Zeeland Burgemeester beklemtoont belang investeren in kwaliteit brandweer Biologische markt zit in de lift Oosterschelde WOIK WW Jeugdcircus verovert publiek in WOKMÊAJU 15.50 Brandweerlieden ontvangen koninklijke onderscheiding. Aantal standhouders en wekelijkse bezoekers toont stijgende lijn. Mosselkor komt steeds moeilijker door laag sterren en oesters heen. nu 1 2 Maandag 29 september 2008 PZC door Piet Kleemans RENESSE - Blijf investeren in kwali teit, maar zorg er tegelijkertijd voor dat de brandweer betaalbaar blijft. Dat zei burgemeester Jack As selbergs zaterdag in zijn toespraak ter gelegenheid van de uitreiking van koninklijke onderscheidingen aan twee Westerschouwse brand weerlieden. In vrijwillige brandweerkringen wordt, weet Asselbergs, verschil lend gedacht over de toenemende professionalisering. Van de vrijwil lige brandweerlieden wordt veel gevraagd qua opleiding en training en niet iedereen is daar blij mee. „Je ziet dat er binnen de brand weer ontzettend veel veranderd is. De brandweer van nu is niet meer te vergelijken met die van vroeger en ik vind dat een goede ontwikke ling. Asselbergs tekende daar wel meteen bij aan dat de rijksover heid dient te waken voor door schieten. „En dan zou ik willen zeggen: minister, ren niet als een blind paard dóór, maar kijk ook naar de betaalbaarheid van de Burgemeester Asselbergs heeft de versierselen opgespeld bij Peter Verstra- eten. De zojuist gedecoreerde René Stoel (zittend) applaudiseert. brandweer. Voor wat betreft de Schouwen-Duivelandse brand- weervrijwilligers toonde Assel bergs zich zeer tevreden. „De brandweer hier heeft enorm grote stappen gemaakt", aldus de burge meester. Burgemeester Jack Asselbergs vindt investeren in kwaliteit van de brandweer belangrijk, maar waarschuwt voor doorschieten. Het moet betaaibaar blijven. René Stoel en Peter Verstraeten, beiden al meer dan twintig jaar ac tief in het Schouwen-Duivelandse brandweerkorps, kregen door As selbergs de bij de koninklijke on derscheiding behorende versierse len opgespeld. Beiden doen ook re gelmatig dienst als chauffeur op de strandambulance. Ook jubilarissen C. Landman, E. Vos (12,5 jaar), M. de Vrieze (20 jaar) en B. Meddeler (25 jaar) wer den in het zonnetje gezet. door Piet Kleemans NOORDCOUWE - De belangstelling voor de wekelijkse biologische markt in Noordgouwe - de enige in zijn soort in Zeeland - neemt toe. Dat geldt zowel voor het aan tal standplaatshouders als het aan tal bezoekers. „Je ziet echt dat de interesse groeiende is", zegt Ad van Oor schot van biologische kwekerij Zuidbos, organisator van de markt. Hij begon de markt samen met partner Geertje Aangeenbrug. Toen met enkele kramen. „En nu zijn het er een stuk of zes, zeven. Veel meer kan trouwens niet. Tien kramen is, denk ik, wel het maxi mum. Van Oorschot en Aangeenbrug hebben inmiddels gezelschap ge kregen van een biologisch fruit- teeltbedrijf Pieterjans Jansonius en Ingeborg Buitink gingen een jaar geleden het grote avontuur aan. Het echtpaar kocht een tien hectare groot fruitteeltbedrijf bij Nieuwerkerk en is nu bezig met de omschakeling van traditioneel naar biologisch. „Daar staat drie jaar voor", zegt Buitink. Ze legt uit dat vlak voor de vorige oogst ge stopt is met het gebruiken van be- strijdingsmiddelen en kunstmest. „Daarom mogen we nu, een jaar later, onze oogst 'in omschakeling' verkopen. Buitink was zaterdag op het erf van kwekerij Zuidbos tijdens de - drukbezochte - 'lekkerste zaterdag' waarmee de Week van de smaak werd afgesloten. „Onze producten liggen bij Ad in de winkel maar wij willen graag ook daarbuiten een klantenkring opbouwen." Ook van Oorschot zit niet stil. Hij is bezig met het bouwen van een 'restaurantwagen'. Van Oorschot: „Dat is een soort Pipo-wagen, waarin ik een koeling en een oven bouw. Ik kan dan tijdens de biolo gische markt pizza's verkopen." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Bijna zestig jaar lang heeft de Oosterschelde de prachtig ste fossielen van landzoogdieren uit het vroeg-pleistoceen (circa twee miljoen jaar geleden) prijsge geven. Keer op keer haalde Wim Schot, en later zijn zoon Jaap, met de korren van zijn Zierikzeese mosselkotter de mooiste fossielen op. De laatste jaren vallen de vond sten echter tegen. De korren komen steeds moeilij ker door de dikke lagen brokkel- sterren en Japanse oesters heen die zich op de bodem ophopen nu de winters niet meer langdurig koud zijn. Dick Mol - honorair on derzoeksmedewerker fossiele zoog dieren bij Naturalis in Rotterdam en mammoetkenner bij uitstek - roemt de fossiele resten die uit de Oosterschelde gevist zijn. „Daar mee hebben we veel kennis kun nen opdoen over de ontwikkelin gen van de zuidelijke mammoet en de mastodont, beide uit het vroeg-pleistoceen. Bovendien heb ik vergelijkingen kunnen maken met een geheel andere vindplaats, namelijk bij het dorpje Chilhac in de Auvergne in Midden-Frankrijk. Daar treffen we dezelfde dieren aan, alleen zijn die resten comple ter omdat ze niet opgekord hoe ven te worden." Mol, door zijn vakgenoten Mister Mammoth genoemd, heeft begin september in een ander dorpje in de Auvergne, Nolhac, een comple te mammoetschedel opgegraven. „Ik wist dat die er lag, ruim twin- Mammuthus trogontherij tig jaar eerder was dit bij toeval ontdekt toen er een leiding in de grond werd aangebracht De sche del is blijven liggen maar iemand heeft wel twee kiezen meegeno men. Vijftien jaar geleden heb ik die kiezen gezien en vanaf dat mo ment ben ik bezig geweest met ver gunningen om de schedel op te kunnen graven." Mede dankzij de invloed van zijn Franse collega Frédéric Lacombat kon Mol in augustus aan de slag. „Aan de kiezen, die elk tien kilo zwaar zijn, had ik al gezien dat het een steppemammoet uit het mid- den-pleistoceen (600.000 tot 400.000 jaar geleden) is. In de evo lutie zit hij tussen de zuidelijke en de wolharige mammoet in." „Deze steppemammoet is niet te vergelijken met de vondsten uit de Oosterschelde die immers veel 'Het belang van fossielen is nog steeds groot, alleen vinden we steeds minder' ouder zijn", vervolgt Mol. „Maar belangrijk is de vondst wel. We hebben een nagenoeg compleet skelet van de steppemammoet uit East Anglia (Engeland) maar juist de schedel is zwaar gehavend." De opgraving werd meteen aange grepen om de vijfde internationale conferentie over mammoeten aan te kondigen die in 2010 in Le Puy-en-Velay (Auvergne) gehou den wordt. Hier zullen ook de vondsten uit de Oosterschelde een rol in krijgen. Mol: „Het belang van deze fossielen is nog steeds groot, alleen vinden we steeds minder." Begin september organiseerde Jaap Schot met de ZZ 10 de 58ste Kor en Bottocht, op zoek naar fossiele resten uit de Oosterschelde. De laat ste jaren valt het resultaat echter tegen. In Chilhac (Haute-Loire) worden fossiele resten gevonden die identiek zijn aan de resten uit de Oosterschelde. Het gaat om landzoogdieren uit het vroeg-pleistoceen (twee miljoen tot 850.000 jaar geleden), waaronder de zuidelijke mammoet (mammuthus meridionalis). In Nolhac (Haute-Loire) is een schedel van een steppemammoet gevon den uit het midden-pleistoceen en ongeveer 400.000 jaar oud. (Voormalig Karrevviel) WOKK6N BAKK6AJ »T£PPANVAK,7 Tel. 01-18 - 55 ó3 63 •groot buitenterras *3 aparte zalen #kinderspeelboei< •mime parkeergelegenheid wa o ia we cj '14/ Ko u d e l<e e l< e vv vv vvd t». wo k va n wc* I c '\e ia ia I a door Piet Kleemans HAAMSTEDE - Er werd geklapt, er weid meegezongen en vooral geno ten. Het bijna een halve eeuw oude Zeeuwse jeudcircus Hogerop veroverde in een ommezien het publiek in het Grand Café van zorgcentrum Duinoord in Haam stede. Achter de schermen doen de Vero nica's nog snel even wat laatste oe feningen. Oprichter/drummer Jo Kaaysteker verschikt nog wat aan zijn drumstel en geeft dan een rof fel. De show kan beginnen. De Veronica's - piramidebouwers - val len meteen al in de smaak bij de naar schatting zeventig Duin- oord-bewoners in het Grand Café, voorheen de recreatiezaal. Clown August komt in een gespreid bedje en maakt daar dankbaar gebruik van. Het publiek geniet zichtbaar. Activiteitenbegeleidster Marion Seinen kijkt tevreden toe. „De mensen hebben hier echt naar uit gekeken. Dan hoor je onderling ge sprekken van 'Ik ga vroeg hoor, Clown August kreeg snel de lachers op zijn hand. foto Ronald den Dekker dan heb ik tenminste een goed plekje'. Nog niet zo lang geleden bracht een aantal Duinoord-bewo ners een bezoek aan een circus dat in de Westhoek was neergestre ken. „Maar daar kon niet iedereen naartoe. Toen zijn we via internet gaan zoeken naar andere mogelijk heden. Zo kwamen we bij het jeugdcircus* uit. „En wij zorgen dan voor een aangepast program ma", vertelt circusleider Kaayste ker. We passen het tempo wat aan en vanwege de veiligheidsvoor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74