spectrum 4 Maak een landing Dagboek van de aarde Dansende moleculen, Marsrovers, muizenhersens. Het is allemaal te zien op een reis door de moderne wetenschap: de Science Tunnel in Hasselt. PZC Zaterdag 27 september 2008 door Vikkie Bartholomeus foto's Harry Heuts/CPD r i j t j j-jr Uitdrukkingsloos staart ze voor zich uit, wacht op een teken van de dirigent, stemt apathisch de snaren van haar viool en zet dan aan. Ze speelt wonderschoon de eerste twintig maten uit een stuk van Johann Se bastian Bach. Een bizar concert, want topvioliste Heike Ja- nicke is doorzichtig. Haar huid is weg, je ziet exact welke spieren zich aanspannen, hoe de zenuw- en bloedbanen lopen. Tijdens het musiceren wordt ze steeds transparan ter, een bewegend skelet met organen resteert. Irt haar schedel geven regenboogkleuren aan welke gebieden van haar hersenen actief zijn tijdens haar spel in B mineur. Een surrealistisch beeld, maar o zo echt. Haar 'doorkijk- lichaam' is dan wel virtueel, maar het is een waarheidsge trouwe weergave van de binnenkant van haar lijf Het 'gla zen lichaam' is te zien in de Science Tunnel in het Bel gische Hasselt. Een expositie van de gerenommeerde Max Planck Society, een organisatie met wereldwijd 78 onder zoeksinstituten. De tentoonstelling was eerder te zien in Tokio, Singapore en Berlijn en verhuist binnenkort naar Florida. Maar nu mag Hasselt het 35-jarig bestaan van de Universiteit er mee onderstrepen. De Science Tunnel toont 1.000 vierkante meter weten schap, waarbij met name doorbraken van de laatste jaren futuristisch in beeld worden gebracht. „Alles wat je ziet, is echt, realiteit. Het huidige onderzoek op bijna alle weten schapsgebieden is hier samengebracht", zegt decaan we tenschappen Erna Nauwelaerts trots. Ruim een jaar was ze bezig de Science Tunnel naar Hasselt te halen. Niet al leen moest er fors voor worden betaald (200.000 euro), de Max Planck Society verhuurt de expositie niet zomaar. „Ze hebben onze onderzoeksdynamiek doorgelicht, beke ken of we het waard zijn. En het licht ging op groen." De expositie moet jongeren enthousiast maken voor de wetenschap en het onderzoek van de Universiteit Hasselt onder de aandacht brengen. De universiteit staat namelijk vooral bekend om het onderwijs, dat er meer dan zeven honderd wetenschappers actief zijn, is minder bekend. Zo gaat een in Hasselt ontwikkelde lichtsensor binnenkort met een satelliet de ruimte in en wordt er hard gewerkt aan een revolutionaire schijf waar 10.000 dvd's op passen. De expositie is een fascinerende reis door het universum. Van het ontstaan van de nano-mini-kleinste deeltjes bij de oerknal tot het oneindig grote heelal als eindpunt. On derweg worden essentiële vragen behandeld als 'wat is le ven?' en 'wat is bewustzijn?', in een futuristische entoura ge vol projecties, interactieve apparaten en nooit eerder tentoongestelde objecten. Zo mag de bezoeker een brok stuk tillen van een 30.000 kilo zware meteoriet, die ooit in de woestijn van Arizona neerstortte. Of landen op Mars, fietsen met lichtsnelheid en vechten met virussen. Leven zonder zuurstof onmogelijk? Onzin! In de oceaan leven minimethaanvreters die op zwavel teren. Een flin terdun schijfje muizenhersens, dansende sterrenstelsels, bacteriekillers: allemaal te zien in de Science Tunnel, waar het publiek over de schouders van wetenschappers kan meekijken om te zien voor welke uitdagingen zij staan. Elk ontrafeld geheim zorgt voor nieuwe vragen. Als één ding duidelijk wordt op de expositie, is het dat er nog on eindig veel te onderzoeken valt. Niet voor niets eindigt de Science Tunnel bij het ongrijpbare heelal. Of is dat het be gin, ontstaan bij de oerknal? Kortom, Einstein had gelijk: het menselijk brein is niet in staat het universum te bevat ten. Voorlopig niet althans. De Science Tunnel is tot 10 oktober te zien bij de Ethias Arena in Hasselt, op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Q www.sciencetunnel.be Kosmische straling De hoeveelheid geladen deeltjes die de zon de ruimte in slingert, was in vijftig jaar tijd nog nooit zo laag als nu. Daardoor dreigt er gevaarlij ke kosmische straling in het zonnestelsel door te dringen. Metingen door de ruimtesonde Ulys ses tonen dat de kracht van de zonnewind sinds het midden van de jaren negentig met 20 procent is afgenomen en dat de temperatuur van de geladen deeltjes met 13 procent is ge daald. Normaal houdt de zonnewind kosmische straling op afstand. Astronauten die naar de maan gaan of zich nog verder in de ruimte be wegen, lopen door de zwakke zonnewind een verhoogd risico op kosmische straling. Buffer tegen luchtvervuiling Britse wetenschappers hebben een bufferzone ontdekt, die voorkomt dat vervuilde lucht van het noordelijk halfrond de lucht in het veel min der geïndustrialiseerde zuidelijk halfrond door dringt. In de meteorologie was al bekend dat er rond de evenaar een bufferzone met veel wind en buien is, die naar gelang het seizoen naar het noorden of het zuiden verschuift. In deze zogeheten intertropische convergentiezo ne komen passaatwinden van het noordelijk en het zuidelijk halfrond bij elkaar. Wetenschap pers van de University of York schrijven in een vakblad dat ze een bufferzone van 50 kilome ter breed in het onbewolkte westen van de Stil le Oceaan ontdekten. Het C02-niveau ten noorden ervan bleek vier keer zo hoog als ten zuiden ervan. Vraatzuchtige spreeuwen De regio Darfur in Soedan heeft er een vijand bij: grote aantallen vraatzuchtige spreeuwen. De vogels streken in grote zwermen in zuid-Darfur neer en eten alle akkers leeg. Daar door is de voedselschaarste nog groter en wor den de prijzen verder opgedreven. Tropische cyclonen De Chinese provincie Guangdong werd getrof- Bron: Earth Enviroment Service fen door de tyfoon Hagupit, die met ruim 200 kilometer per uur aan land kwam. Daarbij viel een dode. In Macao en Hongkong richtte de storm een ravage aan, op de Filippijnen ver dronken zes mensen bij door Hagupit veroor zaakte overstromingen. Communicerende bomen Bomen zijn in staat planten in hun omgeving te waarschuwen voor naderende droogte of an der onheil. Wetenschappers van het National Center for Atmospheric Research (NCAR) ont dekten dat walnootbomen bij omgevingsstress een aspirine-achtige stof afscheiden om zich te beschermen tegen slechte weersomstandighe den. Daarmee waarschuwen ze ook planten die in de buurt groeien. „Dit bewijst dat planten in hun ecosysteem onderling kunnen communice ren", zegt Alex Guenther van het NCAR. Ook boeren kunnen hun voordeel doen met het waarschuwingssignaal en bijtijds maatregelen nemen als hun oogst dreigt te mislukken, schrij ven de onderzoekers in Biogeoscience.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92