5 spectrum Kleverige en liefdevolle souvenirs RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE meerwaarde PZC Zaterdag 27 september 2008 Mijn kinderen hebben de goede en waarschijnlijk genetisch bepaalde ge woonte van hun verre vakantiereizen allerlei lokale snoeperijen mee te sle pen om daarmee hun oude moedertje te verwen nen. Ze kennen mij als een snoeplustig type, hoe wel bij het klimmen der jaren mijn behoefte om zakken vol bittere chocolaatjes naar binnen te schuiven aanzienlijk is afgenomen. Ze hebben zich aangepast en brengen nu allerlei ander exo tisch snoep en voedsel mee. Interessante zaken worden mijn huisje binnenge dragen. Zojuist bracht mijn jongste zoon van zijn kort huwelijksreisje naar de Algarve een doos met drie potjes in honing gedrenkte nootjes mee: walnoten, pijnboompitten en amandelen. Voor het slapen gaan wroet ik met een lepeltje in de verrukkelijke, maar buitengewoon kleverige, ho ning - mijn jongste weet wat zijn moedertje toe komt! Mijn enige dochter verkeert al jaren in de mening dat ik dol ben op pasta in allerlei kleuren en ma ten. Nadat ik drie jaar lang enorme zakken met veelkleurige pasta onder warme dankzegging had opgeslagen, hebik haar bekend dat ik in mijn een tje nog nooit zo'n pak had opengemaakt... Ze is nettërug uit Toscane, ik wacht ongerust af waar mee ze mij nu gaat bedenken. Mijn een na jongste zoon bracht vorig jaar van zijn gezinsvakantie in Canada een flesje maple sy rup mee. Zodat ik af en toe in een wellustige stem ming een eitje kluts, daar een luchtig omeletje van bak om dat met die heerlijke, kleverige blubber te bedekken. Dit jaar was het iets heel raars wat hij meebracht. 'Souvenir of Atlantic City' staat er op de blauwgestreepte doos, waarin de volgens hem in Amerika beroemde salt water taffy's zitten: hel der blauwe, gele en roze langwerpige toffeeachtige stokjes, die voor mensen met losse gebitten verbo den zouden moeten worden! Gelukkig heb ik, op twee getrokken verstandskiezen na, al mijn eigen tanden en kiezen nog, dus af en toe knaag ik zo'n levensgevaarlijk Amerikaans kleefding en denk vol liefde aan mijn zoon, die mij in het culinaire sou- venirvlak nooit vergeet. Mijn oudste zoon is meer van de chocola. Hoe wel... er ligt bij mij in de kast nog steeds een on aangebroken kolossale tube met onduidelijke brui ne smurrie, een soort pasta van kastanjes, door hem meegebracht van een Zwitsers verblijf Af en toe neem ik het object even in de hand, het blijft goed tot 2010, ik heb nog twee jaar om te beslissen of ik de inhoud ga onderzoeken. Daarnaast brengt hij met regelmaat de bittere plakken chocola met grote hazelnoten bovenop van een beroemd cho coladehuis voor mij mee. Deze aardige gewoonte van mijn kinderen is waar schijnlijk door mijzelf geïnitieerd in de jaren waar in ik zelf nogal eens op reis was. We hadden Schip hol nog niet betreden of we begonnen al met het bedenken wat we moesten kopen om de wachten de kinderschaar bij terugkomst blij te maken. En voor mijn kleinkinderen koop ik nog steeds de meest exotische T-shirts met rare opschriften, Amerikaanse petten met initialen van mij geheel onbekende sportclubs, enfin... tassen vol met spul waarvan ik denk dat ze er diep gelukkig van zullen worden. Die gewoonte keert zich nu naar mij uit in dat lief devolle, kleverige, oneetbare of heerlijke snoep dat mijn trouw nageslacht van de verre tochten voor mij meesleept!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93