Binnenland Ook opvang brugklassers na school 'Uitstel Akkoord Apeldoorn van AOW voor behoud landschap loont niet' Busje met kinderen slaat over de kop 4 I Maandag 29 september 2008 PZC Partijen spreken zich uit voor behoedzame ruimtelijke ordening. Kinderdagverblijven richten zich op twaalf- en dertienjarigen Grootvader van de blokfluit overleden Drie aanhoudingen na vechtpartij Nijmegen Trein ontspoort en vliegt in brand in Venlo Verdachte van steekpartij meldt zich Mannen rijden auto doormidden 'Horecaprijzen gaan weer omhoog' AMERSFOORT - Onder het toeziend oog van een notaris werd gisteren in ba sisschool Het Spectrum in Amersfoort een poging ondernomen het wereld record simultaan borstvoeding geven te breken. Met tachtig deelnemende moeders werd dit jaar het record (van 61verbroken, foto Cynthia Boll/ANP DEN HAAG - Het plan van minister Donner van Sociale Zaken om mensen die hun AOW uitstellen te belonen met 5 procent meer AOW voor elk jaar uitstel, loont te weinig. Mensen die na hun 65ste doorwer ken kunnen beter wel AOW aan vragen en dat AOW-geld storten in een lijfrente. Dat levert hen veel meer op. Dat zegt Herman Kappel- le, hoogleraar pensioenrecht aan de Vrije Universiteit en directeur van Aegon. De AOW voor een ge huwde is nu 8546 euro per jaar. Stelt iemand zijn AOW een jaar uit, dan krijgt hij in de plannen van Donner vanaf zijn 66ste 5 pro cent, ofwel 427 euro meer AOW. Stort iemand dat bedrag op zijn 66ste in een lijfrente, dan kan hij levenslang rekenen op een uitke ring van 650 euro, aldus Kappelle. Ook de Tweede Kamer werd; toen Donner enkele maanden geleden het plan presenteerde, al gesugge reerd dat het beter was het geld dan op de bank te zetten. KOOTWIJK - In het voormalige zendgebouw van Radio Kootwijk is zaterdag het 'Akkoord van Apeldoorn' getekend. Daarin belo ven overheden, milieuorganisaties, bouwers en belangengroeperingen zich in te spannen om het bedreig de Nederlandse landschap een krachtige impuls te geven. Aanwezig waren de ministers Ver burg (LNV) en Cramer (Vrom), de oud-bewindslieden Nijpels (voor zitter van de brancheorganisatie van Nederlandse advies- en inge nieursbureaus Onri) en Brinkman (voorzitter Bouwend Nederland), de Gelderse commissaris van de koningin Cornielje en Peter Noord- anus van de De Vereniging van Ne derlandse Projectontwikkeling Maatschappijen (Neprom). Daar naast waren er vertegenwoordigers aanwezig van onder meer de pro vinciebesturen, landbouworganisa tie LTO, de ANWB, Staatsbosbe heer en het particulier' grondbezit. Alle aanwezigen spraken zich uit voor het behouden, verbeteren en herstel van Nederlandse land schap. De sprekers sloegen ook de eerste piketpaaltjes. Want zoveel is duidelijk: Bouwers en ontwikke laars willen - om landschap te be sparen - best goed kijken naar meervoudig ruimtegebruik door meer in de hoogte of diepte te bou wen of slimme combinaties (bij voorbeeld garages in geluidswal len). Het moet dan echter wel be taalbaar blijven. Binnenstedelijk bouwen is een prima idee, maar. steeds minder mensen willen in een stad wonen en de grondvraag is groot. De komende twee decen nia moet nog ruimte worden ge vonden voor 800.000 woningen en 14.000 hectare bedrijventer rein. Sanering en revitalisering van oude bedrijventerreinen kan lucht bieden. De partijen zullen de komende drie jaar verder invulling geven aan de afspraken van het Akkoord van Apeldoorn. Daarbij wordt ook gezocht naar geld. DEN HAAG - Kinderdagverblijven zien, ondanks eerdere mislukte projecten, mogelijkheden om aan brugklassers naschoolse opvang te bieden. Volgens brancheorganisatie MO-groep groeit de vraag naar de ze opvang sterk, omdat werkende ouders niet willen dat hun zoon of dochter van 12,13 jaar na school tijd alleen thuis zit. De afgelopen tien jaar zijn verschil lende pogingen ondernomen om opvang voor tieners van de grond te tillen. Tussen 2000 en 2004 heeft het kabinet daar enkele mil joenen euro's voor beschikbaar ge steld. In 67 gemeenten liepen proefprojecten, maar die verdwe nen snel nadat de subsidie weer werd afgeschaft. In de praktijk blijken de kosten vaak een struikelblok. Boven de 12 jaar wordt kinderopvang, circa 6 euro per uur, niet langer vergoed door de overheid. De kinderdag verblijven denken dat ouders wel willen betalen voor opvang als te gelijkertijd huiswerkbegeleiding wordt gegeven. „Kinderen die naar de middelbare pi* Volgens de branche groeit de vraag naar naschoolse opvang sterk, omdat werkende ouders niet willen dat hun kind van 12, 13 jaar na school alleen thuis zit. peter mmm school gaan, moeten nog leren om te leren. Daar kunnen wij hen bij helpen", aldus projectleider Clau dia Evers van Korein Kinderplein in Eindhoven, een grootleveran cier voor opvang in oostelijk Bra bant. Korein is bezig met'het opzetten van een locatie voor kinderen tus sen de 10 en 14 jaar. De organisatie wil in januari beginnen. Bij BSO De Schildersbuurt in Gro ningen kunnen kinderen uit de on derbouw van het voortgezet onder wijs al enige tijd terecht in het Honk. In Duiven sneuvelde onlangs een nieuw project. Volgens de MO-groep zijn kinder dagverblijven vooral geschikt voor kinderen die op de basisschool al gewend waren om naar de buiten schoolse opvang te gaan. „Kinder dagverblijven kennen deze leerlin gen, en kunnen dus makkelijk in spelen op hun behoefte", aldus een woordvoerster. De belangenvereniging voor kinde ren in de opvang, BOinK, ziet dat de behoefte voor opvang van pu bers 'er absoluut is', aldus voorzit ter Gjalt Jellesma. De vereniging ziet evenwel meer in niet-commer- ciële opvang op de middelbare scholen zelf. „Dat hoeft echt geen 6 euro te kosten", zegt hij. Wat hem betreft moet er meer aanbod van huiswerkbegeleiding, sport en ontspanning na schooltijd komen. „Leraren kunnen na schooltijd best een oogje in het zeil houden", vindt hij. AMSTERDAM - De musicus Kees Ot- ten is donderdag op 83-jarige leef tijd overleden. Dit heeft zijn echt genote gisteren laten weten. Otten was in Nederland, maar ook daarbuiten, bekend als de pionier van de blokfluit als serieus instru ment. Hij werd wel de grootvader van de blokfluit genoemd en was de eerste conservatoriumdocent blokfluit in Nederland. NIJMEGEN - De politie heeft giste rochtend een 20-jarige Nijmege- naar aangehouden wegens een vechtpartij donderdag in de Nij meegse wijk Meijhorst. Daarbij werd een beveiligingsbeambte van een winkelcentrum het ziekenhuis ingeslagen. In Meijhorst geldt een verblijfsverbod voor 56 hangjonge ren. Eerder werden een 18-jarige jongen en zijn 42-jarige moeder aangehouden. VENLO - In Venlo is gisteravond een locomotief van een goederen trein ontspoord en in brand gevlo gen. Dat hebben de brandweer en de politie gisteravond laat gemeld. De elektrische bovenleiding werd stukgetrokken. Treinverkeer van en naar het spooremplacement in Venlo was niet meer mogelijk. Er waren geen gewonden. AMSTERDAM - Door een steekpartij in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag een 29-jarige man uit die stad overleden. Het slachtoffer werd rond kwart over vier neergestoken tijdens een vechtpartij tussen meerdere perso nen. De 42-jarige verdachte meld de zich rond half elf op het politie bureau en is aangehouden. De steekpartij vond plaats in de Pomo- nastraat in het stadsdeel Noord. RAVENSTEIN - Op de A50 tussen Eindhoven en Nijmegen is giste ren een gehandicapt 12-jarig meis je zwaargewond geraakt toen het busje waarin zij en haar medege zinsleden zaten over de kop sloeg. Het kind zat in een rolstoel. Haar ouders en zusjes (10 en 14 jaar) lie pen lichtere verwondingen op, maar zij raakten volgens de politie wel zwaar getraumatiseerd.Vol- gens de moeder (43) wilde de va der (48) inhalen. Het busje raakte toen van de weg, sloeg over de kop, vloog over een sloot en door een hek heen en belandde op zijn kant tussen bomen. Alle leden van het uit Wenum, bij Apeldoorn, ko mende gezin zijn naar het zieken huis vervoerd. KERKRADE - Twee mannen hebben in het afgelopen weekeinde in Kerkrade een opmerkelijk ongeval zonder kleerscheuren overleefd. Zij reden met hoge snelheid tegen een boom waarna hun auto door midden brak. Het voorste gedeelte van de auto kwam met de bestuurder op de an dere weghelft terecht, de achter kant bleef bij de boom liggen. ZOETERMEER - De horeca heeft het zwaar te verduren. Uit omzetcij fers die horecaondernemers aan het Bedrijfschap Horeca en Cate ring verstrekken blijkt dat de om zetten in augustus en begin sep tember flink lager liggen dan in de zelfde periode vorig jaar en' het meerjarige gemiddelde. Dat is vooral het geval bij cafés. Nieuwe prijsaanpassingen zouden onvermijdelijk zijn. 6A4T P^JK'5T«A STÏÏAKÏ W£ER PVVAf-StIGGïtN /PEMk-T <J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4