9 spectrum uit de olympische droom Tijdens de Spelen kostte forensen een uur. Nu twee heen en twee terug' PZC Zaterdag 27 september 2008 Moeders laten hun baby's on derzoeken naar aanleiding van de melkcrisis. In juli zuchtten de Chinezen onder de gevol gen van een zware aardbeving. ontwaakt ruw in beeld zien. Maar hoe zelfverzekerd is een staat die twee oma's verbiedt te demonstreren? Die voor de Spelen honderdduizenden extra straatcamera's in de steden liet monteren, met de nieuwste techno logie voor gezichtsherkenning? En die de media onverminderd strak aan banden legt? Zelfverze kerd genoeg om door te gaan op de eigen weg, blijkt. „De Spelen hebben de wereld niet alleen la ten zien hoe het Chinese systeem werkt, maar ook het succes ervan", vindt Ye Hailin van de Chinese Academie voor Sociale Studies. „Dat is precies wat westerlingen verbaasde. Zij dachten dat de Spelen hier voor veranderingen zouden zorgen. Tot hun teleurstelling is dat niet gebeurd." Dat ervaart Zhang Yanqing ook. Ze deed er maan dag in Peking twee keer langer over dan vorige week om met de bus op haar werk te komen. „Tij dens de twee maanden van de Spelen kostte het forensen een uur. Nu zijn het er twee heen en twee terug", vertelt ze. „Net als voorheen." De milieumaatregelen van deze zomer zijn opgeschort. Daarmee is de stad weer het oude, vertrouwde Peking. Al le auto's mogen de weg op. Op de eer ste werkdag van deze week zat het verkeer muur vast op 36 knooppunten in de 6 ringwegen. De lucht zit ook weer potdicht. Was het de afgelopen maanden helderder dan in jaren, nu gaat de zon weer schuil achter een dikke smoglaag. De honder den fabrieken die werden stilgelegd om de lucht te klaren, zijn weer opgestart. Veel daarvan zullen extra uren draaien om de gemiste productietijd in te halen en zorgen zo voor nog meer vervuiling. Het bewijst dat het milieuprobleem niet opgelost is. In de top 20 van 's werelds meest vervuilde ste den staan nog altijd 16 Chinese steden. Het land versloeg dit jaar de VS als grootste verspreider van broeikasgassen in de lucht. De overheid houdt zich stil over oplossingen voor het immense mi lieuprobleem. De burgers van Peking konden twee maanden schonere lucht inademen. Als zij de terugkeer van de zware smog niet accepteren, zal de overheid toch echt iets moeten verzinnen. Voor China's minderheden veranderde er ook wei nig. Tibetanen houden hun hart vast nu de Spelen voorbij zijn en het land niet langer onder het ver grootglas van de wereld ligt. Na gewelddadige pro testen in Tibet tegen China's bewind in de regio, greep Peking een halfjaar geleden hard in. Duizen den werden opgepakt en gestraft of verdwenen simpelweg. De afgelopen maanden hield Peking zich relatief stil rond Tibet om onrust tijdens de Spelen te voorkomen. De Tibetaanse regering-in- ballingschap zegt te vrezen dat China de komende maanden weer harder optreedt. „We zijn zeer be zorgd en vragen de wereld ten sterkste aandacht te blijven houden voor China's overheersing van Tibet, ook in dit post-olympische tijdperk", zegt Tenzin Choeying van Students for a free Tibet. Een andere grote minderheid in China merkt nu ook wat het gezicht van Peking na de Spelen is. De 8,3 miljoen Oeigoer-moslims in het noordwes ten ondergaan momenteel een ramadan-crack- down. China wil voorkomen dat de onrust van vo rige maand doorzet in de regio Xinjiang, waar een kleine groep voor onafhankelijkheid strijdt. Bij meerdere aanslagen op de politie kwamen twintig agenten om het leven. Bestuurders van sommige districten in de regio eisen dat mannen hun baard afscheren en vrouwen de hoofddoek afdoen. Ook worden grote bidbijeenkomsten tijdens de voor moslims heiligste maand verboden en mogen amb tenaren, leraren en studenten niet vasten. De staatsscholen benadrukken nog meer dat atheïsme beter is dan het aanhangen van een godsdienst. De overheid rekruteert ook extra troepen voor de speciale anti-terreureenheid in de regio. Die moet van twee- naar drieduizend man. Ondertussen doorzoeken 200.000 politieagenten en militairen alle ver gelegen gebieden, op jacht naar terroristen die mogelijk een aanslag willen plegen op 1 okto ber, China's nationale feestdag. Wat de Spelen wel definitief hebben veranderd, is de internationale positie van China. Het is niet lan ger de bescheiden, onzekere speler die zich het liefst afzijdig houdt van de internationale politiek. China rolt vaker de spierballen. Handelsembar go's, het sturen van VN-vredestroepen: steeds va ker heeft China een mening. En die kan door het veto dat het land bij de VN heeft, ook doorslagge vend zijn. China heeft inmiddels zelfs de steun van driekwart van de landen in de Algemene Ver gadering van de VN. Dat was tien jaar geleden niet meer dan de helft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97