Ballan waardige opvolger van Bettini PZC 121 Gesink enige tevreden Nederlander op WK 30/31 Italiaanse wielrenner is in de wieg gelegd voor eendaagse wedstrijden. Achterhoeker eindigt als tiende bij titelstrijd in Varese. Haile Gebrselassie blijft zijn grenzen verleggen Maandag 29 september 2008 Fernando Alonso stunt bij nachtrace in Singapore Tip? sport@pzc.nl door Patrick Delait VARESE - Alessandro Ballan kon wel huilen toen hij zaterdag hoor de dat het WK in Varese de aller laatste wedstrijd zou worden van Paolo Bettini. Vier jaar hadden ze samen met elkaar opgetrokken in de nationale ploeg en nu hield zijn vriend er zomaar mee op: voor de 28-jarige Ballan was het een mo kerslag en dat nog wel daags voor het WK in eigen land. „Het was voor mij een shock om te horen dat Paolo gaat stoppen. Ik heb een goede band met hem. Pas toen we er zaterdagavond samen over hebben gepraat, was ik weer gemotiveerd om het WK te rij den", sprak de nieuwe wereldkam pioen, nadat hij beschermd door een cordon van elf carabinieri naar de persconferentie was geleid. Natuurlijk was de aanvankelijke tactiek van bondscoach Franco Bal- lerini volledig afgestemd op Paolo Bettini. Ballan en de andere Italia nen zouden 'de krekel' naar een unieke derde opeenvolgende we reldtitel moeten leiden. Daartoe ge dwongen door het koersverloop stapten de Azzurri gisteren al snel over op plan B. „Bettini kreeg geen enkele vrijheid. Met name de Spanjaarden reden de hele tijd op zijn wiel. Paolo heeft tegen ons ge zegd dat we dan maar zelf moes ten meegaan met ontsnappingen", onthulde Ballan de strategie die hem uiteindelijk de regenboogtrui opleverde. Nadat Rebellin en Cunego als eer sten waren gedemarreerd op de laatste beklimming van de Ronchi, wachtte de renner van Lampre tot drie kilometer voor de finish. Aan een gat van 150 meter had Ballan genoeg voor de mooiste zege uit zijn carrière. „Ik wist dat ik op die plek het verschil kon maken. Maar zeker voelde ik me pas op 500 me ter voor de finish. Bij de beloften en de vrouwen had ik gezien hoe lastig het is om op dit parkoers al leen weg te komen. Ik was dan ook bang dat ik gegrepen zou wor den. De Italiaanse fans hebben me gelukkig vooruit geschreeuwd." Een verrassing kan de wereldtitel van Ballan nauwelijks worden ge noemd. In het verleden bewees de boomlange renner uit Castelfranco Veneto dat hij uit het goede hout is gesneden voor eendaagse wed strijden. Met de Ronde van Vlaan deren en de Vattenfall Classics in Hamburg boekte hij in 2007 twee klassieke overwinningen. Dit jaar werd Ballan derde in Pa- rijs-Roubaix en vierde in de Ron de van Vlaanderen. Een ritzege in de Vuelta was tot gisteren zijn eni ge noemenswaardige overwinning dit seizoen. Vergeleken met de ne gen klassiekers, een olympische ti tel (Athene 2004) en twee wereld titels (2006 en 2007) die Paolo Bet tini meeneemt op pensioen heeft Ballan nog een grote achterstand in te halen. Ballan: „Dat Paolo stopt is een koude douche. Ik heb veel respect voor wat hij heeft ge presteerd." Alessandro Ballan arriveert aan het einde van een koers van ruim 260 kilometer solo aan de finish. foto Daniel dal Zennaro/EPA door Patrick Delait VARESE - Het kostte Robert Gesink gistermiddag in Varese geen enke le moeite om toe te geven dat Ales sandro Ballan de wereldtitel had verdiend. In een WK waarin het publiek om de haverklap op het verkeerde been werd gezet door de acteurs, was er volgens de 22-jarige renner uit Varsseveld slechts één constan te factor: de dominantie van de Ita lianen. Omdat hij zich in de laatste ronde als enige Nederlander voor in kon handhaven, mocht Gesink vanaf de eerste rij toekijken hoe Damiano Cunego, Davide Rebellin en Alessandro Ballan het thuispu bliek om beurten verwenden met hun demarrages. Toen Ballan op drie kilometer voor de finish de be slissende tik uitdeelde, had de moe gestreden Gesink zich al neer gelegd bij het Italiaanse overwicht. Als slagroom op de taart won Cun- Robert Gesink is de witte raaf in een teleurstellende Nederlandse equipe. De renner uit Varsseveld finisht op het WK in Varese als tiende. ego ook nog de sprint voor het zil ver vóór de Deen Matti Breschel en Davide Rebellin. „De Italianen hebben de-koers volledig naar hun hand gezet. Ze waren als team bij zonder sterk. Ik kan daarom goed leven met de wereldtitel van Bal lan", aldus Gesink. De Achterhoeker zou uiteindelijk als tiende finishen en was daar mee de witte raaf in een teleurstel lende Nederlandse equipe. Toen het peloton door het beukwerk van de Italianen werd gereduceerd tot 63 renners bleven alleen Ge sink en Kroon nog over. „Ik vind dat we het als team slecht hebben gedaan. Als 63 renners overblijven, dan moeten daar minstens vier Ne derlanders bij zijn", zei bonds coach Egon van Kessel. pagina 24: Vos is nu wel tevre- den met zilver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23