spectrum 2 BlofinZee.andhal.en 'We kwameil VailZelf PZC Zaterdag 27 september 2008 Oktober, het nieuwe album van Blof, komt offi cieel vrijdag 3 oktober uit. De cd wordt woensdag 1 oktober gepresen teerd in Paradiso in Amsterdam. De release van Oktober gaat vergezeld van een clubtour, die vrijdag 10 oktober in 013 in Til burg begint en duurt tot medio december. Het enige Zeeuwse concert is zaterdag 1 no vember in de Zeelandhailen in Goes. Dat vindt plaats in het kader van het 250-jarig bestaan van de PZC. Er is een uitgebreid voorprogramma met Bluem, The Punanas, La Ventura en de Popaanzee-bands. Voor kaarten: zie www.pzc.nl of de adverten tie elders vandaag in deze krant. Abonnees krijgen korting. Wie kaarten bestelt, maakt kans op een VIP-arrangement voor twee personen, inclu sief diner, afterparty en gesigneerde cd. Met Oktober presenteert Blof komende week haar achtste studioalbum. En het volgende ligt al klaar: April. Samen vormen ze een akoestisch tweeluik. door Rolf Bosboom Het vorige album van Blof, Umoja (2006), was een megaproject. Een muzikale wereld reis, met opnames en samenwer kingsverbanden in veertien lan den. De grote vraag was wat de Zeeuwse band daarna ging doen. „Umoja was heel pretentieus, ge maakt in een tijdsspanne van tweeënhalf, drie jaar. Dat is onge looflijk lang", zegt drummer Nor man Bonink. „Daarna kun je twee dingen doen: nóg groter - dan wil je misschien naar de maan en Mars - of je gaat juist back to ba sics. Eigenlijk heel natuurlijk ge beurde dat laatste. Toen we met z'n vieren bij elkaar gin gen zitten, kwamen we vanzelf uit bij het heel pure, het heel kleine." Oktober is een akoestische plaat ge worden, waarvan de sfeer en het geluid vooral zijn geïnspireerd op de muziek van onder anderen Da- mien Rice en Glen Hansard (The Frames). De basis werd eind 2006 al gelegd tijdens een muzikale re traite in de Ardennen, in augustus 2007 gevolgd door een tweede ses sie. Het waren creatieve explosies die samen tientallen nieuwe num mers opleverden. Een deel daar van is de afgelopen tijd beproefd tijdens diverse optredens. Begin dit jaar is het album opgeno men in Ierland, in het Pickering House nabij Dublin. Blof was daar ook in 2005, voor de opname van het Umoja-nummer Vreemde we gen. „Er waren twee plekken uit het L/mo/fl-project waar we nog een keer naar terug wilden om er op te nemen", zegt toetsenist - en tegenwoordig ook gitarist - Bas Kennis. „De ene was de Electric La- dyland Studio in New York, maar dan voor een harde rockplaat, de andere Pickering House. Umoja hing aan W elkaar van onzekerheden. Die wil den we bij de nieuwe plaat volle dig elimineren. We wisten dat dat in Pickering House zou kunnen." Alle nummers werden live opge nomen en niet, zoals gebruikelijk, per instrument. „Op die manier leg je jezelf op om goed te spelen", zegt Bonink. „Iedereen moet op hetzelfde moment dezelfde con centratie opbrengen. Sommige nummers stonden er in één keer goed op, andere pas bij take 28. Ge middeld zaten we ongeveer op vijftien, met in totaal dertig num mers. En dat in drie weken tijd." In totaal 26 nummers worden als tweeluik uitgebracht. Te beginnen met Oktober, dat wat donker, som ber en melancholisch van toon is. Over een halfjaar volgt het twee de deel: April, eveneens akoes tisch, maar dan wat lichtvoetiger en optimistischer gestemd. Bewust is niet gekozen voor een dubbelalbum. „Het probleem is dat als we in één keer 26 nieuwe liedjes op de markt zouden donde ren, dat de aandacht per nummer vermindert", zegt Kennis. „Der tien tracks is een normale span ningsboog. Bij dubbelaars raak ik zelf vaak het spoor bijster. Daar om doen we het in twee stappen. Op die manier krijgt elk liedje de aandacht die het verdient." Het geheel is geen conceptalbum. De tweedeling is achteraf bedacht. Bonink: „We zijn gaan schrijven en dit is eruit gekomen. We ont dekten dat je de nummers in twee gemoedstoestanden kunt verde len. Die bleken heel goed te pas sen bij de twee jaargetijden. De meeste nummers van Oktober zijn 's avonds opgenomen, die van April overdag." Hoewel totaal anders dan Umo ja, blijft Blof ook op Oktober dicht bij zichzelf Verrassend zijn wel de gastbijdragen van Sa rah Bettens (K's Choice) terwijl her en der ook een strijkkwartet opduikt. Vernieuwend blijft de band op di gitaal gebied. Via het inmiddels be kende Opendisc-systeem krijgen kopers van de cd onder meer toe gang tot The Pickering Player, waar beelden te zien zijn van de opnamen van het album, vastge legd met acht camera's. De bezoe ker kan zelf het shot kiezen. Op die manier laat Blof ook de video clip van het titelnummer, de eer ste single, door fans 'regisseren'. „We vinden dat we als band steeds nieuwe extra dingen moe ten bedenken. Nu wilden we Opendisc naar een hoger plan til len", zegt Bas Kennis over de tot standkoming van The Pickering Player. „Bovendien zochten we naar mogelijkheden om de live-op- namen te visualiseren. We had den het idee dat mensen dat graag willen zien, omdat het altijd een soort black box is geweest. In dit geval vonden we het ook belang rijk omdat Pickering House zo'n wezenlijk onderdeel is geworden van de muziek. Het album klinkt zoals de ruimte klinkt. De omge ving bepaalt direct de klank. In die zin is het onze meest naakte plaat." De bandleden (vlnr): Paskal Jakobsen, Norman Bonink, Peter Slager en Bas Kennis. foto Hans Peter van Velthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90