spectrum 8 Droom in duigen De crisis rond de giftige melk heeft China na de gedroomde olympische zomer hard met beide benen op de grond gezet. De teruggekeerde smog, instortende mijnen en roerige minderheden laten zien dat olympisch China totaal anders was dan het land van alledag waar de Chinezen nu weer in terugvallen. 'Het gat tussen arm en rijk groeit en daarmee ook de spanningen' PZC Zaterdag 27 september 2008 STANDPLAATS door Jessica Maas Twaalf miljoen. Dat is het offi ciële aantal inwoners van Istan bul. Maar er is geen Turk te vin den die gelooft dat dit aantal ook daadwerkelijk klopt. Vijftien mil joen minimaal. Sommigen schatten het echte aantal zelfs op 25 miljoen. Het zal er ergens tussenin hangen en er komen er steeds meer bij. De booming metropool werkt als een magneet. Op rij ke buitenlanders, die een appartement aan de Bosporus huren voor 3.000 euro per maand. Ze genieten van de trendy restaurants, die hier als paddestoelen uit de grond schieten. Gaan naar hippe nachtclubs, drinken koffie bij Starbucks, shoppen in de vele luxe winkelcen tra. Het leven aan de Bosporus is goed. Op de trein- en busstations in de stad arriveert dagelijks een stroom nieuwkomers. Op het grote bussta tion bij mij in de buurt, zie ik ze vaak uit de bussen stappen. Bepakt met weekendtassen, plastic zakken en vol met hoop. Soms met z'n tweeën, vaak alleen. Zoals Omer. Zes jaar geleden stap te ook hij, 22 jaar pas, hier uit de bus. Vers uit Diyarbakir, een Koer dische stad in het verre zuidoosten van het land. Na lang wikken en wegen besloot hij, net als veel vrienden, de stap naar de grote stad te wagen. Hij ging het maken in Istanbul. Het werk lag er voor het oprapen, hij zou een goedkope kamer huren, sober leven en ge noeg geld verdienen om aan zijn familie te sturen. Naar zijn moe der, die met haar gezondheid suk kelt. En naar zijn jongere broer, die op de markt werkt en blij mag zijn als hij 6 euro op een dag verdient. Omer was er zeker van. Makkelijk zou het niet zijn, maar het ging hem lukken. Volgende week gaat Omer terug. Hij heeft het zes jaar lang geprobeerd. Werk vinden was geen probleem. Hij vond een baantje in de fabriek. Ze waren er te vreden. Omer werkte hard, kwam op tijd en was nooit te beroerd om een keer tje dubbele diensten te draaien. En de 400 euro die hij per maand verdiende, was meer dan hij in Diyarbakir ooit had kunnen krijgen. Maar het leven in de me tropool is duur. Omer schrok van de prij zen. Zelfs de tomaten in Istanbul zijn duurder dan thuis. Voor zijn kamer in het haveloze apparte mentencomplex in de wijk Pendik moest hij 100 euro neerleggen. En daar kwam nog elektriciteit en gas bij. Naar zijn moeder en broer stuurde hij maan delijks plichtsgetrouw 200 euro. Zij re kenden op hem, maar hoe Omer ook zijn best deed, het lukte hem niet. Hij maakte schulden en zag zijn droom lang zaam in duigen vallen. Begin dit jaar vroeg hij zijn baas hem te ontslaan. De ontslagpremie van 2500 euro zou hij ge bruiken om zijn schulden af te lossen en terug te keren naar huis. Dit was geen le ven. Maar helaas, de baas wilde hem niet kwijt. Vorige week kreeg hij goed nieuws. De fabriek moet inkrimpen en vijf mensen ontslaan. Ook Omers naam stond op de lijst. Zijn baas ziet hem niet graag gaan, maar hij kent Omers verhaal. Omer sprong een gat in de lucht en vloog zijn baas om de nek. Volgende week stapt hij op de bus naar huis. Zonder geld op zak, maar ook zonder schulden. Bij Starbucks is hij niet geweest. Olympische festiviteiten deden de Chinezen vergeten dat er ook andere zaken spelen. door Remko Tanis foto's Wang Changshan/CPD/AP Photo China ■V-IS Hier spreekt de Partij. 'De Spelen zijn een test geweest waarmee we de we reld hebben laten zien hoe sterk we zijn, maar het was geen eindexa men. China heeft nog veel te bou wen en het Chinese volk zal harder moeten wer ken om van ons land een ware macht te maken waar we trots op kunnen zijn.' Dat schrijft het Volksdagblad, de krant van de Communistische Partij. Het zijn alleen niet zozeer de Chinezen, maar het is de Partij zelf die de ko mende jaren harder moet werken om de bevol king tevreden te houden en zo de macht veilig te stellen. De Olympische Spelen zijn zeven jaar ge bruikt om het nationalisme aan te wakkeren en de steun van het volk te vergroten. Fabrieken dicht, oude woningen gesloopt, auto's van de weg: alles voor de Spelen! Dat werkte. In een opinieonder zoek van het Amerikaanse Pew Center zei liefst 86 procent van de Chinezen dat ze tevreden zijn over hun land, de economie en de overheid. Maar de Spelen kunnen niet meer gebruikt worden om het volk achter Partij en moederland te scharen. Er doemen oude en nieuwe problemen op. Het melk- schandaal bewijst dat 2008 ondanks de euforie van de afgelopen weken, eigenlijk een rampjaar is voor China. Zware sneeuwstormen in de winter, de hevigste opstanden in decennia in zowel Tibet als moslimregio Xinjiang, een desastreuze aardbe ving in mei. De Partij moet iets nieuws vinden waaraan de Chinezen zich kunnen optrekken. Trots staat Li Quan op de 100 meter hoge boog van de Lupubrug in Shanghai. Wie de 376 treden naar de top beklimt, kijkt uit over reusachtige wol kenkrabbers, eindeloze snelwegen en ontelbare bouwputten. Li, een 23-jarige student, wil het kaal geslagen terrein pal aan de voet van de Lupubrug laten zien. „Kijk", wijst hij, „daar wordt in 2010 de Wereldexpo gehouden. Het is het grootste terrein ooit voor een expo. Zeventig miljoen mensen ko men hierheen om het te zien!" In Shanghai is er geen ontkomen aan. Toen het olympisch vuur in Peking vorige week na de Para lympics definitief doofde, schoof de stad alles wat olympisch was aan de kant. Vlaggen, mascottes, billboards: ze zijn in een paar dagen omgeruild voor de promotie van het volgende grote interna tionale evenement waar China de gastheer van is: de Wereldtentoonstelling van 2010. De wereldwij de bekendheid van de Expo's is niets vergeleken met die van de Olympische Spelen. Niemand pro- testeerde over mensenrechten of milieu toen Chi na de Expo 2010 kreeg toegewezen. Zonder twijfel zal China er de grootste Expo aller tijden van ma ken, net als het land bij de Spelen deed. Veel meer mensen zullen weten dat het evenement in 2010 in Shanghai plaatsvindt dan er ooit mensen heb ben afgeweten van voorgaande edities. Hoe hoog of laag China ook springt: de zeven vet te jaren sinds 2001, toen Peking de Spelen kreeg toegewezen, en de onverdeelde aandacht van de wereld zijn voorbij. De machthebbers moeten vol uit om te voorkomen dat zeven magere jaren aan breken. De voortekenen zijn niet goed. De econo mische groei vertraagt meer dan al was becijferd, het aantal protesten onder de bevolking groeit nog altijd en de inflatie blijft met 10 procent hoog. Ook al probeert de overheid de nationalistische ge voelens verder aan te wakkeren door deze week de eerste Chinees een ruimtewandeling te laten maken, de aandacht van de bevolking gaat alleen maar naar giftige melk en dode baby's. Naar een ingeklapte beurs en instortende kolenmijnen, waarbij deze maand al driehonderd mijnwerkers omkwamen. En naar modderlawines, indirect ver oorzaakt door slecht en corrupt toezicht bij andere mijnen, waaronder honderden inwoners van een dorp werden bedolven. 'Onze economische, politieke en sociale proble men zijn niet verdwenen door de Spelen', schrijft Bao Tong in een recent essay. Tong was assistent van Zhao Ziyang, secretaris-generaal van de Chine se Communistische Partij, tijdens de studentenpro testen op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989. Die kostten Zhao Ziyang de kop. Tong zit nu al bijna twintig jaar onder huisarrest in Peking. Hij ziet geen langdurige verandering door de Spelen. 'Nog altijd leven ruim 200 miljoen mensen van niet meer dan 1 dollar per dag. Het gat tussen arm en rijk groeit en daarmee ook de spanningen, met name op het platteland. Nog steeds breekt gemid deld elke vijf minuten ergens in dit immense land een publiek protest uit.' De partij liet tijdens de Spelen een zelfverzekerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96