Jan Vertonghen geeft signaal af als linkshalf Er gaat nog altijd Als je wilt juichen, moet je dot als Bergkamp doen 22 I Maandag 29 september 2008 PZC Belgische matchwinner leert op straat én aan de universiteit. Rode kaart Hofland leidt nederlaag van Feyenoord in (3-1). Van Gaal ziet efficiënt AZ TOPSCORER EREDIVISIE 1Matthew Amoah (NAC, foto) 6 2. Danijel Pranjic (SC Heerenveen) en Frank Demouge (Willem II) 5 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Met twee doelpun ten was Ajacied Jan Vertonghen matchwinner in het duel met Vit esse (3-0). De 21-jarige Belgische middenvelder tekent op korte ter mijn een verbeterd contract en tus sen de trainingen door zoekt hij tijd voor zijn studie aan de Johan Cruyff University. Geweldig was het niet, beaamde Jan Vertonghen. De ruime zege op Vitesse verdiende niet de schoon heidsprijs, maar dat kan ook niet anders als de tegenstander alleen maar naar Amsterdam is gekomen om tegen te houden. „Ik speelde zelf ook niet geweldig. Als ik die twee doelpunten niet had ge maakt, was ik niet uitgeroepen tot man of the match." Met een publiekswissel bedankte trainer Marco van Basten zijn links half echter voor een gedegen pres tatie én voor de 2-0 en de 3-0. Luis Suarez had Ajax na een uur al op voorsprong gebracht met een ge plaatst schot. Van Basten: „Jan is een technische speler met inzicht en een goede pass. Hij is pas 21, maar speelt volwassen. Dat deed hij vorig seizoen overigens ook." In vergelijking met verleden jaar is Vertonghen echter een linie opge schoven. Bij de seizoensopening te gen Willem II was hij net als on der trainer Adrie Koster linksback, maar een wedstrijd later posteerde Van Basten hem als linkshalf; de plek waar hij ook bij het Belgische nationale elftal speelt. Vertonghen toonde op de Olympische Spelen ook op die positie zijn kunsten. „Ik voel me goed als linkshalf', zegt Vertonghen. „Ik heb de trai ner niet laten weten dat ik daar ook kan spelen, maar na de neder laag tegen Willem II mocht ik te gen Roda JC als middenvelder be ginnen. Mijn beste wedstrijd op die positie vond ik de bekerwed strijd tegen FC Utrecht." Dat Ver tonghen zich goed ontwikkelt als linkshalf is ook Ajax niet ontgaan. Het tot 20x1 lopende contract wordt wellicht al deze week open gebroken verlengd tot 2013. „Het akkoord is er, de handtekening volgt snel", aldus Vertonghen. Tegen 2013 heeft Vertonghen mo gelijk ook zijn opleiding afgerond. Want behalve bij Ajax is hij ook ac tief op de Johan Cruyff University. Hij volgt op hbo-niveau de oplei ding sportmarketing. Hij kan niet alle lessen volgen, maar met een aangepast programma kan hij thuis veel werk verzetten. Toch blijft voetbal voor Vertong hen op de allereerste plaats staan. Zijn eerste doelpunt tegen Vitesse kan een vrucht worden genoemd van de investeringen die hij vorig seizoen heeft gedaan. Vertonghen ging diep, kreeg een bal op maat van Gregory van der Wiel en met een stevig blok hield hij een verde diger weg om vervolgens van dicht bij te scoren met zijn zwakkere rechterbeen. „Ik heb vorig seizoen veel aan krachttraining gedaan", zegt Ver tonghen. „Ik weet dat ik het niet moet hebben van mijn snelheid en explosiviteit, dus dat moet ik compenseren." De tweede treffer van Vertonghen was mooier. Alvo rens geplaatst in de hoek te schie ten stuurde hij een verdediger het bos in door de bal even onder zijn voet door te halen. „Geleerd op straat", zegt Vertonghen. „Als ik me goed voel, komen zulke bewe gingen vanzelf bovendrijven." Jan Vertonghen (rechts) viert zijn tweede en Ajax' derde goal tegen Vitesse met Dario Cvitanich (tweede van rechts) en Klaas jan Huntelaar (links). foto Koen van Weel/ANP door Hans Leber CRONINCEN - Er gaat in de eredivi sie voor de tweede week achtereen niets boven Groningen. Trainer Ron Jans had het getal '10' in zijn wedstrijdbespreking opgenomen omdat FC Groningen met tien bui tenlanders speelde. Het getal kwam gisteren vaker terug. Na tien minuten stond tegenstander Feyenoord met tien man nadat Ke vin Hofland de doorgebroken Mar kus Berg onderuit had gegleden. Na de gewonnen wedstrijd (3-1) had FC Groningen tien punten en was nog steeds trotse koploper, lans vond het prachtig, zeker om dat hij direct na de wedstrijd werd toegezongen door een vol stadion voor zijn vijftigste verjaardag, die hij vandaag viert. Maar dat FC Gro ningen dit jaar kampioen gaat wor den, dat vond hij toch ongeloof waardig. „Daarvoor schat ik Ajax en PSV te hoog in. Maar in de toe komst, waarom niet? Misschien zeg ik later dit seizoen iets anders. Sven-Göran Eriksson werd ooit kampioen met Lazio Roma omdat hij steeds bovenaan bleef staan en uiteindelijk tegen zijn ploeg ging zeggen dat de titel kón." Markus Berg, succesvol lid van Groningens kwartet Zweden (met Fredrik Stenman, Andreas Gran- qvist en Petter Andersson) moest er na d^ wedstrijd om lachen. „Man! We spelen wedstrijd voor wedstrijd. Dit is natuurlijk prach tig. Maar er is nog veel te verbete ren, als ploeg, maar ik ook indivi dueel." Net als vorig jaar scoorde Berg twee keer tegen Feyenoord, de eerste Groningse treffer was van Sepp de Roover, André Bahia scoorde voor Feyenoord. „Maar doelpunten zeggen niet alles, als ik een kans krijg, scoor ik acht van de tien keer. Maar ik wil weer be ter gaan voetballen, dat is ook be langrijk", aldus de Zweed die zich bij FC Groningen nadrukkelijker in de kijker van de Zweedse bonds coach Lars Lagerback wil spelen. WJ Met tien punten uit vier wedstrij- den leidt FC Groningen de dans in de eredivisie. Feyenoord zakt weg na de 3-1-nederlaag in de Euroborg. Voor Feyenoord-trainer Gertjan Verbeek stapelden de personele zorgen zich ook gisteren verder op. Hofland kreeg rood. Verbeek: „Ik had liever gehad dat hij met zijn ervaring Berg had laten lopen. Dan maar 1-0 achter, maar je staat niet met tien man en volgende week kan hij dan gewoon mee doen. Maar ik neem het Kevin niet kwalijk, die doet dit in een im puls." Ernstig voor Feyenoord is ook het geblesseerd uitvallen van doelman Henk Timmer. Gisteren was nog onduidelijk of de man die de ploeg dit jaar al voor zo veel on heil behoedde voor de Uefa Cup ontmoeting met FF Kalmar en aan staand weekeinde tegen NEC be schikbaar is. Het vergroot de zor gen van de trainer die sowieso al een waslijst van geblesseerden heeft. „Dat wordt weer puzzelen", verzuchtte Verbeek. Hoe ver Feyenoord is verwijderd van zijn vroegere status als top- ploeg, blijkt al uit de resultaten in de Euroborg sinds de ingebruikna me in 2006. Na een gelijkspel werd vier keer verloren in de competi tie. Afgelopen vrijdag nog noemde Verbeek, naast SC Heerenveen en FC Twente, specifiek FC Gronin gen als een club die heel hard op weg is richting de traditionele top drie, waarvan Feyenoord welbe schouwd al een tijdje geen deel meer uitmaakt. FC Groningen staat bovenaan met tien uit vier, Feyenoord heeft vier uit vier. Er gaat niets boven Gro ningen, heette de oude provinciale reclameslogan al. Marcus Berg SHIRTJE UITTREKKEN door Gérard de Nooijer Hoe dom kun je zijn als voetballer? Ik weet niet wat Joël Tshibamba van NEC gisteren bezielde om zijn shirt je uit te trekken, nadat hij had gescoord. Hij had eerder in de wedstrijd al geel gekregen en kon dus inrukken. In de emotie van het spel doe je wel eens gekke dingen, maarhij had zijn gezonde verstand moeten gebrui ken. En dat terwijl zijn ploeggenoot Rutger Worm een paar weken eerder hetzelfde was overkomen. Als trainer moet je daar gek van worden. Ik heb begrepen dat Mario Been nu heeft voorgesteld om de shirts aan de broeken vast te naaien. Als een speler dan zijn shirt je uittrekt, staat-ie meteen in zijn blote kont. Misschien leren ze het dan af Kijk, je kunt discussiëren over de zin of on zin van het tonen van een gele kaart voor zo'n vergrijp. Ik vind dat zelf nogal overdre ven. Het staat in geen verhouding tot ande re vergrijpen. Ik vind het bijvoorbeeld veel minder, zwaar dan een tackle. Maar ja, een paar jaar geleden is die regel in gevoerd door de wereldvoetbalbond en dus heb je je er maar aan te houden. Juichen is natuurlijk toegestaan, maar je mag niet meer je shirt uittrekken. Punt uit. Duidelijk toch? Volgens mij is het verboden, omdat het nogal provocerend richting het publiek was. Veel voetballers kwamen ook met aller lei boodschappen op de t-shirts, die ze on der hun voetbalshirt hadden. Dat wilden ze volgens mij een halt toeroepen. Ik heb vroeger zelf nooit mijn shirt uitge trokken. Was ook niet nodig, want zoveel belangrijke doelpunten heb ik niet gemaakt, maar ik vind het ook geen juiste manier van juichen. Als je juicht, moet je dat als Dennis Bergkamp doen. Scoren, vingertje omhoog, terug naar je eigen helft lopen en op naar het volgende doelpunt. Niks geen poespas. Tegenwoordig zie ik spelers soms honderd meter over het veld rennen, weg van ieder een. Dat snap ik niet. Voetbal is een team sport en scoren doe je ook dankzij je me despelers. Vier het dan samen en ga niet als een gek het veld rond. Ik snap echt niet waarom iemand zijn shirt uittrekt. Zouden die voetballers soms hun sixpack of hun grote torso willen laten zien? Nou, doe dat lekker in de slaapkamer bij je vriendin of vrouw. Zoiets hoeven wij toch niet te zien. TILBURG - Louis van Gaal was na de show van AZ tegen Willem II (5-2) een tevreden man. „Uit bijna iedere kans maakten we een doel punt, de een nog mooier dan de ander", constateerde de oefenmees- ter zaterdag na afloop. Dat was wel eens anders bij AZ, waar de spit sen de afgelopen maanden gros sierden in het missen van kansen. De teller van AZ stopte na 45 mi nuten uiteindelijk bij vijf „Dan weet je dat je dat bijna nooit meer kan herhalen in de tweede helft. Ik hoopte dat de concentratie in de ploeg zou blijven, maar dat was bijna een utopie", aldus Van Gaal. Moussa Dembélé zette zeven Wil lem II' ers in de wind bij zijn doel punt. Mounir El Hamdaoui maak te drie goals, waarvan de laatste een uitermate fraaie volley was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24