Gebrselassie loopt opnieuw wereldrecord marathon Valentino Rossi blijft op records jagen voor twee jaar naar Silence-Lotto Twee parkoersrecords bij Singelloop Utrecht Spanje Europees kampioen driebanden Michaëlla Krajicek verliest bij rentree Judoka Tekin wint in Rotterdam Zoete wraak van Tsonga op Djokovic Ritsma teammanager bij de bobsleebond Ethiopiër zet tijd van 2 uur, 3 minuten en 59 seconden neer. Italiaan pakt zesde wereldtitel in de koningsklasse. PZC Maandag 29 september 2008 25 UTRECHT - De Keniaanse atleten Sammy Kitwara en Monica Chep- koech hebben de Utrechtse Singel loop gisteren aan twee parkoersre cords geholpen. De 21-jarige Kit wara zegevierde in de loop over id kilometer in 27 minuten en 44 se conden. Het oude record stond sinds vorig jaar met 27.51 op naam van Mark Tanui. Bij de vrouwen zegevierde Monica Chepkoech in 32 minuten en 1 seconden. Daar mee was ze 3 seconden sneller dan het oude record van Kiplagat. CHALLANS - De Spaanse biljarters zijn gisteren in de Franse plaats Challans Europees kampioen drie banden geworden. Het duo Ruben Legazpi en Javier Palazon versloeg de Belgische A-ploeg, gevormd door Eddy Merckx en Roland For- thomme, in de finale. Turkije en Oostenrijk eindigden als derde. De Turken schakelden Nederland, met Raimond Burgman en Jean van Erp, uit in de kwartfinale. Dat gebeurde op grond van het aantal caramboles: 118 tegen 112. STUTTGART - Tennisster Michaëlla Krajicek heeft haar rentree niet kunnen vieren met een overwin ning. De Nederlandse, net hersteld van een knieoperatie, ging zater dag in de eerste kwalificatieronde van het WTA-toernooi in Stutt gart met 6-2 3-6 en 2-6 onderuit te gen de Oekraïense Katerina Bonda- renko. Krajicek onderging in juli een operatie waarbij scheurtjes in een meniscus zijn gerepareerd. Krajicek wil dit jaar nog vijf toer nooien spelen. ROTTERDAM - Judoka Dogan Tekin heeft gisteren gewonnen in de klas se -81 kg van de Rotterdam Trop hy. De Nederlander versloeg in de finale van het Super A toernooi de Georgiër Levan Tsiklauri. De zege in de categorie -70 kg ging naar Margot Wetzer. In de geheel Ne derlandse eindstrijd won ze van Linda Bolder. Bij de zwaargewich ten haalde Grim Vuijsters zilver. Zaterdag al had Anicka van Em- den een Nederlandse zege ge boekt, in de klasse -63 kg. BANGKOK - De Frans tennisser Jo-Wilfriend Tsonga heêft zijn eer ste profzege in de ATP-tour op zak. De nummer twintig van de wereld versloeg gisteren in de fina le van het toernooi in Bangkok de Serviër Novak Djokovic in twee sets: 7-6 6-4. De overwinning smaakte zoet voor Tsonga, die nog maar net hersteld is van een bles sure. Djokovic was degene die in januari van dit jaar Tsonga over klaste in de finale van de Australi an Open. ARNHEM - Rintje Ritsma is in elk geval tot en met de Winterspelen in Vancouver (2010) de teammana ger van het Nederlands bobslee- en skeletonteam, dat komend sei zoen is ondergebracht in Team NL. De 38-jarige Fries, die woens dag zijn einde als langebaanschaat- ser bekendmaakte, werd zaterdag op sportcentrum Papendal gepre senteerd door de Bob- en Slee Bond Nederland (BSBN). Ritsma gaat het commerciële traject van de bond en atleten begeleiden. BERLIJN - Haile Gebrselassie heeft opnieuw een wereldrecord op de marathon gelopen. De 35-jarige Ethiopiër zette gisteren in Berlijn een tijd van 2 uur, 3 minuten en 59 seconden op de klok. Dat was bijna een halve minuut sneller dan de oude recordtijd van 2.04.26 die hij een jaar geleden eveneens in Berlijn op de klassieke afstand van 42,195 kilometer liep. Gebrselassie, de meervoudig olym pisch- en wereldkampioen op de 10.000 meter, zag afgelopen augus tus af van deelname aan de olym pische marathon in Peking. Hij was bang voor de smog in de Chi nese metropool. Het gaf de pupil van de Nederlandse manager Jos Hermens de gelegenheid de aanval op zijn eigen wereldrecord gede gen voor te bereiden. Vier hazen loodsten hem gisteren in Berlijn in gunstig omstandighe den -10 graden Celsius - naar pui ke tussentijden, waarbij hij keurig op recordschema bleef De door komst halverwege was 62.04. Na 30 kilometer hielden de tempo makers het voor gezien en moest Gebrselassie het alleen afmaken. De Keniaan James Kwambai kon als enige nog even aanhaken, maar hij moest na 35 kilometer de kei zer van de lange afstand laten gaan. Dankzij onwaarschijnlijke rappe kilometers in de slotfase (2.47) dook hij net onder de 2 uur en 4 minuten. „Alles ging perfect vandaag", glun derde de winnaar aan de finish bij de Brandenburger Tor. „Het weer was perfect, de toeschouwers wa ren geweldig, ik ben heel gelukkig. Twee weken geleden raakte in een beetje in paniek door een lichte kuitblessure, maar de pijn was na een week weg. Ik wist dat ik hier iets speciaals kon presteren." Kwambai finishte als tweede in 2.05.36. De Keniaan Charles Kama- thi werd derde in 2.07.48. De Duit se atlete Irina Mikitenko won de wedstrijd bij de vrouwen. Ook zij was snel en verbeterde haar per soonlijk record op de marathon tot 2.19.19, de vierde tijd ooit gelo pen bij de vrouwen. Haile Cebreselassie Geboren: 18 april 1973 in Ar- si, Ethiopië. Lengte: 1,64 meter; gewicht: 53 kilogram. Belangrijkste resultaten: Goud Spelen 10.000 meter in 1996 en 2000, wereldkampi oen 10.000 meter in 1993, 1995, 1997 en 1999, wereld kampioen indoor 1500 meter in 1999, wereldkampioen in door 3000 meter in 1997, 1999 en 2003, wereldkampi oen halve marathon in 2001. Houder van het wereldrecord 10 kilometerweg (27.02.), 20 kilometer weg (55.48), werel duurrecord (21,285 km) en ma rathon (2.03.59). Voor mezelf, maar ook voor mijn vriendin en familie. Ze hebben veel verdriet gehad. Ik sluit het af Revanchegevoelens heb ik niet. Ik kan met alle jongens van Rabo bank goed opschieten, maar ik' heb er wel een jaar te lang gere den." Het huwelijk tussen Rabobank en Dekker ontspoorde nadat de ren ner niet werd geselecteerd voor de Tour de France. Over de precieze oorzaak van de breuk weigeren de bankploeg en Dekker te communi ceren. Dekker ontkent dat hij moest vertrekken vanwege afwij kende bloedwaarden. Ploegleider Mark Sergeant van Silence-Lotto zei zaterdag dat hij niet twijfelt aan de integriteit van de Noord-Hollander. „We hebben bij de UCI geïnformeerd naar de bloedwaarden van Dekker. Hun arts heeft me verzekerd dat er niks aan de hand was." Dekker krijgt bij de Belgische ploeg niet de vrije hand. Sergeant benadrukte dat de flamboyante nieuwkomer zich moet aanpassen aan de structuur' van Silence-Lot- to. „Wij willen op alle vlakken top zijn. Er zijn binnen de ploeg duide lijke afspraken. Wie zich daar niet door Hans Koenekoop MOTEGI - Motorcoureur Valentino Rossi is nog lang niet verzadigd. Na twee magere jaren oogstte de Italiaan dit seizoen weer succes door gisteren in Japan zijn zesde wereldtitel in de koningsklasse Mo- toGP te veroveren. Nu al is zeker dat de 29-jarige 'Doctor' ook vol gend jaar weer op zijn Yamaha op records jaagt. De 29-jarige Italiaan uit Urbino haalde het wereldkampioenschap binnen in stijl. Hij won op het cir cuit van Motegi de Grote Prijs van Japan. Het was Rossi's zeventigste GP-zege in de belangrijkste klasse van de motorsport en zijn achtste van 2008. Hij vergaarde in vijftien races zo veel punten, dat hij drie races voor het einde van het sei zoen niet meer is bij te halen door zijn naaste belager, uittredend we reldkampioen Casey Stoner uit Au stralië. De race in Japan was eigenlijk geen moment spannend. Rossi dook al na een aantal ronden in het achterwiel van de Ducati van Stoner, die na de start de leiding had genomen. Voor Rossi volstond een podium plaats om zijn zesde wereldtitel in de MotoGP (voorheen soocc) in de wacht te slepen, maar de eer zuchtige Italiaan ging voor de over winning. Na dertien van de 24 ron den passeerde hij Stoner en reed vervolgens soeverein naar de titel. Stoner finishte als tweede, de Spanjaard Dani Pedrosa (Honda) werd derde. Direct na de finish voerde Rossi zijn traditionele to neelstukje op. Gehuld in een shirt met de tekst 'Scusate il ritardo' - sorry dat ik zo laat ben - signeerde hij aan een tafeltje zijn kampioens helm. Kennelijk vond de flam boyante wegracer dat zijn fans te lang hadden moeten wachten op nieuw succes; zijn vorige titel da teerde van 2005. Het cijfer 8 was ook nadrukkelijk aanwezig, want behalve zes kampioenschappen in de koningsklasse, heeft hij ook nog wereldtitels in de 250CC en 125CC op zak. „Het is moelijk om titels te vergelij ken, maar deze voelt absoluut heel bijzonder", zei Rossi. „Het was een zware strijd dit jaar met Sto ner en Pedrosa en en ik heb er hard voor moeten werken. Ook buiten de races bleef ik steeds ge concentreerd en sterk." Rossi verlengde onlangs zijn con tract bij Yamaha, zodat hij ook vol gend jaar weer te bewonderen is op de 8oocc-motor. Hij gaat op jacht naar meer records. Ook al be vond hij zich al in de galerij der groten van de motorsport, toch is hij nog niet de beste motorrijder aller tijden. Hij passeerde dit seizoen wel zijn illustere landgenoot Giacomo Ago- stini, die 68 Grote Prijzen won in de 500CC. Rossi staat inmiddels op zeventig zeges in de zwaarste klas se. Agostini steekt hem nog naar de kroon met acht wereldtitels in de 500CC en vijftien in totaal. Ros si heeft nu zes titels in de MotoGP en acht in totaal. Bovendien heeft Agostini, de lichtere motoren mee gerekend, in totaal meer GP's ge wonnen, namelijk 122. Rossi's tel ler staat op 96. aan houdt, kan meteen vertrek ken." Voordat hij tekende bij Silen- ce-Lotto onderhandelden Dekker en zijn manager Jacques Hane- graaf met diverse ploegen. Dekker was onder meer in beeld bij CSC en Astana. Alleen bij Silence-Lotto had hij een goed gevoel, verklaar de de in Italië woonachtige Dek ker zaterdag. „Anderhalve week geleden heb ik voor het eerst contact gehad met mijn nieuwe ploeg. Ik heb mijn verhaal gedaan over de breuk met Rabobank. Zij zagen geen belem mering. Daar sprak veel wederr zijds vertrouwen uit." Valentino Rossi haalde het wereldkampioenschap binnen in stijl. foto Franck Robichon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27