Erfenis van Blair ligt niet bij Brown Olmert wilde Iran bombarderen Conservatief David Cameron legt Labour vuur aan de schenen. President Bush gaf geen toestemming, meldt dagblad The Guardian. Taliban laten 118 ontvoerden vrij Wetenschappers vinden oudste stenen Duitse moslims zijn toleranter dan gedacht Eerste zoen bepaalt verdere relatie Somalische piraten nemen tanks in beslag Zwitserse vogelman vliegt Kanaal over PZC Zaterdag 27 september 2008 9 door Louis Burgers BIRMINGHAM - David Cameron, de jonge en flamboyante leider van de Britse Conservatieve Partij (To ries), mag gerust een zondagskind worden genoemd. In korte tijd is hij geslaagd waar zijn drie ervare ner voorgangers faalden: hij heeft de regerende Labourpartij aan het wankelen gebracht. Hij heeft de Tories in korte tijd omgevormd van een club van behoudzuchtige betergesitueerden in een moderne partij met oog voor het milieu, de gewone man, onderwijs en de ge zondheidszorg. Zelfs als in de toekomst blijkt dat die verandering slechts schijn zou zijn - Cameron heeft een carrière in de public relations achter zich - dan heeft hij in elk geval het Britse politieke landschap weten op te schudden. Morgen begint in Bir mingham het jaarlijkse congres van de Tories. Voor Cameron staat daarbij veel op het spel. Van hem wordt verwacht dat hij de huidige voorsprong in de peilingen zal we ten te consolideren. Belangrijker nog voor hem is dat hij zal moe ten aantonen dat hij een serieuze kandidaat is voor de opvolging van premier Gordon Brown. Brown heeft afgelopen week met zijn goed ontvangen toespraak tij dens het congres van Labour de lat aanzienlijk hoger gelegd. In een persoonlijk getinte rede toonde hij een onvermoede kant; weg was de norse uitstraling, weg was ook de onzekerheid van wat werd om schreven als de 'beroepstwijfelaar'. Brown stelde zich onverwacht kwetsbaar op, en dat was waar de 'Hij heeft in ieder geval het Britse politieke landschap weten op te schudden' afgevaardigden op hadden ge hoopt. Denigrerend deed hij Ca- merons claim op het premier schap af met de woorden 'dit is geen tijd voor beginnelingen'. Camerons opmars begon vorig jaar op het Tory-congres. Zijn rede was destijds een kunststukje van zelfverzekerdheid en overtuigings kracht. Hij stippelde een nieuwe koers uit voor zijn partij en toon de zich een nieuwe leider. Gordon Brown begon fouten te maken; hij durfde geen vervroegde verkiezin gen aan en kreeg in korte tijd het predicaat twijfelaar en vertegen woordiger van de oude Labour-po- litiek opgeplakt. En dat terwijl juist hij samen met Tony Blair de nieuwe moderne koers van La bour heeft bepaald. Velen zien daarentegen eerder Cameron als de spirituele nazaat 'van Tony Blair. Cameron is 42 jaar, volgde onderwijs aan Eton en Oxford en zit pas sinds 2001 in het parle ment. De Tory-leider presenteert zich als een moderne, meelevende conservatief en koos vanaf de eer ste dag voor een nieuwe stijl van politiek bedrijven. Daarbij bena drukt hij zijn liberaalconservatieve opvattingen, die in veel opzichten een combinatie lijken van de poli tiek van Margaret Thatcher en To ny Blair. Dat zijn politiek aanslaat blijkt niet alleen uit de peilingen. Bij de lokale verkiezingen van dit voorjaar wisten de Conservatieven Labour duidelijk te verslaan. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël speelde in mei van dit jaar met de gedachte een aanval uit te voeren op de nu cleaire installaties van Iran, maar de Amerikaanse president George Bush zei 'nee' en de actie ging niet door. Dat meldde gisteren het Britse dagblad The Guardian op gezag van niet nader genoemde Europese diplomatieke bronnen. Bush zou op 14 mei van dit jaar het idee van premier Ehud Olmert hebben afgewezen. Hij zou ook hebben laten blijken dat hij niet van plan is daar in de rest van zijn ambtstermijn op terug te komen. De Amerikanen denken dat Israël militair niet in staat is een effectie ve militaire aanval uit te voeren op de verspreid liggende en goed ver borgen nucleaire installaties in Iran. Zo'n aanval zou Iran er zelfs toe kunnen prikkelen zijn inspannin gen een atoomwapen te fabriceren verder op te voeren. Washington zou ook bang zijn dat een aanval leidt tot vergeldingsacties tegen Amerikaanse doelen en wereld wijd tot een economische crisis. In Israël zijn alle argumenten te gen een militaire aanval op Iran be kend. Het is ook geen geheim dat Bush en Olmert in mei over Iran hebben gesproken. Zij hebben dit jaar tientallen telefonische en per soonlijke gesprekken gevoerd en in geen van die conversaties heeft Bush Israël het groene licht gege ven voor een aanval. De officiële politiek van beide landen is nog HERAT - De Taliban hebben giste ren 118 van ongeveer 140 ontvoer de Afghaanse werknemers vrijgela ten. Dat heeft een Talibancomman- dant laten weten. De gouverneur van de Afghaanse provincie Farah bevestigde de vrijlating. Zondag ontvoerden de Taliban drie bussen met Afghaanse arbeiders in Farah. De arbeiders hielpen mee aan de bouw van een legerbasis. MONTREAL - Wetenschappers in Canada hebben de voor zover be kend oudste stenen op aarde ge vonden. De stenen zijn volgens be rekeningen 4,28 miljard jaar oud, 300 miljoen jaar ouder dan de ste nen die tot nog toe bekend ston den als het oudst. „Geologen heb ben nu een nieuwe speelplek om te verkennen hoe en waar het le ven begon", aldus wetenschapper Jonathan O'Neill. steeds dat de diplomatie en de eco nomische boycot een kans moeten krijgen. 'Israël is de verliezer van dit me ningsverschil en'we moeten alle maal een zucht van verlichting sla ken dat het pragmatisme van Ro bert Gates, de Amerikaanse minis ter van Defensie, het pleit heeft ge wonnen, althans voorlopig', Premier Olmert van Israël zou volgens dagblad The Guardian president Bush gevraagd hebben om nucleaire installaties in Iran aan te mogen vallen. BERLIJN - Duitse moslims zijn veel toleranter ten opzichte van andere geloven dan wordt gedacht. Dat blijkt uit de Religiemonitor van de Bertelsman-stichting. Een meer derheid (86 procent) heeft een open houding ten opzichte van an dere geloven; 6 procent heeft niets op met bijvoorbeeld christenen. 65 procent is tegen de komst van een islamitische partij. NEW YORK - Hoe passioneler de eerste kus, des te groter de kans op een langdurige relatie. Een slechte eerste zoen voorspelt weinig goeds voor een langere relatie. Dat blijkt uit onderzoek van een Amerikaan se evolutiepsycholoog. Vrouwen zijn gevoeliger voor de eerste kus omdat zij meer op zoek zijn naar het beste zaad voor hun nage slacht. Mannen zoenen vooral om een vrouw tot seks over te halen. schreef The Guardian gisteren in een begeleidend commentaar. Die laatste twee woorden zijn be langrijk. Want de kans dat Israël uiteindelijk Iran zal aanvallen, is aanzienlijk groter dan dat het niet in actie komt. Voor veel Israëliërs is de Iraanse president Ahmadi- nejad de belichaming van Hitier en leven ze opnieuw in de jaren dertig. Destijds was er geen staat die de Joden kon beschermen. Maar nu die er is, kan geen enkele Israëlische leider het zich veroorlo ven niet in te grijpen, ook niet als dat zeer riskant is. MOGADISHU - Somalische piraten hebben een Oekraïens schip ge kaapt. Zij wisten daardoor de hand te leggen op 33 tanks. Het schip was op weg naar de Keniaan- se havenstad Mombassa. Als de pi raten er in zouden slagen de tanks aan land te krijgen, zijn ze op slag de sterkste partij in de regio. Somalië heeft al zeventien jaar geen effectieve regering meer. DOVER - Een Zwitser is gisteren het Kanaal overgevlogen met be hulp van een vleugel die op zijn rug was gebonden en die was voor zien van straalmotoren. De vogelman, Yves Rossy, vloog in tien minuten van het Franse Cal ais naar het Britse Dover. „Het was volmaakt. Blauwe lucht, zonnig, geen wolken, perfecte omstandig heden", zei Rossy na de landing in Engeland. David Cameron, leider van de Britse Conservatieven, slaagde er in zijn partij in de peilingen omhoog te stuwen en de regerende Labour-partij in populariteit voorbij te streven. foto Andy Rain/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9