land Jubilerend Europa Kinderhulp streeft naar meer gastouders Stilte is heilig WW wube«eiR<ej^ Bolus draaien is moeilijker dan WO KA u-A' U 15.50 1 2 Maandag 29 september 2008 PZC Doorgereden na aanrijding in Goes Palazzoli praat over slaapproblemen Lampionoptocht voor 100 jaar OKK Boerenmidgetgolf op de kinderboerderij Lezing over hoogbegaafde kinderen Sportbuurtwerk nu ook in Klarenbeek In dertig jaar tijd liep het aantal gastgezinnen terug van 170 naar 95. Aarnoud Francke is al vijftig jaar voorzitter van de damclub. 0Sr5CT nu W GOES - Een bestuurder van een per sonenauto die zaterdagochtend rond 07.30 uur op de Ringbaan West in Goes een 17-jarige brom fietser uit de gemeente Noord-Be veland aanreed, is daarna doorgere den. Doordat de bromfiets aan de ach terzijde werd geraakt, kwam de be stuurder ten val, waardoor zijn voertuig beschadigd raakte. De jongen hield aan de val pijnlij ke plekken op beide benen over. OOST-SOUBURG - In het Palazzoli Huis in Oost-Souburg, het steun punt voor mensen die met kanker te maken hebben, wordt donder dag 2 oktober een lezing gehouden over slaapproblemen en slaapmedi- catie. De bijeenkomst begint om 19.15 uur aan het Oranjeplein 41. Entree bedraagt 2,50 euro. Aanmel den kan op nummer: 0118-413932. WESTKAPELLE - Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst uit West- kapelle bestaat honderd jaar. Om dat te vieren wordt er donderdag 2 oktober een lampionoptocht ge houden. Alle kinderen mogen ver kleed komen en een pompoen ver sieren. De kinderen die het leukst verkleed zijn en de mooiste pom poen hebben, winnen een cadeau tje. De optocht begint om 19.30 uur op de Markt. Vanaf 19.00 uur zijn daar lampionnen te koop. MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg houdt woensdag 1 oktober een wedstrijd boerenmidgetgolf In de weiden staan twaalf midgetgolfba- nen. De wedstrijd is voor kinde ren van vier tot twaalf jaar en wordt gehouden van 13.30 tot 15.00 uur. Meedoen kost één euro per deelnemer. MIDDELBURG - Op scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg wordt vanavond een lezing gehou den over '(hoog)begaafde kinde ren thuis en op school'. De lezing wordt gegeven door F. Mönks, ver bonden aan het Centrum voor Be- gaafdheidsonderzoek van de Rad boud Universiteit Nijmegen. De lezing vindt plaats aan de Breeweg 71E om 19.30 uur. De bij eenkomst is gratis voor alle belang stellenden. MIDDELBURG - In navolging van an dere Middelburgse wijken, wordt nu ook in Klarenbeek het sport buurtwerk geïntroduceerd. Dat ge beurt vanmiddag op het school plein en in de gymzaal van de Dol- fijnenburch. Er zijn activiteiten voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De feestelijke opening is van 15.30 tot 17.30 uur. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Honderdzeventig gastgezinnen had de stichting Eu ropa Kinderhulp Zeeland vroeger. De laatste jaren schommelt het aantal rond de vijfennegentig. Te weinig, vindt voorzitter Marjo Ver- maire. Europa Kinderhulp Zeeland be staat dertig jaar en vierde dat zater dag met een bijeenkomst voor gastouders en hun kinderen in het provinciehuis in Middelburg. Van af 1977 heeft de stichting 3300 Eu ropese kansarme kinderen naar Zeeland gehaald voor een vakantie van drie weken. Met de vakantie wil de organisatie de kinderen op adem laten komen. Even weg uit de dagelijkse sleur van armoede, discriminatie en andere proble men. Vermaire vermoedt dat de terug loop van gastgezinnen alles te ma ken heeft met de veranderde sa menleving. Tegenwoordig is de va kantie voor tweeverdieners vooral het moment om bij te tanken met het eigen gezin. Hoewel de stichting mogelijk meer gastouders trekt als de vakan tie geen drie weken maar twee we ken duurt, is verkorting van de pe riode geen optie. „Het gaat om de kinderen. Die hebben vaak een dag of vijf nodig om te wennen aan de situatie. Dan kunnen ze nooit in twee weken echt tot rust komen." Europa Kinderhulp Zeeland biedt kansarme kinderen een vakantie aan. De bedoeling is de kinderen tot rust te laten komen in een an dere omgeving. Tegen ouders die overwegen om een gastkind in huis te nemen, wil Vermaire zeggen: „Probeer het een jaar. Het kost je niks. Alleen tijd en aandacht. En wie twijfelt of vra gen heeft, kan ons altijd bellen." Tijdens de bijeenkomst in het pro vinciehuis droeg Vermaire een ge dicht voor dat duidelijk maakte wat er eigenlijk van gastouders wordt verwacht. Zo moeten ze niet vreemd opkijken of moeilijk doen als zo'n kind in zijn bed plast. Ze moeten niet verwachten dat ze meteen een effect zien van de vakantie op het kind. Ze moe ten ook niet verwachten dat het kind zijn dankbaarheid uit als het bijvoorbeeld een cadeautje krijgt. De kinderen zijn immers niet ge wend hun gevoelens te uiten. En kijk er ook niet vreemd van op als het kind jaloezie toont naar de ei gen kinderen of zelfs naar de huis dieren. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Schunselaar, die krijgt nog wel eens een schop on der tafel, als hij weer een foute zet dreigt te maken. Maar vals spelen doet niemand en het bord omver gooien evenmin. Nee, de mannen van de Vlissingse damclub Lamme- renburg zijn braaf, bescheiden en vooral trouw aan de vereniging. Lid ben je voor je leven. Voorzitter blijkbaar ook: Aarnoud Francke is het al vijftig jaar. Muisstil is het in het clublokaal. Of het moet Truus zijn, die bin nenkomt met koffie. Het tikken van de klok. Maar gesproken wordt er niet. Zelfs zuchten is uit den boze, wil Ad Goudzwaard maar gezegd hebben. „Afleiding. Dat staat in het reglement." Hij kijkt er streng bij. Iedereen zwijgt. Peter Schunselaar begint te gniffe len. „Wij Zeeuwen zijn zo braaf Dat merkte ik wel toen ik buiten de provincie ging dammen. Dan kom je in een heel andere wereld. De wereldkampioen, Ton Sij- brands, die stond in '74 gewoon te overleggen met een clubgenoot!" Die tijd is voorbij. Tegenwoordig wordt de wedstrijdleider al gewaar schuwd als een speler even buiten een sigaretje wil roken. Behalve bij Lammerenburg. Als daar iemand een plasje moet plegen, gaat die ge woon. En op het toilet zijn heus geen spiekbriefjes verstopt. Dat heeft ook geen zin. Niet één wed strijd is namelijk hetzelfde, zegt Goudzwaard. Hij kijkt achterom. „Nietwaar, Jan?" Jan knikt. En hij kan het weten. Hij zit er al veertig jaar bij. „Niet één wedstrijd is het zelfde", bevestigt hij. Bovendien, hervat Goudzwaard zijn betoog, zit het spel vól syste men. „Héle boeken zijn er over ge schreven. Die trucs zijn niet zo maar op een briefje te schrijven. En de huis-, tuin- en keukendam mer kent die theorieën niet. Dam men is een denksport. Je moet be schikken over een groot uithou dingsvermogen om je tegenstan der geestelijk te kunnen verslaan." En dan moet je die analyses achter af eens horen, lacht Ludwig Wilson. Die gaan diep, verklapt Schunselaar. Héél wat dieper dan bij voetbal, grauwt Goudzwaard. „Daar erger ik me altijd groen en geel aan. Wij praten tenminste nog over het spel. Over wat we be ter hadden kunnen doen. Die voet ballers niet, nee, die praten alleen naar hun eigen ploeg. Ze zoeken naar een excuus voor hun verlies. Dat doet er hier maar één... En ie dereen weet wie dat is!" De wedstrijden worden niet alleen geanalyseerd, Wint Koppejan speelt ze thuis nog eens na op de computer. Die geeft dan tips. „Daar heb je echt wat aan." Dat ge beurt wel pas de volgende dag, want zo'n damavondje kan nog wel eens heel lang duren. Zeven uur durende potjes zijn geen uit zondering ('behalve als Ajax speelt, dan is Schunselaar altijd in twintig minuten klaar'). En ja, steeds die stilte. Vandaar dat de he ren best begrijpen dat hun club geen jeugd aantrekt. „Die wil be- 'Je moet de diepe analyses achteraf eens horen. Die gaan dieper dan bij voetbal' wegen", stelt Jan Boone, „en dat is ook veel gezonder." Met zijn 52 jaar is hij de jongste speler, Henk de Vlieger telt er nog eens 35 jaar bij. Maar alle leeftijden ten spijt: niemand is zo lang lid als Aarnoud Francke. Hij kwam erbij in 1953. Vijf jaar later werd hij voorzitter en dat is hij nu nog. Al een halve eeuw overziet hij trots de serene spanning rond de damborden. Opent de tweejaarlijkse vergade ring, sluit hem weer en speelt re gelmatig een potje mee. Zijn ze met een oneven aantal, dan doet hij de afwas. Geen probleem. Het is een mooie club, vindt Francke. Ze mogen dan geen tenues dragen en hebben geen vrouwen in het team, zoals 's Gravenpolder, maar binnenkort komen er wél digitale klokken op tafel. „Daar zijn we voor aan het sparen." (Voormalig Kafcewiel) WOKK6N BAKK£N T6PPANVAK7 Tel. O'118 - 55 63 63 •groot buitenterras *3 aparte zalen kindei*speelKoek •ruime parkeergelegenheid Zwcicmweg 14, Kowdeke^ke wwwd e wokvanwaIcl-\e»AeiaiaI door Luc Oggel GOES - Een goede bolus maken, is een vak. Dat weten de klanten van bakkerij Den Soeten Inval in Goes inmiddels ook. Zaterdag mochten zij en ook andere bezoekers van de binnenstad de typisch Zeeuwse lekkernij zelf komen 'draaien' in de winkel. Den Soeten Inval, aan de Opril Grote Markt, sleepte afgelopen voorjaar de titel 'beste bolusbakker van Zeeland' in de wacht. „We wil den iets origineels doen voor onze klanten. Toen hebben we bedacht om ze zelf bolussen te laten bak ken"; vertelt eigenaar Hans Voor dijk. Daar is behoorlijk wat belangstel ling voor. Het werkgedeelte van de bakkerij staat zaterdag vol met mensen. Voordat ze zelf bolussen maken, krijgen ze eerst een rond leiding en uitleg over het werk in de bakkerij. Vervolgens gaan de plastic schorten voor en groeperen de 'bakkers' zich rond een grote stalen tafel, die helemaal vol sui Klanten van bakkerij Den Soeten Inval in Goes draaien zelf bolussen. foto Willem Mieras ker ligt. Het is de bedoeling dat een klomp deeg door de suiker wordt gerold totdat er een lange sliert van zo'n dertig centimeter ontstaat. Die moet vervolgens wor den opgerold in de typische bolus- vorm en op een bakplaat worden gelegd. De perfecte bolus moet vol gens Voordijk plakken, een lekkere 'afbeet' hebben en mooi glimmen. „Het geheim is dat je hele goede grondstoffen moet gebruiken. Een bolus bestaat uit water, gist, suiker en boter, maar het gaat om de me-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12