst. De beurskoers keldert. De Autoriteit Financiële Markten onderzoekt de gang van zaken bij Fortis. Aug. 2008 September 2008 - Verontruste Koers van Fortis blijft klanten dalen. Nederland, België en beginnen Luxemburg redden Fortis geld op te met ruim 11 miljard nemen; tot euro. Nederland krijgt dusver 5 voor 4 miljard 49% van de miljard euro. aandelen van de Neder landse poot. M M J J 2007 O N D M M 1 J 2008 O N D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10