Het idee is heel goed, maar het werkt niet Vluchtelingenwerk zoekt 'wegwijzers' Aanhoudingen na vechtpartij 2 Maandag 29 september 2008 PZC Rowan Start campagne om vluchtelingen weg te wijzen in Zeeland. WIM HOFMAN Een tijdje geleden stonden we op een stuk wild terrein, in de buurt van Stratford upon Avon, in Engeland. Het was een begraafplaats en her en der waren in de heuvels do den begraven. Er waren echter geen grafstenen te zien. Het is de bedoeling dat men bij elk graf een boom plant en zo zal er langzaam een bos ontstaan. We zagen heel verschillende bomen, treurbeuken, pijnbomen, eiken en we gingen kijken naar de plek waar Fran Irons begra ven was, de grootvader van onze kleinkinderen. Op zijn graf stond een lijsterbes. Onze kleinzoon Frank is naar die overle den grootvader is genoemd. Maar omdat hij in Schotland is ge boren heeft hij ook iets Schots meegekregen. Zijn tweede naam is: Rowan. De Rowan Tree, de lijsterbes, is een bij uitstek Schotse boom die het ook in woeste gebieden tus sen de rotsen uithoudt. We von den het wel een mooi idee dat de familie bij het graf van de grootvader van de kleine Frank zo'n boom geplant heeft. Hier in Zeeland zie je ook wel lijsterbessen staan. In dit sei zoen hangen vele van die bomen vol rijpe bessen. De opval lend felrode kleur van die bessen valt vooral op als de lage herfstzon erop schijnt. Als ik ze zie denk ik aan die Fran Irons die ik nooit gekend heb. Ik heb gehoord dat het een man was die graag te voet door het Pennine gebergte trok en Offa's Dy ke Path en de Ridgeway liep, een oud voetpad dat door eenza me streken en langs prehistorische monumenten voert. En ik denk aan de mooie plek waar hij begraven is en aan zijn lijster bes, die nu ook wel felkleurige besjes zal hebben. En ik denk aan de kleine Frank die nu nog maar net kan lopen, maar ho pelijk nog wel een lange weg heeft te gaan. Als ik ze zie denk ik aan die Fran Irons die ik nooit gekend heb Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (na14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (nat4) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (p5) (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie Jaarlijks geven gemeenten miljoenen uit om mensen die in de bijstand zitten weer aan het werk te krijgen. Wat is het resultaat? Levert al dat geld ook blijvend extra banen op? door Nadia Berkelder Neem de Sociale Dienst Walcheren. Jaarlijks be steedt de dienst twaalf tot dertien miljoen eu ro aan re-integratie. Van de 768 mensen die de afgelopen twee jaar gesubsidieerd werk kregen via een re-integratiebedrijf, hebben er nu 175 langer dart een halfjaar een re guliere baan. Ruim tweehonderd mensen zijn voortijdig afgehaakt. Wie tegenwoordig om een uitke ring komt vragen, krijgt die niet meer zomaar: hij moet aan het werk. En als de werkloze dat niet zelf kan vinden, wordt hij doorge stuurd naar een re-integratiebe drijf Werkgevers die een werkloze via zo'n bedrijf in dienst nemen, krijgen daar subsidie voor. Voor mensen die weinig of geen werkervaring hebben, is er werk project WorkFirst. Werklozen Ie ren er werken, is de bedoeling. „Wij zien het als assesment", zegt Charlotte Spiro van de Sociale Dienst Walcheren. „Is iemand in staat om op tijd te komen, om lei ding te accepteren, om samen te werken, om niet te blowen en niet te stinken." André Barentsen uit Vlissingen heeft het een maand volgehouden, bij re-integratiebedrijf Fourstar in Middelburg. Van tevoren had hij aangegeven dat hij last van zijn rug heeft. Een arts heeft een keu ringsrapport gemaakt, maar met zijn beperking werd volgens hem geen rekening gehouden. Op het werk moest hij schroeven in zak jes doen en dozen met tijdschrif ten tillen. Met opzet werkte hij 32 uur in de week, met een vrije dag op woensdag. Toen hij begon, was hij al aan het solliciteren. TERNEUZEN - Vijf jongeren zijn gis termiddag aangehouden na een vechtpartij in het winkelcentrum aan de Alvarezlaan in Terneuzen TWee Terneuzenaren (42 en 47) hebben aangifte gedaan van mis handeling. Zij zaten op een terras wat te drinken toen een van hen in discussie raakte met jongeren. Het groepje werd al snel groter en belaagde de 42-jarige man, die ge slagen werd. Zijn metgezel kwam hem te hulp, waarop ook hij gesla gen werd. Hij moest zich laten be handelen aan een wond ondér zijn oog. De politie heeft in ver band met de mishandeling elders rond 17.20 uur een 13-jarige en een 14-jarige jongen, twee 15-jarige jon gens en een 18-jarige man, allen uit Terneuzen, aangehouden. „Ze deden het voorkomen alsof er werk was dat geschikt voor me was", zegt hij. „Ik heb ervaring als machinebankwerker en lasser. Ze zeiden dat er een metaalafdeling en een houtafdeling waren. Die waren er niet. Er is mij aangepast werk beloofd, maar dat bleek on zin: iedereen die daar werkt, doet hetzelfde werk." Barentsen is verbaasd dat hij naar het bedrijf is gestuurd. Hij zat nog maar zes weken in de bijstand. „Normaal sturen ze daar kansloze mensen naar toe. Het idee om mensen aan het werk te zetten, is ook hartstikke goed. Maar het blijkt niet te werken. Het is de be doeling dat mensen erop vooruit gaan." Volgens hem is er bij het be drijf geen speciale begeleiding. Hij hield het een maand vol. Toen na een maand bleek dat hij min der kreeg dan een bijstandsuitke ring, ging hij verhaal halen. Hij zit weer in de bijstand. Volgens Louis Verhoof zijn er bij Fourstar een psycholoog en een zorgcoach aanwezig. Die worden bij de intake van mensen ingescha keld. „Er is een beroepskeuze-advi seur die kijkt waar de mogelijkhe den liggen van mensen. Hij beoor deelt ook of de thuissituatie van in vloed is." De klachten over zijn be drijf wijst hij van de hand. „Het kan zijn dat mensen niet gelukkig zijn omdat ze geen uitkering meer krijgen." Aad van der Stokker begon ook met 'schroefjes in zakjes doen'. „Het is het domste werk dat er is. Na drie maanden ben ik naar de krant gestapt, toen zijn ze echt werk gaan zoeken. Ik ben bij een schoonmaakbedrijf terechtgeko men. Na een halfjaar zou ik een vast contract krijgen. Vlak voordat die termijn voorbij was, kreeg ik bericht dat het niet doorging." En zo moest hij wéér naar een an der re-integratiebedrijf Hij deed een test voor werk in de gezond heidszorg. „Lk kreeg een telefoon tje dat ze ervan afzagen." Daarna klopte hij aan bij nog een ander bedrijf, waar hij een opleiding als verzorgende zou kunnen combine ren met een baan. Ook dat ging niet door. Hij is verbitterd, zegt hij, omdat hij na twee jaar re-inte gratie nog steeds geen uitzicht heeft op iets vasts. „Van die hele groep mensen waarmee ik ben be gonnen, ben ik nog de enige die daarna ander werk heeft gekregen. Het is echt met geen pen te be schrijven." Een re-integratiecliënt aan het werk bij Fourstar. GOES - Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers om asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben ge kregen de weg te wijzen in Zee land. In de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Goes, Borsele, Terneuzen, Hulst, Kapelle, Rei- merswaal en Schouwen-Duiven- land zullen zich de komende tijd meer vluchtelingengezinnen vesti gen dan normaal. Dat heeft alles te maken met de pardonregeling die momenteel wordt uitgevoerd. De overgang van een jarenlang ver blijf in een asielzoekerscentrum naar de 'gewone wereld' is groot. Wie vluchtelingen wil helpen bij het opbouwen van een bestaan in de nieuwe woonplaats kan zich melden bij Vluchtelingenwerk. Het gaat om begeleiding naar het vinden van bijvoorbeeld de bakker en supermarkt. Vrijwilligers van Vluchtelingenwerk kunnen ook een rol spelen in de zoektocht naar een huisarts of school. Om vrijwilligers aan te trekken is de organisatie onlangs een campag ne gestart. Daarbij wordt ingezet op het aanbieden van flexibel vrij willigerswerk. Ook zal via het be drijfsleven om inzet voor vluchte lingen worden gevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2